درمان قطعی اضطراب

اختلالات اضطرابی می توانند علل بالقوه متعدد و شرایط همزیستی داشته باشند ، بنابراین هیچ درمانی واحد برای همه آنها وجود ندارد. درمان اضطراب باید به طور خاص برای هر فرد تنظیم شود. آنچه برای یک شخص خوب است ممکن است برای دیگری مفید نباشد. متاسفانه خیلی از نوجوانان و جوانان هستند که در زمان مراجعه به روانشناس از اضطراب بیش از اندازه خود گله مند هستند، خصوصا در این دوران که ویروس شناخته نشده کرونا وارد کشور شده است به مراتب اضطراب و استرس خیلی از افراد از ترس ابتلا بیش تر شده است . اگر شما هم به دنبال درمان قطعی برای اضطراب خود هستید ادامه مطلب را مطالعه کنید. درمان مؤثر به شما کمک می کند یاد بگیرید که چگونه اضطراب خود را کنترل کنید. نوع درمان بستگی به نوع اضطرابی که تجربه کرده اید دارد.
نکته مهم برای درمان قطعی اضطراب یک درمان مناسب در کنار یک روانشناس خوب و حرفه ای در این زمینه می باشد.

اختلال اضطراب
اختلال اضطراب را بهتر بشناسید

عوارض اضطراب شدید

به طور حتم استرس عوارض هم برای فرد دارد و بهتر است تا هر چه سریعتر درمان برای آن در نظر گرفته شود از جمله این موارد شامل :

عوامل روانی

استرس بیش از اندازه می تواند تاثیرات روانی نیز داشته باشد از جمله این موارد شامل، پرخوری، عدم تمرکز حواس، بروز اختلالات خواب، مصرف مواد مخدر یا الکل، بروز مشکلات زناشویی و…

اختلالات جسمانی

منظور از این اختلالات شامل، بروز درد هایی جسمانی همچون سر درد، احساس درد در ناحیه قفسه سینه، افزایش فشار خون و…می باشد .

اضطراب مفرط عوارضی برای جسم شما به همراه دارد.

در زیر برخی از علائمی که کارکرد شما را تضعیف می کند و نشان دهنده ی نیاز به درمان هستند، ذکر شده است:

 • خسته می شوید یا خیلی زود احساس فرسودگی می کنید.
 • تفکر درمورد مسائل روزمره برایتان دشوار است؛ مسائلی مانند برنامه ریزی وظایفی که در طول روز باید انجام دهید.
 • به قدری احساس تحت فشار بودن بر شما غلبه می کند که نمی توانید احساس راحتی، لذت یا موفقیت داشته باشید.
 • برای رهایی از افکار و تصورات ناخوانده و مزاحم، درگیر تشریفات خاصی می شوید.
 • علائمی که دارید شما را متقاعد می کند که در شُرُف مرگ یا دیوانگی هستید.
 • اضطراب آنچنان شما را به خود مشغول می دارد که منجر به کاهش بازده شما می شود.
 • از قرار گرفتن در موقعیت های اجتماعی متداول مانند رفتن به اماکن عمومی، بودن با دوستان و حتی سر کار رفتن، واهمه دارید.
 • به قدری نگران هستید که به خواب رفتن یا در خواب ماندن برای تان دشوار است.
 • تنش هیجانی به ماهیچه های اسکلتی شما سرایت می کند و باعث انقباض، سفتی و دردناک شدن آنها می شود.
 • از ترس اینکه مبادا دچار حمله ی هراس شوید، از مسئولیت ها و فعالیت های روزانه اجتناب می کنید.
 • چنانچه کارکرد شما مختل شود این مشکل می تواند نگرانی شما را افزایش دهد و بدین صورت یک چرخه ی معیوب شکل می گیرد.

برای قطع کردن این چرخه، امید بخشیدن و باز گرداندن کارکردتان به حالت اول، مراجعه به روانشناس و “درمان” ضروری است.

بروز اختلالات رفتاری

از جمله این موارد شامل تاثیر اضطراب بر شغل، تحصیل، موقعیت اجتماعی و… می باشد.

روانشناس برای درمان اضطراب

اضطراب حالتی از نا آرامی و تشویش است، تمرکز روی احتمال شکست، خطر یا بدبختی که باعث پریشانی شما می شود . اضطراب از دو منبع سرچشمه میگیرد :
• تنش جسمانی شامل نشانه های جنگ و گریز که از هورمون استرس ناشی می شود.
• افکار متمرکز بر وقوع خطر یا احتمال های فاجعه بار در آینده .
نشانه های جنگ و گریز زمانی در بدن ما ظاهر می شوند که بخواهند ما را برای فرار یا جنگیدن علیه تهدیدها آماده کنند . این علائم شامل احساس غش یا سرگیجه ، تنفس سریع، تعریق، تپش قلب، کرختی و.. است .
اضطراب می تواند حالتی موقتی باشد یا زمان زیادی طول بکشد . به نظر می رسد اضطراب ، تجربه ای حیاتی و ضروری برای بشر است که بعضی افراد فقط گاهی آن را تجربه می کنند ولی بسیاری از افراد زمان طولانی تری با آن درگیر هستند .

واقعیت این است که هیچ کس نمی داند دقیقا چه عاملی باعث بروز اضطراب می شود . قطعا برخی از اضطراب ها بنا به دلایل مشخصی مثل تغییرات اساسی زندگی و برخی مشکلات پزشکی یا عوارض جانبی یک دارو نمایان می شوند اما زمانی که با یک الگوی اضطرابی روبه رو باشیم نمی توان به طور دقیق آن را به علت خاصی ربط داد .
می توان گفت اضطراب نتیجه تعامل پیچیده ی بین افکار و الگوهای تفکر ، تنش جسمانی، استعداد زیستی ، رویداد های استرس زا در زندگی و همچنین مطالبات متناقض زندگی است. همانطور که خواهید دید، برای شروع تمرین ها نیازی به دانستن علل اضطراب ندارید و با هر میزان اضطرابی می توانید زندگی بهتری داشته باشید .

بهترین روانشناس
روانشناس خوب در تهران

مشاوره آنلاین

بسیاری از متخصصین در این حوزه به منظور سهولت در امر خدمت رسانی از سایر روش ها استفاده می کنند تا درمانجو ها و مراجعین با کمک سامانه مشاوره آنلاین بتوانند به روند مشاوره خود رسیدگی کنند در عین حال که از بروز هر گونه آلودگی و مخاطراتی که امروزه خارج از منزل بسیار است در امان باشند.

درمان اضطراب

در حالت کلی می توان گفت اضطراب از سه طریق درمان می شود.

دارو درمانی

این روش درمان باید توسط روانپزشک انجام شود ، البته در هر حال ممکن است مصرف دارو عوارضی همراه داشته باشد که ما به شما توصیه می کنیم که برای از بین بردن عوارض مصرف دارو، اضطراب را بدون مصرف دارو درمان کنید.

درمان اضطراب با کمک روان درمانی

در این روش که می توان گفت از سالم ترین روش های درمان است، لازم است روند درمان با کمک یک روانشناس انجام شود، روانشناس در تهران بعد از تشخیص علل اصلی اضطراب بهترین راهکار درمان را توصیه می کنند.

ابزار های نوروساینس

این روش یک روش جدید است که چند سالی است برای مشکلات اضطراب مورد استفاده قرار گرفته است. در این روش درمان، با کمک نوروفیدبک و سایر ابزار ها، درمان انجام می شود.

درمان های روانشناختی برای اضطراب

درمان های روانشناختی به افراد در تغییر در الگو های تفکر کمک می کنند به این معنی که فرد بتواند توانایی کنترل اضطراب خود را داشته باشد و به نگرانی های بی مورد فکر نکند .
CBT یک درمان روانشناختی ساختاری است که تشخیص می دهد روشی که ما فکر می کنیم بر روشی که عمل می کنیم تأثیر می گذارد. CBT شامل کار با یک روانشناس برای شناسایی الگوهای فکری و رفتاری است که باعث می شود افراد اضطراب خود را کنترل کنند .هنگامی که الگوی نامناسبی را که به اضطراب کمک می کند ، تشخیص داده شود، می توان تغییراتی در جایگزین کردن این موارد با مدل های جدید ایجاد کرد که باعث کاهش اضطراب و بهبود مهارت های مقابله ای افراد می شود.

رفتار درمانی شناختی

در حالی که رفتار درمانی یکی از مؤلفه های اصلی رفتار درمانی شناختی (CBT) است ، برخلاف CBT ، سعی در تغییر باورها و نگرش ها ندارد. در عوض ، در تلاش برای معکوس کردن الگوهای اجتناب و نگرانی که اضطراب را بدتر می کند ، بر فعالیتهای تشویق کننده و پاداش دهنده ، لذت بخش یا احساس رضایت بخش تمرکز می کند.

اجتناب از شرایط ترسناک می تواند به معنای این باشد که شما فرصتی برای مواجهه با ترس خود ندارید و به خودتان ثابت می کنید که می توانید با آن مقابله کنید ، به نوبه خود باعث ادامه اضطراب می شود. رفتار درمانی برای اضطراب عمدتاً به درمانی بنام “قرار گرفتن در معرض درجه بندی شده” وابسته است. روش های مختلفی درمورد قرار گرفتن در معرض درمان وجود دارد که باعث اضطراب می شوند. این تجربه به افراد کمک می کند تا به جای اجتناب یا فرار از آن ها، در مواجهه با شرایط ترسناک بر اضطراب خود غلبه کنند.

آرام سازی

شاید فکر کنید نحوه آرام سازی را بلد هستید، برای تصور اینکه آرام سازی در هنگام اضطراب چطور به شما کمک می کند، ابتدا به احساسات بدنی خود در هنگام اضطراب توجه کنید . آیا شانه های شما منقبض و به سمت بالا جمع شده است ؟ ابروهایتان گره کرده است ؟ مهارت های آرام سازی به شما کمک می کند در بدنتان تغییراتی مثبت و واقعی ایجاد کنید . باید یاد بگیرید و حداقل یکی از فون آرام سازی را آنقدر انجام دهید که درون شما نهادینه شود . خبر خوب اینکه یادگیری این تکنیک ها کار راحتی است و با یک بار تمرین هم می توان به آن ها مسلط شد و هنگام نیاز انجام داد . ممکن است فقط روی تکنیکی کار کنید که برای شما مفید تر است یا ترجیح دهید در زمان های مختلف از تکنیک های متفاوت استفاده کنید .

نتیجه گیری
زهرا امام روانشناسی که در این زمینه تخصصو تجربه فراوانی دارد، بعد از بررسی شرایط و نوع اضطراب در فرد بهترین روش درمان را ارائه می دهند ، شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با مطب ایشان تماس بگیرید.

زهرا امام

مشاورکلینیک روانشناسی بیمارستان شهید طالقانی مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی. درمان اختلالات روانشناختی آموزش خانواده

پاسخ

7 + 12 =

مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه
Call Now Button