چگونه به فرزندان خود کمک کنیم تا سال جدیدی را بدون دردسر شروع کنند

چگونه به فرزندان خود کمک کنیم تا سال جدیدی را بدون دردسر شروع کنند

به یاد آورید چه احساسی دارید وقتی فرزندتان را در مدرسه جدید ثبت نام کرده اید . حتما شما با فرزندان خود یک مقداری نگران آن مدرسه جدید هستید و به عنوان یک پدر و یا مادر چه کمکی می توانید به فرزند خود کنید تا کودک اضطراب کمتری داشته باشد . معمولا می توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید. ترس فرزندان خود را نادیده نگیرید .

چگونه به فرزندان خود کمک کنیم تا سال جدیدی را بدون دردسر شروع کنند

چگونه به فرزندان خود کمک کنیم تا سال جدیدی را بدون دردسر شروع کنند

آن ها ممکن است از مدرسه جدیدی که پر از دانش آموز هست بترسند . احتمالا بچه های قلدر  و هماهنگی که با شرایط موجود هست معمولا این بچه ها را نگران می کند . ممکن است از پیدا کردن دوست جدید یا اینکه بخواهند تنها بمانند آن ها رنج بدهد پس بنابراین مهم است که به این درس های فرزندامان توجه کنیم و بتوانیم با آن همدلی لازم را داشته باشیم .

معمولا روانشناسان اعتقاد دارند که، حساسیت زدایی احتمالا به کودکان می تواند در این مرحله کمک کند . حساسیت زدایی فرآیندی هست که معمولا فرد را از آنچه می ترسد را به صورت تدریجی و مکرر قرار می دهند . در نتیجه قرار گرفتن به صورت تدریجی باعث کم شدن پاسخ های عاطفی مانند : ترس در شخص می شود و این امر باعث می شود که راحت تر بتواند با این تغییرها مواجه شود .

ساده ترین راهی که می توانید برای این کار استفاده کنید این است که یک بار با فرزندانتان از آن مدرسه جدید بازدید نمایید . حتی بهتر است قبل از اینکه سال جدید شروع شود این کار را انجام دهید . به مسئول مدرسه بگویید قصد دیدن از مدرسه دارید و در صورت امکان و اجازه مسئولین مدرسه از فضاهای مختلف مدرسه به طور مثال: کلاس درس، زمین های بازی، سالن های ورزش و کتابخانه دیدن نمایید و به فرزند خود نشان دهید .

اگر معلم فرزند شما در مدرسه حضور داشت، همراه فرزند خود سعی کنید آن معلم را ببینید و اگر معلم فرزند شما حضور نداشت کلاس درسی که قرار است فرزند شما سال تحصیلی را در آن شروع کند را پیدا کنید و اینکه به کلاس های که ممکن است فرزند شما در طی سال تحصیلی می تواند برود، سر بزند و فرزند شما، در حضور شما بتواند این کلاس ها را ببیند . معمولا به ویژگی های مثبت مدرسه جدید برای فرزند خود به آن اشاره کنید مثلا اینکه زمین بازی مدرسه خیلی بزرگ تر از زمین بازی قبلی ات می باشد و یا اینکه سالن نهارخوری دارد و این نقاط مثبت را در نظر بگیرید و سعی کنید آن ها را برای کودک خود تداعی کنید .

زهرا امام روانشناس (خانواده_ ازدواج_ طلاق_ کودک_ نوجوان_ اختلالات جنسی) جهت هر گونه مشاوره می توانید با شماره ی ۲۲۱۸۳۵۲۷ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام زهرا امام مراجعه نمایید .

امور روزمره را به کودکان خود نشان دهید و کودکان کارهای روزمره را دوست دارند . از اینکه قرار است هر روز کارهای جدید را انجام دهید لذت می برند، به طور مثال اگر قرار است با اتوبوس برود حتما سوار اتوبوس شوید و این کار را انجام دهید و مسیری که هر روز کودک شما طی کند تا به مدرسه برود نشان بدهید . اگر از سرویس مدرسه استفاده می کنید آن سرویس ها را به فرزندانتان نشان دهید . فرزندتان در فرآیند آماده شدن در مدرسه درگیر کنید و این امر خیلی مهم است که فرزندانتان بتوانند در این صورت احساساتشان را در نظر بگیرند و احساسات خود را در این فرآیند بیان کنند . به آن ها کمک کنید تا احساس نگرانی کمتری داشته باشند و در آماده کردن لباس وسط سال جدید به آن ها کمک کنید و به کودک خود بگویید هر کمکی بخواهند برای آن ها انجام خواهید داد . به فرزندان خود یادآوری کنید که چه چالش های را داشته و تا الان توانسته بر روی آن ها غلبه کند . کودک وقتی موفقیت های که قبلا داشته است به یاد می آورد اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کند، مانند: آیا فرزند شما تجربه نقل مکان داشته است ؟، آیا در برنامه های گردهمایی های مدرسه شرکت کرده است ؟

این ها مواردی هست که می تواند در این فرآیند به فرزند شما کمک کند .

برای کسب اطلاعات بیشتر به روانشناس خوب در تهران مراجعه نمایید .

مطالب مرتبط با این مقاله:

کنترل خشم در کودکان

مشاوره کودکان

خوابگردی در کودکان

زهرا امام

  • مشاورکلینیک روانشناسی بیمارستان شهید طالقانی
  • مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی.
  • درمان اختلالات روانشناختی
  • آموزش خانواده

پاسخ

پنج + نوزده =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button