وقتی بی‌قراریم چه کنیم؟

برای سروسامان‌دادن به هیجانات ناخوشایندی از قبیل افسردگی، اضطراب و خشم روش‌های زیادی ابداع شده است.

بیشتر ما وقتی دچار تغیر خلق می‌شویم، نمی‌دانیم چه کنیم، خشم، غم و اضطراب سه هیجان اصلی و شایعی هستند که سراغ همهٔ انسان‌های سالم و طبیعی می‌آیند. انگار این سه همزادهای همیشگی ما فرزندان آدم و حوا هستند. وقتی هر کدام از این آشنایان آزاردهنده در ذهن و روان ما وارد شدند، باید از راه خودبازبینی احساسات و اندیشه‌ها، آن‌ها را بشناسیم و مدیریت کنیم. خودبازبینی به معنای ثبت منظم رویدادهایی که منجر به تغییر خلق می‌شوند، براساس سه گام زیر است:

گام اول: یادداشت‌کردن عمل یا فعالیتی که منجر به تغییر خلق شده است، مثلاً عصبانی‌شدن به دلیل شکستن لیوان هنگام شستن ظرف‌ها؛

گام دوم: یادداشت‌کردن باورها و افکاری که منجر به تغییر خلق شده است، مانند اینکه «من نمی‌توانم هیچ کاری را به خوبی انجام دهم»؛

گام سوم: یادداشت‌کردن میزان تغییر خلق در یک مقیاس ۱۰ درجه‌ای، از ۱ تا ۱۰، ۱ برای کم‌ترین میزان تغییر خلق و ۱۰ برای بیشترین میزان تغییر خلق.

مرور این یادداشت‌ها به ما امکان می‌دهد دریابیم که در بیشتر مواقع، باورها و تفسیرهای ما از رویدادهاست که به تغییرات منفی خلقی منجر می‌شود.

خودنظم‌دهی برای مدیریت هیجان‌های دردناک:

برای سروسامان‌دادن به هیجانات ناخوشایندی از قبیل افسردگی، اضطراب و خشم روش‌های زیادی ابداع شده است. ما می‌توانیم با استفاده از روش خودبازبینی که در بالا مطرح شد از موقعیت‌هایی که به طور معمول باعث افسردگی، اضطراب و خشم می‌گردند و عقایدی که در این موقعیت‌ها پیدا می‌کنیم، آگاه شویم.

کلید خودنظم‌دهی در مورد اضطراب، به‌چالش‌کشیدن اعتقادات تهدیدآمیزی است که از طریق خودبازبینی شناسایی می‌شوند. شما باید تلاش کنید موقعیت‌ها را به نحوی تعبیر و تفسیر کنید که کم‌تر تهدیدکننده باشند. همچنین می‌توانید جرأت‌ورزی را تمرین کنید و برای این کار فعالانه به موقعیت‌هایی که برایتان تهدیدکننده است وارد شوید و آن قدر در آن موقعیت‌ها باقی بمانید که اضطرابتان فروکش کند. توجه داشته باشید تا زمانی که اضطرابتان در حال افزایش است، نباید از موقعیت تهدیدکننده خارج شوید. هنگامی که این تمرین را انجام می‌دهید، باید از دوستان و اعضای خانوادهٔ خود بخواهید که از شما حمایت کنند و موفقیت‌هایتان را جشن بگیرید.

زهرا امام

  • مشاورکلینیک روانشناسی بیمارستان شهید طالقانی
  • مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی.
  • درمان اختلالات روانشناختی
  • آموزش خانواده

پاسخ

پنج − چهار =

مدت زمان مطالعه ۲ دقیقه
Call Now Button