زهرا امام / بیماری های روانی / مدیریت انواع استرس به ترتیب شدت
۸ دقیقه
انواع استرس به ترتیب شدت

مدیریت انواع استرس به ترتیب شدت

آنچه می خوانید...

استرس  انواع مختلفی دارد که  لازم است  حتما آن ها را شناخت و  متناسب با هر کدام از آن ها  روش درمانی انتخاب کنند . در ادامه به بررسی برخی از انواع استرس می پردازیم، اگر شما هم اطلاع  کافی در این زمینه ندارید، ادامه مطلب را مطالعه کنید .

استرس حاد

استرس حاد،  شایع ترین  نوع استرس  است که به طور ناگهانی  رخ می دهد  و فرد را وحشت زده  و بهت زده می کند . وقتی فرد  برای مدت زمان  کوتاهی تحت فشار روانی قرار گیرد ، در این  صورت می گوییم  او استرس حاد را تجربه  می کند .  این نوع استرس  زود گذر می باشد، اما به علت  شدید بودن  معمولا دیگران  به راحتی  متوجه آن می شوند .  از آنجایی که عوامل  ایجاد کننده ی  این نوع استرس  مقطعی هستند،  با از بین رفتن  عوامل ایجاد کننده، استرس  نیز به سرعت  از بین می رود  و معمولا  آسیب چندانی  ایجاد نمی شود . سخنرانی  یا صحبت  در جمع،  شرکت در جلسه  ی  امتحان  یا مصاحبه ای  که فرد به اندازه کافی  در آن آماده نیست ، تصادف  کردن،  در معرض  سر و  صدا بودن  در زمانی کوتاه ، گیر  کردن در راه  بندان، گرسنگی،  ابتلا به  یک بیماری  زودگذر  مانند  آنفلوآنزا و… نمونه  هایی از استرس  حاد هستند .  نشانه های  استرس حاد را  به راحتی  می توان  شناخت .  این علائم  می تواند  شامل ناراحتی  عاطفی،  سر درد ، میگرن،  افزایش ضربان قلب، تپش قلب،  سر گیجه،  تنگی نفس ، سرد شدن  دست و پا  و  عرق کردن  بیش از حد  باشد .

انواع استرس به ترتیب شدت
انواع استرس به ترتیب شدت

استرس  حاد دوره ای

اصطلاح  استرس حاد دوره ای  معمولا زمانی  مورد استفاده  قرار می گیرد  که استرس  حاد  تبدیل  به هنجار می شود .  بنابراین  استرس حاد دوره ای  با حملات مکرر از استرس  حاد توصیف  می شود .  این نوع استرس  بیشتر با مسائل شخصیتی در ارتباط است .  خصوصیات  شخصیتی  برخی افراد  آن ها را مستعد  تجربه ی فشار روانی  می سازد .  به همین دلیل این افراد  به صورت  دوره ای  ممکن است  تحت فشار روانی  قرار بگیرند .  افرادی  که این نوع استرس  را دارند  اغلب خودشان  برای سازماندهی  زندگی خود  تقلا می  کنند و  لیست کامل  و بی پایان  از چیز هایی که باید انجام دهند  را تکمیل می کنند .  آن ها اغلب  در این  لیست خواسته  های غیر ضروری  را قرار می دهند  و به خود فشار می آورند  که این نوع استرس  در نهایت می تواند  باعث بی قراری  و زود رنجی  آن ها  شود .  افراد مبتلا  به استرس حاد دوره ای  همیشه  در عجله  به سر می برند و این نوع از  استرس  می تواند به مشکلات  مربوط به  کار منجر شود ،  علاوه بر آن، روابط  میان فردی  را از بین  می برد .  افرادی  که به صورت  دوره ای استرس  یا فشار روانی  شدید را تجربه  می کنند،  از ویژگی های  زیر برخوردارند،  بیش از اندازه  خود را در کار غرق  می کند،  به فعالیت  های لذت بخش  نمی پردازند،  کمال گرا هستند، از خود  توقع زیادی  دارند  و انتظار دارند  که هر گز  اشتباه نکنند ، به تغذیه  و خواب خود  توجه کافی  ندارند  و ارزشمندی  خود را به کارشان  ربط می دهند .  از علائم شایع  استرس حاد  دوره ای،  تحریک پذیری،  سر درد  مداوم،  تنش، میگرن،  فشار خون بالا  و درد قفسه  سینه می  باشد .

استرس مزمن

استرس مزمن،  فشار روانی خفیفی است  که فرد  برای مدت زمان طولانی  یعنی ماه ها یا سال ها آن را تجربه  می کند .  اگر چه  فشار روانی وارده  به شدت  فشار روانی حاد  یا دوره ای  نیست،  اما چون  استرس برای  مدت زمانی  طولانی وجود دارد ، برای سلامت جسمانی  و روانی  فرد بسیار مضر  است . استرس مزمن  معمولا از یک رویداد  طولانی مدت  یا شرایطی  که نمی تواند کنترل شود، ناشی می شود. از علل  شایع ایجاد کننده  ی استرس مزمن می  توان  موارد زیر را ذکر کرد :
•    احساس به دام افتادن  در یک شغل  نفرت انگیز
•    مشکلات اقتصادی  و فقر
•    یک روابطه  مشکل دار  و یک تجربه  بد روحی  در دوران کودکی
•    ابتلا به یک بیماری  مزمن مانند : روماتیسم قلبی، ضعف  بینایی و..
•    روابط خانوادگی آشفته
•    مراقبت  از یک بیمار  مزمن در خانواده
•    زندگی در منطقه ی جنگی  یا شاهد خشونت بودن
استرس مزمن ، اغلب  حس نا امیدی  و بدبختی  را به وجود  می آورد  و می توان  سلامت جسمی  و  روانی را ویران کند . شاید  این بدترین  جنبه  استرس مزمن  است که مردم  به این نوع  از استرس  گرفتار می شوند،  از این رو اغلب  نادیده گرفته می شود  و به دنبال راهکار مقابله با استرس  نیستند .  درمان استرس  مزمن،  آسان نیست  و معمولا  به درمان پزشکی  و رفتاری ،  همراه با  تکنیک  های مدیریت استرس  نیازمند است.یکی از جنبه  های خطرناک  استرس مزمن  این است  که فرد  به آن عادت  می کند و  آن را  به عنوان بخشی  از زندگی اش  می پذیرید ،  نسبت  به آن  بی توجه می شود و اصلا فراموش  می کند  که چنین فشار  روانی را تجربه می کند .  به همین دلیلی  خیلی کم پیش  می آید  که این افراد  برای درمان  اقدام کنند . در استرس  مزمن،  دستگاه عصبی  خود مختار  می تواند  به اختلالاتی  مانند  زخم های  گوارشی  و افزایش  فشار خون  منجر شود .
بهتر است برای درمان  و شناخت هر کدام از این استرس ها  به  یک روانشناس خوب و با تجربه مراجعه کنید  تا از پیشرفت و  بروز اختلالات شدید  جلوگیری کنید .

مدیریت استرس

استرس در واقع نوعی بیماری نیست که دنبال درمان برای آن باشید. افرادی مختلف در سطح های متفاوتی استرس را تجربه می کنند و تا زمانی که این عارضه باعث بروز مشکلات جدی در روند معمول زندگی ایجاد نکند، آن را اختلال نمی دانیم. استرس یک واکنش طبیعی ذهن به موقعیت های چالش برانگیز یا خطرناک است. زیرا کمک می کند اگر در یک شرایط سخت قرار گرفته ایم بهترین عملکرد خود را ارائه دهیم و همچنین از لحظه های خطرناک به موقع فرار کنیم!

با این حال وقتی فردی به طور مداوم بدون دلیل استرس را تجربه می کند، دچار تاثیرات منفی آن در ذهن و حتی جسم خود خواهد داشت. به همین منظور ما نیاز داریم آگاهی و مهارتی را به دست آوریم تا بتوانیم استرس خود را مدیریت و کنترل کنیم.

در سبک زندگی نوین، انسان ها در معرض انواع استرس ها قرار دارند. از لحظه ی بیدار شدن نگران کار، درس، سلامت فرزندان، پرداخت قبض ها و بسیاری موارد اینچنینی دیگر هستند. چطور می توان این حجم از اضطراب و استرس را کنترل کرد؟

اولین نکته ای که باید یادآور شویم این است که، منظور ما از مدیریت استرس فقط کاهش آن نیست. مدیریت استرس یعنی بتوانیم از استرس خود در مسیر درست کمک بگیریم و کیفیت عملکرد خود را در زمینه های گوناگون بهبود بخشیم.

مزیت مدیریت استرس

شما با مدیریت سطح استرسی که روزانه تجربه می کنید در قدم اول می توانید فشار فکری و روانی ناشی از آن را از روی ذهن خود بردارید. به همین دلیل می توانید با خودتان در صلح و آرامش بیشتری زندگی کرده و روان سالم تری داشته باشید. انسان زمانی می تواند در تمام ابعاد زندگی خود رفتار درست داشته باشد که از یک روان سالم بهره مند باشد.

شاید بدانید که استرس می تواند روی وضعیت سلامتی و جسمانی شما نیز اثرات مخربی را بر جای بگذارد. بسیاری از بیماری هایی که فکر می کنید به ان ها مبتلا شده اید در واقع پاسخ های بدن شما به انواع استرس هستند. بنابراین با مدیریت آ می توانید اوضاع سلامتی خود را نیز به طور موثری سرو سامان دهید.

راهکارهای مدیریت و کنترل استرس

امروزه روش های زیادی برای کنترل و کاهش استرس توسط متخصصین علوم روانشناسی ارائه شده اند که تا حد زیادی می توانند موثر باشند. تعداد زیادی از انسان ها در سراسر دنیا با کمک همین تکنیک ها توانسته اند سطح استرس خود را مدیریت کنند.پس شما هم می توانید…

زهرا امام (روانشناس)

مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی
درمان اختلالات روانشناختی (وسواس ,افسردگی و…)
- آموزش خانواده(ارتباط موثرزوجین شیوه های فرزندپروری ومهارت های زندگی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *