تهران، شهرک غرب، خیابان فرحزادی، خیابان حافظی، پلاک ۱۱و۹، واحد اول غربی

زهرا امام / بیماری های روانی / راه های پیشگیری از افسردگی
۵ دقیقه
راه های پیشگیری از افسردگی

راه های پیشگیری از افسردگی

آنچه می خوانید...

افسردگی چیست و فرد افسرده چه علائمی دارد؟آیا راهی برای جلوگیری از بروز افسردگی وجود دارد؟ در این روز ها که به دلیل شیوع بیماری کرونا تنها راه مقابله با آن ماندن در خانه است، ممکن است فرد از نظر روحی آسیب ببیند و به اصلاح دچار افسردگی شود . اما راهکار های مقابله با افسردگی چیست؟ افسردگی یک بیماری روانی است و به آن سرماخوردگی روحی نیز می گویند . فرد افسرده مدام احساس غم و ناراحتی می‌کند. باید به این نکته اشاره کرد که انسانها در طول زندگی شان گاهی دچار ناراحتی و غم می شوند و این واکنش طبیعی بدن انسان نسبت به مشکلات زندگی و یا از دست دادن عزیزان است، ولی در مواقعی که این غم زیاد و ناامیدی و احساس پوچی بیش از چند روز و چند هفته و ماه طول بکشد ، احتمالاً فرد دچار افسردگی شده است.

افسردگی با انسان چه می کند؟

افسردگی بر تمام جنبه‌های زندگی شما تاثیر می گذارد ، طرز رفتار و منش و احساستان تغییر خواهد کرد ، همچنین این بیماری می‌تواند زمینه‌ ساز ابتلا به انواع بیماری‌های جسمی و روحی شود. فرد افسرده در انجام کارهای روزانه ناتوان است، حس می‌کند زندگی ارزش گذراندن ندارد؛ حتما توجه کنید که افسردگی یک ضعف و یا ناتوانی کوچک و گذرا نیست و نباید آن را ساده گرفت، بلکه همانند یک بیماری خطرناک مانند فشار خون یا چربی خون و یا بیماری‌های قلبی و غیره نیاز به درمان دارد که راه آن مراجعه به روانشناس است و اغلب افراد بعد از مراجعه به روانشناس و طی کردن جلسه های متعدد مشاوره بهبود می‌یابند.

راه های پیشگیری از افسردگی
راه های پیشگیری از افسردگی

افسردگی چه علائمی دارد؟

اکثراً روانشناسان معتقدند که علائم افسردگی یکسان نیست و افراد افسرده دارای علامت ها و نشانه های مختلفی هستند اما برخی از علامت های متداول و مشترک شامل : ۱_ خستگی مفرط ۲_ کاهش چشمگیر انرژی ۳ احساس بی ارزشی ۴ احساس گناه و درماندگی ۵ احساس ناامیدی نسبت به آینده ۶ به وجود آمدن اشکال در تمرکز و یادگیری ۷_ زود بیدار شدن و یا خواب بیش از حد ۸_ ناآرامی ۹_ بی قراری کاهش اشتها و یا پرخوری عصبی ۱۰_ گریه بدون دلیل و غیره.

دلایل افسردگی چیست؟

دلیل افسردگی می تواند جسمی، محیطی، روانی، ژنتیکی و یا ترکیبی از این موارد باشد. اما برخی از عوامل ابتدا به افسردگی می‌تواند تغییر در سطح هورمونهای بدن ،حوادث زندگی مانند مرگ عزیزان، مشکلات مالی، استرس شدید از دست دادن والدین و تجاوز جنسی باشد.
افسردگی یک بیماری جدی است که عوارض و اثرات آن وحشتناک است.پس با مراجعه به روانشناسان حتماً باید درصدد رفع و درمان آن کوشید.

عوارض افسردگی چیست؟

افسردگی عوارض گوناگونی دارد که به اشکال مختلف ظهور می‌کند؛ اما اضطراب ،مشکلات درسی ،مشکلات کاری ،مشکلات خانوادگی، انزوا، اضطراب، معتادشدن به الکل، اعتیاد به مواد مخدر ، خودکشی و آسیب رساندن به بدن از عوارض وحشتناک این بیماری است!!

چه کنیم تا افسرده نشویم؟؟

این یک درد مشترک در بین تمامی انسانهاست… همگی شاید در طول عمر خود یک بار افسردگی را تجربه کنند. پیشگیری بهتر از درمان است!! افسردگی از آنجا شروع می شود که بعضی از عوامل و اختلالات جسمانی و روحی،روانی در فرد ایجاد می شود. برای پیشگیری از این افول و افت خلقی و یا به زبان عامیانه برای پیشگیری از افسردگی ،لازم است باید و نبایدهایی را رعایت کنید .همیشه مسائل جسمی اثر چشمگیری بر روح و روان فرد دارند و نباید آنها را دست کم گرفت. اگر به تغذیه خود بی اهمیت باشید و یا خواب ناکافی و نامرتب داشته باشید یا ورزش و فعالیت بدنی را کم اهمیت بدانید و کم انجام دهید ؛ اطمینان داشته باشید که در مقابل ناملایمات روحی نیز آسیب پذیر خواهید بود و احساسات شما به سادگی دچار صدمه خواهد شد و در نتیجه افسردگی به سراغ شما خواهد آمد!

زهرا امام روانشناس (خانواده_ ازدواج_ طلاق_ کودک_ نوجوان_ اختلالات جنسی) جهت هر گونه مشاوره می توانید با شماره ی ۰۹۳۳۱۱۱۸۶۴۸ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام زهرا امام مراجعه نمایید .

آیا میشود از افسردگی پیشگیری کرد؟؟

به طور کلی می‌توان گفت که راهی قطعی برای پیشگیری از افسردگی وجود ندارد. اما می‌توان با کنترل کردن استرس داشتن ، روابط دوستانه و روابط اجتماعی ، ورزش ، رژیم غذایی سالم اصلاح خواب و خوراک، مشخص کردن اهداف و ارزشهای زندگی شخصی، پرداختن به تفریح و لذت بردن از زندگی و از همه مهمتر درمان به موقع و مراجعه به یک روانشناس خوب در تهران و دریافت مشاوره، از این بیماری پیشگیری کرد.

سخن آخر

باید با این واقعیت روبرو باشیم، اوقات زندگی همیشه بر وفق مراد نیست. تمامی انسانها در طول زندگی شان با رویدادهای ناخوشایند روبرو می شوند؛ مثلاً مشاجره با دوستان و یا از دست دادن عزیزان و یا مشکلات مالی شدید و غیره.
زندگی مملو است خوشی ها و ناخوشی ها… اگر اما اگر به افسردگی دچار شدید آن را ساده نگیرید و حتماً به روانشناس حاذق و کارآمد مراجعه و برای درمان خود اقدام کنید.

زهرا امام (روانشناس)

مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی
درمان اختلالات روانشناختی (وسواس ,افسردگی و…)
- آموزش خانواده(ارتباط موثرزوجین شیوه های فرزندپروری ومهارت های زندگی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *