زهرا امام / مشاوره زناشویی / ترفندهایی برای برخورد با همسر لجباز
۲ دقیقه
ترفندهایی برای برخورد با همسر لجباز

ترفندهایی برای برخورد با همسر لجباز

آنچه می خوانید...

زهرا امام روانشناس و مشاور در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی با‌شگاه خبرنگاران جوان، درباره لجبازی همسران اظهار کرد: زندگی مشترک به معنی قبول مسئولیت است که این مسئله شرط اول برای ورود به آن محسوب می‌شود.

وی افزود: برای موفقیت در زندگی مشترک باید رفتار‌های کودکانه را کنار بگذاریم و بالغانه رفتار کنیم، چراکه گاهی اوقات زوجین رفتار‌هایی از روی لجبازی از خود نشان می‌دهند.
این روانشناس با بیان اینکه گاهی علت لجبازی شخص اثبات قدرت است، افزود: نداشتن اعتماد به نفس لازم از دیگر علت‌های لجبازی همسران است، چرا که می‌خواهند از این طریق اعتماد به نفس خود را به دست آورند.

این روانشناس گفت: لحن و تن صدای طرف مقابل گاهی اوقات باعث می‌شود فرد لجبازی کند، همچنین نداشتن مهارت لازم برای حل مسئله از دیگر علت‌های لجبازی همسران است.

ترفندهایی برای برخورد با همسر لجباز
ترفندهایی برای برخورد با همسر لجباز

امام درباره راهکارهای جلوگیری از لجبازی همسران تصریح کرد: زمانی که همسرمان کاری را انجام می‌دهد او را تحسین و یا از او تشکر کنیم، چرا که این کار باعث می‌شود اعتماد به نفس همسرمان بالا برود.

او افزود: مواظب لحن و تن صدای خود باشید، کنایه زدن‌ها و انتقادات بی مورد گاهی اوقات باعث می‌شود که طرف مقابل دست به لجبازی بزند، بنابراین حتما انتقادهای خود را در موقعیت مناسب بیان کنید به صورتی که شخصیت فرد زیر سوال نرود.

این روانشناس گفت: گاهی اوقات همسران لجبازی می‌کنند و عصبانی هستند، لذا بهتر است طرف مقابل سکوت کند زیرا رفتار‌های هیجانی باعث بروز مشکلات بیشتری می‌شود.

امام بیان کرد: از نظر ذهنی به همسر خود نزدیک شوید، علت رفتار خود را که باعث عصبانیت و لجبازی او شده است توضیح دهید و به او بفهمانید که این کار را از روی عمد انجام نداده‌اید.

او با اشاره به اینکه علت لجبازی همسرتان را جویا شوید، اضافه کرد: خط قرمز‌ها و حساسیت‌های طرف مقابل را بشناسید تا به این حساسیت‌ها و خط قرمز‌ها ورود نکنید.

این روانشناس ادامه داد: زندگی مشترک احتیاج به گذشت و انعطاف دارد، انعطاف شرط مهم برای بقاء یک زندگی است و هنگامی که همسرتان ناراحت است، علت ناراحتی و انتظارش را از او بپرسید.

امام خاطرنشان کرد: با شناخت علت لجبازی می‌توانید در یک فضای آرام حرف‌های همسرتان را بشنوید، این دردِ دل کردن باعث می‌شود شخص از لجبازی خود دست بردارد.

زهرا امام (روانشناس)

مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی
درمان اختلالات روانشناختی (وسواس ,افسردگی و…)
- آموزش خانواده(ارتباط موثرزوجین شیوه های فرزندپروری ومهارت های زندگی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *