تهران، شهرک غرب، خیابان فرحزادی، خیابان حافظی، پلاک ۱۱و۹، واحد اول غربی

زهرا امام / مشکلات جنسی / اختلال هویت جنسیتی
۳ دقیقه
اختلال هویت جنسیتی

اختلال هویت جنسیتی

آنچه می خوانید...

اختلال هویت جنسیتی

هویت جنسی دو بعد دارد . اولی روانشناختی است، آگاهی از مرد یا زدن بودن و پذیرش آن به عنوان یک واقعیت . بعد دوم هویت جنسی ، زیست شناختی است. این بعد مربوط به این واقعیت است که فرد ویژگی های فیزیوژیک جنسی مردانه را دارد یا ویژگی های فیزیولوژیک جنسی زنانه. گاهی اوقات ، یک شخص جنسیت خود را نمی پذیرد . در این صورت یک مرد ( به معنای زیست شناختی) می خواهد زن باشد، یا یک زن می خواهد مرد باشد . این اختلال نادر، نارضایتی جنسی نامیده می شود . این اختلال در مرد ها بیشتر از زن ها مشاهده می شود.

اختلال هویت جنسیتی
اختلال هویت جنسیتی

مشکلات جنسی را می توان به این شکل طبقه بندی کرد :

• اختلال های هویت جنسی
• پارافیلیاها(نابهنجاری های جنسی)
• نارساکنش وری جنسی(اختلال کنش جنسی)
• جلوه های منفی از اختلال جنسی وجود دارند .

عوامل اثر گذار بر هویت جنسی کدامند؟

• عوامل ژنتیکی که در هفته ششم بارداری در جنین آشکار می شوند .
• ویژگی هایی مثل جثه، اندازه، شکل ، ویژگی های صورت ، و دیگر ویژگی های جسمانی
• تعاملات کودک با والدین ، خواهر و برادر ها ، همسالان، معلمان و همچنین فرهنگ خاص کودک ترکیبی می سازند که هویت جنسی کودک را تحت تاثیر قرار می دهد . به طور مثال، اگر مادر یک نوزاد پسر ، که دوست داشته فرزندش دختر باشد، او را مجبور کند شبیه دختر ها رفتار کند و لباس بپوشد، این کودک قطعا از نظر روان شناختی دچار سرگشتگی جنسی می شود – هر چند که لزوما سبب نمی شود که کودک بخواهد دختر شود .
یکی از دشواری های شناخت اختلال های هویت جنسی این است که این اختلال ها، تا زمانی که کودک به سن بلوغ نرسد، مورد توجه قرار نمی گیرند . پیش از بلوغ ، اکثر کودکان در مورد شناخت هویت جنسی شان دچار سردرگمی نمی شوند . اگر اختلال جنسی نسبتا زود آشکار شود و تحت مداخلات درمانی قرار گیرد، ممکن است بهبود یابد ، اما وقتی شخصی به نوجوانی می رسد ، تغییر دادن این وضعیت بی نهایت مشکل می شود . صرف نظر از ویژگی های جنسی زیستی، تغییر دادن ویژگی های روانشناختی، بسیار سخت است .

انحرافات جنسی

انحراف جنسی ،میل غیر قابل کنترلی به خیال پردازی و تجربیات جنسی ای است که در عموم مردم رایج نیست . شخص مبتلا ، گرایش شدید و غیر قابل کنترلی به انجام اعمال جنسی خاصی دارد . این امیال خوشایند و هیجان انگیز هستند ، اما اغلب همراه با احساس گناه، پشیمانی و تعارضند . از آنجا که، بیشتر انحرافات جنسی ، مستلزم اعمالی خلاف قانون است، مشکلات قانونی در میان مبتلایان به این اختلال رایج است .

زهرا امام روانشناس (خانواده_ ازدواج_ طلاق_ کودک_ نوجوان_ اختلالات جنسی) جهت هر گونه مشاوره می توانید با شماره ی ۲۲۱۸۳۵۲۷ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام زهرا امام مراجعه نمایید .

سه طبقه اصلی انحرافات جنسی عبارتند از :

• گرایش شدید جنسی نسبت به کودکان یا کسانی که نمی خواهد در فعالیت جنسی درگیر شوند .
• گرایش شدید جنسی نسبت به اشیا ( معمولا اشیای مربوط به جنس مخالف، مثلا کفش زنانه)
• میل مفرط نسب به ایجاد درد یا تحقیر در دیگران یا خود، برای تجربه لذت جنسی
کسانی که مبتلا به انحراف جنسی هستند، خیال پردازی هایی با موضوع رابطه جنسی دارند، واغلب با این خیال پردازی ها، به برانگیختگی جنسی و ارگاسم می رسند . این گروه از مبتلایان، گاهی برای حل مشکلات شان به متخصص مراجعه می کنند . در هر صورت لازم است تا این افراد برای برطرف کردن مشکلات جنسی  خود اقدامات لازم را داشته باشند .

زهرا امام (روانشناس)

مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی
درمان اختلالات روانشناختی (وسواس ,افسردگی و…)
- آموزش خانواده(ارتباط موثرزوجین شیوه های فرزندپروری ومهارت های زندگی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *