زهرا امام / نوروفیدبک / درمان اوتیسم با نوروفیدبک
۶ دقیقه
نوروفیدبک و اختلال طیف اوتیسم

درمان اوتیسم با نوروفیدبک

آنچه می خوانید...

آیا درمان اوتیسم با نوروفیدبک امکانپذیر است؟ اختلال طیف اوتیسم (ASD) یک اختلال عصبی رشدی است که در پسرها بیشتر از دختران رخ می دهد و علائم آن می تواند از کودکی به کودک دیگر بسیار متفاوت باشد. اگرچه درمان‌های مبتنی بر دارو ممکن است به مدیریت رفتار کمک کنند، اما علت اصلی مشکلات را برطرف نمی‌کنند. علاوه بر این، داروهای مورد استفاده برای اوتیسم می تواند منجر به تعدادی از عوارض جانبی ناخواسته شود. در چند سال گذشته روش نوینی به نام نوروفیدبک برای درمان اوتیسم به کار می رود که عوارض داروهایی را به همراه ندارد. اما سوال اینجاست که نوروفیدبک چگونه برای درمان اوتیسم موثر است؟ آیا نوروفیدبک درمان قطعی اوتیسم به شما می رود؟ به منظور آشنایی با نوروفیدبک و درمان اوتیسم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

درمان اوتیسم با نوروفیدبک

آیا درمان اوتیسم با نوروفیدبک قطعی است؟

اگرچه در حال حاضر هیچ مدرک وجود ندارد که نشان دهد نوروفیدبک به درمان قطعی اوتیسم کمک می کند، اما آزمایشات کاهش علائم این بیماری را نشان می دهند. از مهمترین اثرات نوروفیدبک بر درمان اوتیسم عبارتند از:

رفع تحرک های فیزیکی

تکرار حرکات فیزیکی یا صداها در بیماران اختلال طیف اوتیسم (ASD)  شایع است. اغلب، این کار به این دلیل انجام می‌شود که محرک‌های حسی می‌توانند بیش از حد ناراحت‌کننده باشند. این فرآیند باعث می‌شود تا مغز آرام‌تر و کارآمدتر عمل کند و درک بیمار از محرک‌های اطراف کاهش پیدا کند. اگر بیمار در کل احساس آرامش بیشتری داشته باشد و محرک‌های اطرافش طاقت‌فرسا به نظر نرسد، می‌توان تحریک را کاهش داد یا حتی از بین برد. استفاده از نوروفیدبک نه تنها به بیماران ASD کمک می‌کند تا با محیط اطرافشان بهتر سازگار شوند، بلکه تجربه زندگی را برای آنان بهبود می‌بخشد. فواید نوروفیدبک در رفع تحرک‌های فیزیکی به شرح زیر است.

بیشتر بخوانید: عوارض نوروفیدبک

 • کاهش استرس و ناراحتی: نوروفیدبک، مغز را در مقابل محرک‌های حسی آماده می‌کند تا به طور طبیعی و کمتر از حد به آن‌ها پاسخ دهد. این امر موجب می‌شود که بیماران احساس آرامش بیشتری کنند.
 • مدیریت بهتر تحرکات: با بهبود عملکرد مغز، تحرکات فیزیکی زیاد کاهش می‌یابند و بیماران قابلیت مدیریت و کنترل بیشتری در مورد تحرکات خود را پیدا می‌کنند.
 • افزایش آگاهی: نوروفیدبک به افراد ASD کمک می‌کند تا بهتر درک کنند که چگونه با محرک‌های مختلف ارتباط برقرار کنند و از تحرکات اطراف خود بیشتر آگاه شوند.
 • بهبود تعامل اجتماعی: با کاهش تحرکات فیزیکی زیاد، افراد ASD در فعالیت‌های اجتماعی و تعامل با دیگران بهتر عمل می‌کنند.
آیا درمان اوتیسم با نوروفیدبک قطعی است؟

کاهش برانگیختگی عاطفی با نوروفیدبک

نوروفیدبک کنترل عاطفی درون مغز را بهبود می بخشد تا به عملکرد آرام مغز کمک کند. طغیان های عاطفی اغلب به دلیل احساس سردرگمی حسی است، زیرا مغز نمی داند چگونه با اطلاعاتی که در اختیارش قرار می گیرد، کنار بیاید. وقتی مغز آرام‌تر عمل می‌کند، فرد کنترل کافی بر روی عملکرد عاطفی خود خواهد داشت. فواید نوروفیدبک در کاهش برانگیختگی عاطفی به صورت زیر است:

 • تسلط بر احساسات: با بهبود کنترل عاطفی، فرد می‌تواند بهترین پاسخ را در مواجهه با وضعیت‌ها و احساسات ناگهانی ارائه دهد.
 • کاهش تنش و اضطراب: نوروفیدبک می‌تواند به عنوان یک ابزار موثر در کاهش تنش و اضطراب عاطفی عمل کند، زیرا مغز بهتر می‌تواند با استرس مواجه شود.
 • بهبود کیفیت زندگی: با کاهش برانگیختگی عاطفی و افزایش آرامش، افراد می‌توانند زندگی روزانه‌شان را بهبود بخشند و با مشکلات بهتر برخورد کنند.

کاهش رفتارهای تکرارشونده و تشریفاتی

رفتار تشریفاتی اغلب برای مقابله با اضطراب یا محرک‌های بیرونی ناراحت کننده انجام می‌شود که به بیمار احساس کنترل  بر خود می‌دهد. با این حال، نوروفیدبک مغز را آموزش می‌دهد تا بتواند با اضطراب و محرک‌های بیرونی با سهولت بیشتری کنار بیاید، در نتیجه رفتارهای تشریفاتی را در حد زیادی کاهش داده یا حذف می‌کند. فواید استفاده از نوروفیدبک در کاهش این رفتارها عبارتند از:

 • افزایش توانایی مقابله با اضطراب: نوروفیدبک به مغز کمک می‌کند تا بهبود یابد و بهترین راه برای مقابله با وضعیت‌های ناراحت‌کننده را یاد بگیرد، که در نتیجه، نیاز به رفتارهای تکراری برای کنترل احساسات کاهش می‌یابد.
 • تعادل بیشتر در واکنش به محرک‌های بیرونی: با آموزش مغز به وسیله نوروفیدبک، فرد قادر خواهد بود با محرک‌های بیرونی به طرز بهتری سازگاری یافته و نیاز به رفتارهای تشریفاتی به حداقل ممکن می‌رسد.
 • افزایش کنترل فرد بر وضعیت خود: مغز، از طریق نوروفیدبک، یاد می‌گیرد چگونه بهترین پاسخ را در مواجهه با اضطراب انجام دهد، که باعث افزایش کنترل و ایجاد تعادل در رفتارهای فرد می‌شود.
 • کاهش تنش و افزایش آرامش: آموزش به مغز برای مقابله با محرک‌های بیرونی، منجر به کاهش تنش و افزایش حالت آرامش در فرد می‌شود که به تبع آن، رفتارهای تکراری به حداقل ممکن کاهش می‌یابند.

بیشتر بخوانید: درمان اختلال دوقطبی با نوروفیدبک

کاهش اضطراب

بهتر است بدانید که بسیاری از علائم ASD ریشه در اضطراب دارند و یکی از روش های درمان اضطراب با نوروفیدبک است.  اگر مغز در اضطراب غرق شود، پردازش اطلاعات می تواند طاقت فرسا بوده و باعث واکنش های احساسی شود. هنگامی که مغز یاد گرفت خود را آرام کند، اضطراب را می توان کاهش داد یا از بین برد. فواید استفاده از نوروفیدبک در کاهش اضطراب عبارتند از:

 • تقویت توانایی مقابله با اضطراب: نوروفیدبک به فرد کمک می‌کند تا یاد بگیرد چگونه بهترین راه برای مقابله با وضعیت‌های ناراحت‌کننده و اضطراب آور پیدا کند.
 • کاهش فشار در پردازش اطلاعات: با بهبود عملکرد مغز، پردازش اطلاعات  در کمترین زمان رخ می‌دهد که تاثیر مثبتی بر کاهش فشار و اضطراب احتمالی دارد.
 • تعادل بیشتر در واکنش به محرک‌های بیرونی: آموزش مغز به وسیله نوروفیدبک، فرد را به سادگی به سازگاری با محرک‌های خارجی آموزش می‌دهد و این می‌تواند از اضطراب واکنشی کاهش یابد.

بیشتر بخوانید: درمان بیش فعالی با نوروفیدبک

درمان اوتیسم با نوروفیدبک

نتیجه‌گیری

نوروفیدبک به عنوان یک روش درمانی نوین در کاهش علائم اوتیسم نقش موثری ایفا می‌کند. این تکنیک با آموزش به مغز برای مدیریت بهتر اطلاعات و اضطراب، منجر به بهبود قابل توجهی در مهارت‌ها و عملکرد اجتماعی، زبانی، و حسی فردان مبتلا به اوتیسم می‌شود. از طریق تنظیم فعالیت‌های عصبی، نوروفیدبک به فرد کمک می‌کند تا با محیط اطراف به بهترین شکل ممکن تعامل کرده و بهبود یابد. این روش نه تنها به افراد مبتلا به اوتیسم کمک می‌کند تا با چالش‌های روزمره بهتر مقابله کنند، بلکه به خانواده‌ها و مربیان نیز ابزارهایی فوق‌العاده برای پشتیبانی و آموزش ارائه می‌دهد. در نتیجه، نوروفیدبک به عنوان یک راهکار جامع و مؤثر در بهبود کیفیت زندگی افراد با اوتیسم مطرح می‌شود.

سوالات متداول

زهرا امام (روانشناس)

مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی
درمان اختلالات روانشناختی (وسواس ,افسردگی و…)
- آموزش خانواده(ارتباط موثرزوجین شیوه های فرزندپروری ومهارت های زندگی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *