هیجانات و احساسات شدید اول رابطه

هیجانات و احساسات شدید اول رابطه

چرا عشق اول رابطه بعد یک از مدتی فروکش می کند ؟

برای خیلی از افراد اتفاق افتاده است که زمانی که با یک فرد جدیدی آشنا می شویم انگار بر روی ابر ها هستیم و هر بار که آن فرد را می بینیم یا صدای آن را می شنویم تبش قلب می گیریم و گونه هایمان سرخ می شود اما بعد از یک مدتی با وجود این که این شخص را دوست داریم انگار این عشق آتشین فرو کش کرده است .

هیجانات و احساسات شدید اول رابطه

هیجانات و احساسات شدید اول رابطه

علت فروکش کردن این عشق آتشین چه چیزی می تواند باشد ؟

هنگامی که فردی عاشق می شود و در اوج هیجانات عاشقانه است در بدن این شخص یک سری فعل و انفعالات اتفاق می افتد و همین امر باعث بالا رفتن تعدادی از هورمون ها و مواد شیمیایی در بدن فرد می شود و از مهم ترین این مواد و هورمون ها می توانیم به کورتیزول، دوپامین، اکسی توسین (Oxytocin)، پروتین ام جی اف، آندروفین، استروژن، تستوسترون، آدرنالین، مونوآمین و غیره اشاره کنیم . حال ببینم عملکرد این هورمون ها چیست و چرا تا به آخر رابطه بالا نگه داشته نمی شود .

یک تئوری وجود دارد به نام تئوری تلفیق و یا تئوری تطابق خوشی که متعقد است انسان ها به گونه ای هستند که تمایل دارند بعد از تجربه یک احساس تجدید شده مانند: غم، شادی و غیره به یک سطح پایدار از خوشی برسند و همین موضوع باعث می شود تا انسان ها بعد از اینکه عزیزی را در زندگیشان از دست می دهند بتوانند به زندگی عادیشان برگردند که به اصطلاح آنچه در فرهنگ ایرانی ها وجود دارد می گویند خدا خودش صبر آن را به خود فرد می دهد .

 

 

حال فلسفه آن بر می گردد به این که بدن به طور اتوماتیک برای دفاع در برابر خدمات محیطی تنظیم شده است اگر عملکرد طبیعی مختل نباشد به طور اتوماتیک خود سطح هورمون های بدن را به گونه ای تنظیم می کند که هوشیاری انسان و همچنین سیستم ایمنی آن به حالت نرمال برگردد . دوپامین از جمله موادی است که در ابتدایی عاشق شدن میزان ترشحات آن بالا می رود . همان ماده ای است که وقتی شخص از یک مواد مخدر مانند: کوکائین استفاده می کند در مغزش آزاد می شود و باعث پایین آمدن سطح هوشیاری فرد می شود .

از طرف دیگر موادی که در بدن وجود دارند هر کدام از این ها مشغول به کارهای هستند . به طور مثال : کورتیزول یکی از همان هورمون های هستند که ترشح آن در اوایل دوران عشق و عاشقی زیاد است و این هورمون همان هورمونی است که وقتی شخص مضطرب می شود در بدن ترشح می شود و سبب آرامش فرد می شود . اما سطح بالای همین ماده می تواند باعث تضعیف و سیستم ایمنی شود و مشکلات گوارشی را در فرد ایجاد کند .

زهرا امام روانشناس (خانواده_ ازدواج_ طلاق_ کودک_ نوجوان_ اختلالات جنسی) جهت هر گونه مشاوره می توانید با شماره ی ۲۲۱۸۳۵۲۷ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام زهرا امام مراجعه نمایید .

پس به صورت طبیعی در بدن یک فردی که سالم است مواد اولیه را به حالت اولیه بر می گرداند البته بدین معنا نیست که تمام هورمون ها به حالت قبل از رابطه بر می گردند . رابطه برای دوام خودش نیاز به هورمونی به نام اکسی توسین دارد و از این هورمون به عنوان هورمون عشق یاد می شود . همان چیزی هست که گاهی اوقات برای کسی که دوستش داریم دلمان تنگ شود و در زندگی گذشت داشته باشیم و یا اینکه بخواهیم از فردی که دوستش داریم صاحب فرزند شویم .

تمام مطالبی که نوشته شد در مورد هیجانات و احساسات شدید اول رابطه بود و علت فروکش کردن آن ها بعد از مدتی رخ می دهد و اگر شما هم احساس می کنید آن شور و اشتیاق اول رابطه را ندارید و همه چیز برای شما عادی شده است می توانید خوشحال باشید که عملکرد بدنتان در این رابطه درست بوده است و در نتیجه جایی هیچ نگرانی نیست و تنها چیزی که باید مراقب آن باشیم حفظ مداوم رفتارهای عاشقانه است نه هیجاناتی که مربوط به این رفتارها می باشد .

برای کسب اطلاعات بیشتر به روانشناس خوب در تهران مراجعه نمایید .

مطالب مرتبط با این مقاله:

راه های ابراز عشق

انواع عشق در نظریه استرنبرگ

مقایسه عشق سالم و عشق بیمار

زهرا امام

  • مشاورکلینیک روانشناسی بیمارستان شهید طالقانی
  • مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی.
  • درمان اختلالات روانشناختی
  • آموزش خانواده

پاسخ

17 − هشت =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button