زهرا امام / نوروفیدبک / عوارض نوروفیدبک
۵ دقیقه
عوارض نوروفیدبک

عوارض نوروفیدبک

آنچه می خوانید...

عوارض نوروفیدبک شامل چه چیزهایی است؟ از جمله عوارض رایج نوروفیدبک می‌توان به خستگی، فشار سر، تغییرات صدا، مه مغزی، دندان قروچه و… هستند. در ادامه‌ی متن، در خصوص هر یک از این موارد صحبت می‌کنیم.

عوارض نوروفیدبک

عوارض نوروفیدبک چیست؟

اضطراب، مه مغزی، اضطراب اجتماعی، خستگی، مشکلات عضلانی،  انرژی کم،  فشار سر، سر درد و… از جمله عوارض نوروفیدبک هستند.

اضطراب

این می‌تواند ناشی از اتصال الکترودها به سر باشد یا فقط به این دلیل که بیماران قبل از انجام هر گونه عمل پزشکی احساس عصبی بودن می‌ کنند. پس از جلسه نیز ممکن است اضطراب احساس شود. هنگامی که درمان در حال انجام است، این احساسات باید با درک این موضوع از بین بروند که چیزی برای ترسیدن وجود ندارد.

 مه مغزی

نوروفیدبک عموما مه مغزی و احساسات «فضایی» را کاهش می‌دهد. اما اگر پزشک به درستی آموزش ندیده باشد، ممکن است تمرکز بیماران در طول و بعد از یک جلسه نوروفیدبک مشکل باشد. به طور کلی، با این حال، مه مغزی کاهش می یابد و با ادامه درمان ناپدید می شود.

بیشتر بخوانید:  درمان اوتیسم با نوروفیدبک

عوارض نوروفیدبک چیست؟

 دندان قروچه

این یک واکنش بسیار نادر است، اما برخی از بیماران گزارش داده‌ اند که دندان‌ هایشان پس از درمان به‌ گونه‌ای به هم می‌خورد که انگار در هوای بسیار سرد بیرون آمده‌اند.

 اختلال شناختی

اگرچه نوروفیدبک برای کمک به عملکرد شناختی و تقویت آن ایجاد شده است، اما اگر آموزش نادرست انجام شود می‌تواند بر عملکرد شناختی تأثیر منفی بگذارد.

بیشتر بخوانید: افسردگی پس از زایمان

 مسخ یا زوال شخصیت

در این اختلال فرد بیمار احساس جدا شدن از کالبد یا غریبه شدن از خود، انگار که فرد خواب می‌بیند و یا بیرون از جسم خود ایستاده‌است و به خود نگاه می‌کند. این می تواند ناشی از تغییر فعالیت الکتریکی در مغز باشد که آگاهی کلی بیمار را افزایش می دهد. برخی افراد این احساس را بیش از دیگران نگران کننده و ناراحت کننده می دانند. در نهایت، بیماران با احساس و سطح جدید هوشیاری خود سازگار می شوند.

 افسردگی

نوروفیدبک یک درمان بسیار موفق برای افسردگی است، اما در برخی موارد، زمانی که سرعت امواج مغزی کمتر افزایش می‌ یابد، ممکن است در بیمارانی که قبلاً مبتلا نشده‌اند، احساس افسردگی ایجاد شود. مانند اضطراب، این واکنش منفی معمولاً موقتی است.

 سرگیجه

بیماران ممکن است این احساس را در طول جلسه و بعد از آن تجربه کنند، احتمالاً از تغییر الگوهای امواج مغزی.

 خستگی

افزایش یا کاهش سرعت امواج مغزی می‌تواند باعث شود برخی از بیماران برای مدت کوتاهی احساس خستگی کنند.

 سردرد

اینها می‌تواند از تمرین امواج سریع‌تر با فرکانس‌های بالاتر یا هدف قرار دادن بخش‌های اشتباه برای تمرین رخ دهد. در برخی از بیماران شناخته شده است که آنها به میگرن کامل تبدیل می شوند.

اضطراب از عوارض نوروفید بک

فشار سر

این یک واکنش نسبتاً غیر معمول است، اما گاهی اوقات در بخشی از مغز که تحت تمرین قرار می‌گیرد، تجربه می‌شود.پ

 انرژی کم

برای افراد پرانرژی که تحت درمان برای کاهش بیش فعالی هستند، نوروفیدبک ممکن است منجر به انرژی کم شود. در واقع، تغییری که آن‌ها تجربه می‌کنند، اثرات مثبت تعدیل فعالیت بیش از حد به سرعت عادی‌تر است.

مشکلات عضلانی

این ممکن است زمانی ایجاد شود که درمان به درستی انجام نشود، به‌خصوص زمانی که تمرین در فرکانس‌های بالاتر مانند بتا و گاما است. بعید است که نوروفیدبک به درستی باعث این واکنش شود.

 اضطراب اجتماعی

گاهی اوقات کسانی که سابقه اضطراب در موقعیت‌های اجتماعی دارند، بعد از جلسه نوروفیدبک احساس اضطراب بیشتری می‌کنند.

بیشتر بخوانید: کاربرد نوروفیدبک

 تغییرات صدا

به نظر می رسد گاهی اوقات بیماران تغییراتی در صدای خود تجربه می کنند. این ممکن است به دلیل افزایش اضطراب باشد. در این صورت، پس از کاهش استرس، تغییرات باید موقتی باشد.

آیا نوروفیدبک دارای عوارض جانبی جدی است؟

 مانند هر روش درمانی، برخی از افراد دوره ای از سازگاری را تجربه می کنند یا ممکن است در نهایت ثابت شود که با نوروفیدبک ناسازگار هستند. احتمال تجربه عوارض جانبی با کنترل جلسات توسط یک پزشک با تجربه کاهش می یابد. یک پزشک متخصص همچنین می تواند افراد را از طریق هر گونه عوارض جانبی که ممکن است اتفاق بیفتد، راهنمایی کند.در مراکز معتبر، بیماران را با روش‌های درمانی جدید با نهایت دقت و با راهنمایی پزشکانی که در زمینه خود متخصص هستند آشنا می کنند.

 در حالی که اکثر بیماران عوارض جانبی را تجربه نمی کنند. واکنش های نادر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • اضطراب یا افسردگی
  • سردرد یا سرگیجه
  • اختلال شناختی
  • ارتعاشات داخلی
  • مشکلات عضلانی
  • اضطراب اجتماعی
  • انرژی کم یا خستگی
خستگی از عوارض نوروفیدبک

نتیجه‌گیری

عوارض نوروفیدبک شامل اضطراب، مه مغزی، اضطراب اجتماعی، خستگی، مشکلات عضلانی، انرژی کم، فشار سر و سردرد , … هستند. اگرچه این عوارض می‌توانند در برخی افراد رخ دهند، اما میزان و شدت آن‌ها می‌تواند، متفاوت باشد. در صورت بروز هرگونه علائم ناخواسته، به پزشک متخصص مراجعه کنید.

سوالات متداول

زهرا امام (روانشناس)

مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی
درمان اختلالات روانشناختی (وسواس ,افسردگی و…)
- آموزش خانواده(ارتباط موثرزوجین شیوه های فرزندپروری ومهارت های زندگی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *