زهرا امام / بیماری های روانی / افسردگی در زنان: علل، علائم و درمان
۶ دقیقه
افسردگی در زنان_ علل، علائم

افسردگی در زنان: علل، علائم و درمان

آنچه می خوانید...

افسردگی در زنان بنا به دلایلی مانند عوامل فرهنگی و اجتماعی، تروما و آزار، تغییرات هورمونی، مشکلات مربوط به زندگی، عوامل استرس‌زا و… بروز پیدا می‌کند. در این نوشته، به عوامل ایجاد کننده افسردگی در بین زنان می‌پردازیم، سپس علائم آن را بیان نموده و در ادامه رو‌ش‌های درمان آن را توضیح می‌دهیم. در آخر نیز راهکارهایی برای پیشگیری از تشدید آن را بیان می‌کنیم.

افسردگی در زنان_ علل، علائم و درمان

۷ دلیل افسردگی در زنان

۱. عوامل هورمونی: نوسانات هورمونی در طول چرخه قاعدگی، بارداری، دوره پس از زایمان و یائسگی می تواند منجر به  افسردگی در زنان شود. تغییرات در سطوح استروژن و پروژسترون می‌تواند بر تنظیم خلق و خوی تاثیر بگذارد.

۲. مسائل مربوط به زندگی و عوامل استرس زا: زنان اغلب با تغییرات در زندگی و عوامل استرس زا مانند مسائل مربوط به روابط، چالش‌های کار و زندگی، مسئولیت‌های مراقبتی و انتظارات اجتماعی رو به رو هستند. این عوامل می توانند خطر ابتلا به افسردگی را افزایش دهند.

۳. استعداد ژنتیکی: سابقه خانوادگی افسردگی یا سایر اختلالات روانی می‌تواند زنان را مستعد ابتلا به افسردگی کند. عوامل وراثتی و محیطی می‌توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند و بر احتمال بروز ابتلای به افسردگی تاثیر بگذارند.

بیشتر بخوانید: علائم افسردگی

۴. تروما و آزار: زنانی که آزار جسمی، جنسی یا عاطفی را تجربه کرده‌اند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به افسردگی هستند. رویدادهای آسیب زا می‌توانند اثرات طولانی مدتی بر سلامت روان داشته باشند.

۵. افسردگی پس از زایمان: افسردگی پس از زایمان شکل خاصی از افسردگی است که پس از زایمان رخ می دهد. گفته می‌شود که حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از زنان افسردگی پس از زایمان را تجربه می‌کنند.

۶. عوامل فرهنگی و اجتماعی: عوامل فرهنگی و اجتماعی می‌توانند در بروز افسردگی در زنان تاثیرگذار باشند. انتظارات اجتماعی، نقش‌های جنسیتی، تبعیض و هنجارهای فرهنگی از جمله عواملی هستند که احتمال بروز افسردگی را بالا می‌برند.

۷. یائسگی و تغییرات هورمونی: یائسگی نشان‌دهنده پایان سال‌های باروری زنان است و اغلب با نوسانات هورمونی همراه است. برخی از زنان ممکن است در طول این انتقال به دلیل تغییر سطح هورمون علائم افسردگی را تجربه کنند.

علائم افسردگی در زنان

علائم افسردگی در زنان

۱. غم و اندوه مداوم: احساس غم، ناامیدی، پوچی  یا به طور کلی بد خلقی که برای مدت طولانی ادامه دارد.

۲. تغییر در اشتها و وزن: تغییرات قابل توجه در اشتها که منجر به کاهش وزن یا افزایش وزن می‌شود.

۳. اختلالات خواب: بی‌خوابی (مشکل در به خواب رفتن) یا پرخوابی (خواب آلودگی بیش از حد یا خواب طولانی مدت).

۴. خستگی و کمبود انرژی: احساس خستگی مداوم و سطح انرژی پایین.

۵. از دست دادن علاقه: از دست دادن علاقه یا لذت از انجام فعالیت‌هایی که زمانی لذت‌بخش بوده‌اند. مانند لذت بردن از سرگرمی‌ها، معاشرت یا گذراندن وقت با عزیزان.

۶. مشکل در تمرکز: مشکل در تمرکز و تصمیم‌گیری

۷. تغییرات عاطفی: افزایش تحریک‌پذیری، بی‌قراری، اضطراب یا تجربه گریه‌های مکرر.

بیشتر بخوانید: افسردگی در نوجوانان دختر

درمان افسردگی در زنان

درمان افسردگی در زنان

۱. روان درمانی: درمان شناختی- رفتاری (CBT) یا درمان بین فردی (IPT) می‌تواند به زنان کمک کند تا افکار، احساسات و الگوهای رفتاری اساسی را که در افسردگی نقش دارند، کشف و بررسی کنند.

روان درمانی در درمان افسردگی در زنان موثر است. تحقیقات و مطالعات متعددی نشان داده‌اند که روان درمانی، به ویژه شیوه‌هایی مانند درمان رفتاری شناختی (CBT) و درمان بین فردی (IPT)،  در درمان افسردگی و بهبود روانشناختی در زنان تاثیر قابل توجهی دارد.

درمان شناختی رفتاری (CBT) یکی از روش‌های روان درمانی است که به طور گسترده برای درمان افسردگی استفاده می‌شود. در CBT، افراد با کمک توجه به الگوهای فکری ناکارآمد و تغییر در رفتارهای نامناسب، مهارت‌های مدیریت احساسات و حل مشکلات را یاد می‌گیرند. این روش می‌تواند به زنان کمک کند تا الگوهای منفی فکری خود را شناسایی کنند و راه‌کارهای سازنده را در مواجهه با افسردگی پیدا کنند.

درمان بین فردی (IPT) نیز بر ضرورت بهبود روابط میان فردی تمرکز دارد. این روش برای زنانی که مشکلات مربوط به رابطه‌ در زندگی خود دارند، مفید است.  IPT به زنان کمک می‌کند تا مهارت‌های مربوط به ارتباطات را بهبود دهند، مسائل مربوط به نقش‌ها و تغییرات در روابط را مدیریت کنند و ارتباطات سالم‌تری را برقرار کنند.

۲. دارو: داروهای ضد افسردگی ممکن است برای کمک به تنظیم مواد شیمیایی مغز و کاهش علائم افسردگی تجویز شوند. معمولا از مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) استفاده می‌شود.

۳. اصلاح شیوه زندگی: درگیر شدن در ورزش منظم، حفظ یک رژیم غذایی متعادل، خواب کافی و مدیریت استرس تاثیرگذار هستند.

۴. حمایت اجتماعی: ایجاد یک شبکه حمایتی قوی از خانواده، دوستان یا گروه‌های حمایتی می‌تواند حمایت عاطفی را فراهم کند و احساس انزوا را کاهش دهد.

۵. درمان هورمونی: برای زنانی که افسردگی مرتبط با نوسانات هورمونی را تجربه می کنند، ممکن است تحت راهنمایی یک متخصص ، درمان‌های هورمونی در نظر گرفته شود.

۶. شیوه های خودمراقبتی: درگیر شدن در فعالیت‌های مراقبت از خود مانند تمرین ذهن آگاهی، داشتن سرگرمی‌ها و… می توانند، کمک کننده باشند.

بیشتر بخوانید: افسردگی پس از زایمان

روش_های پیشگیری از تشدید افسردگی

روش‌های پیشگیری از تشدید افسردگی

  • در زمان‌هایی که با افسردگی مواجه هستید، حمایت از طرف عزیزان و افراد نزدیک می‌تواند به شما کمک کند. این حمایت می‌تواند شامل شنیدن مشکلات شما، کمک کردن در انجام وظایف روزمره، ارائه مشاوره و حتی تشویق به مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی و سرگرمی باشد. با داشتن حمایت اجتماعی، شما احساس تنهایی کمتری خواهید کرد و این می‌تواند بهبود وضعیت روحی شما را بهتر کند. افرادی که از حمایت اجتماعی بهره‌مندند، معمولا توانایی بهتری در مقابله با استرس و افسردگی دارند.
  • در پیشگیری از علائم افسردگی در زنان، اهمیت سلامت فردی را در نظر بگیرید. رعایت سبک زندگی سالم از اهمیت بالایی برخوردار است. رژیم غذایی مناسب، خواب منظم، ورزش، تفریح و یادگیری تکنیک‌های آرامش‌بخش می‌توانند در مدیریت وضعیت روحی موثر باشند. این عوامل کمک می‌کنند تا استرس کاهش یابد.
  • براساس تحقیقات، ورزش منظم می‌تواند نقش بسیار مهمی در کاهش علائم افسردگی در زنان داشته باشد. ورزش به عنوان یک ابزار قوی، می‌تواند احساس خستگی را کاهش داده و سطح انرژی را افزایش دهد. در واقع، ورزش به عنوان یک روش طبیعی و بدون عوارض جانبی، می‌تواند تاثیر بیشتری در بهبود وضعیت روحی نسبت به برخی داروهای ضدافسردگی داشته باشد. بنابراین، ورزش را فراموش نکنید و به عنوان یک عامل مهم در مدیریت افسردگی در نظر بگیرید.

نتیجه‌گیری

افسردگی در زنان تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله تغییرات هورمونی، مسائل مربوط به زندگی، ژنتیک، تروما و آزار و… است که باید درمان شود. یادآوری این نکته مهم است که افسردگی یک وضعیت پیچیده است و تجربیات فردی ممکن است متفاوت باشد. اگر شما یا شخصی که می‌شناسید علائم افسردگی را تجربه می‌کنید، توصیه می‌کنیم برای بررسی جامع و برنامه درمانی شخصی با متخصص سلامت روان مشورت کنید.

زهرا امام (روانشناس)

مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی
درمان اختلالات روانشناختی (وسواس ,افسردگی و…)
- آموزش خانواده(ارتباط موثرزوجین شیوه های فرزندپروری ومهارت های زندگی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *