تهران، شهرک غرب، خیابان فرحزادی، خیابان حافظی، پلاک ۱۱و۹، واحد اول غربی

زهرا امام / بیماری های روانی / درمان اختلالات ذهن با نوروفیبدبک در تهران
۴ دقیقه
درمان با نوروفیدبک روشی جدید برای درمان اختلالات ذهنی است

درمان اختلالات ذهن با نوروفیبدبک در تهران

آنچه می خوانید...
  • آیا به سختی می توانید حواس خود را متمرکز کنید؟
  • آیا دچار اختلالات خواب بوده و از خواب بی کیفیت محروم مانده اید؟

شاید شما نیز جزو افرادی باشید که در پیدا کردن کلمات مناسب در مکالمات خود با مشکل مواجه شده، عملکرد شما در مدرسه، محل کار یا امور روزمره مختل شده و یا حتی از افسردگی و اضطراب مداوم رنج ببرید. نوروفیدبک درمانی، یک روش درمان اختلالات روان و بهبود عملکرد ذهن است که امروزه توسط روانشناسان و روان درمانگران به کار گرفته می شود. در این مقاله با نحوه ی انجام نوروفیدبک، مزایا و همچنین خدمات نوروفیدبک درمانی در تهران آشنا خواهید شد. تا انتهای مطلب با ما همراه باشید…

طرز کار دستگاه نوروفیدبک

سلول های مغز انسان از طریق انتشار امواج الکتریکی با هم ارتباط برقرار کرده و تبادل اطلاعات می کنند. این امواج در حالت های تمرکز عمیق یا ریلکسیشن(آرامش ذهن و جسم) فعالیت کرده و از طریق مشاهده و اندازه گیری آن ها می توان اطلاعات دقیقی درباره ی سطح اضطراب و استرس، عملکرد ذهن و حتی حالت های خلقی و رفتاری به دست آورد.

در ذهن همه ی انسان ها امواج الکتریکی طبق الگوهای متفاوتی شکل می گیرند که تاثیر مستقیم بر نحوه ی رفتار و پاسخ دهی آنان به عوامل درونی و بیرونی دارند. نوروفیدبک درمانی با تغییر در ساختار این الگوها، عملکرد ذهن را بهبود می بخشد و در واقع به نوعی آموزش ذهن است.

برای آشنایی بیشتر با نوروفیدبک درمانی این مقاله را بخوانید: نوروفیدبک چیست و چه کاربردی دارد؟

برای انجام نوروفیدبک، چندین سنسور در نقاط مختلف سر روی پوست قرار داده میشوند تا به این ترتیب، تکانه های الکتریکی مغز، تحت مشاهده و بررسی قرار بگیرند. سپس اطلاعات دریافت شده از طریق آنها بر روی یک صفحه نمایشگر نشان داده می شود و پزشک به بیمار کمک می کند تا بتواند فعالیت های مختلف ذهن خود را (مثل: تمرکز، استرس، آرامش) کنترل کند. زمانی که بیمار در این مورد، موفق عمل کند و پاسخ درستی بدهد، پاداش دریافت می کند. این پاداش ممکن است هر چیزی باشد که برای بیمار خوشایند است. حتی یک موسیقی یا تصویر. متقابلا، هربار که بیمار نمی تواند امواج ذهنی خود را کنترل کند یا تسلط بر آن را از دست می دهد، این پاداش از او گرفته خواهد شد.

در نتیجه برنامه ریزی و آموزش ذهن در این متد، مبتنی بر پاداش است.

درمان با نوروفیدبک چه فوایدی دارد؟

تکانه های الکتریکی که در مغز جابجا می شوند، توان ما برای تمام فعالیت هایی که انجام می دهیم، مثل راه رفتن، رانندگی، مطالعه، غذا خوردن، عرق کردن و حتی ترسیدن را محاسبه می کنند. در واقع امواج مغزی تعیین می کنند که ما چه احساسی داریم؟ چگونه با دیگران ارتباط برقرار می کنیم؟ کیفیت خواب ما چگونه است؟ و چقدر بر عملکرد خود تسلط و کنترل داریم.

نوروفیدبک به شما کمک می کند امواج مغزی خود را به طور طبیعی (بدون دارو) تنظیم کنید. در طول جلسات نوروفیدبک، مغز شما “یاد می گیرد” که چگونه امواج سریع یا آهسته غیرعادی را به محدوده طبیعی برساند. میتوانید پیام نوروفیدبک درمانی را اینگونه در نظر بگیرید: “شما بنشینید و فیلم تماشا کنید در حالی که ما امواج مغز شما را زیر نظر داریم.”

بهترین مرکز نوروفیدبک در تهران

شاید درمان یا نوروفیدبک هنوز برای خیلی ها چندان شناخته شده نباشد. همین امر باعث می شود که امکان سوءاستفاده از نام آن صورت بگیرد. خصوصا در شهرهای بزرگی مانند تهران! متاسفانه در بعضی موارد، مراکزی که نوروفیدبک درمانی انجام می دهند، ادعاهای نادرستی کرده و وعده های ناشدنی به مراجعین خود می دهند. مثلا ممکن است ادعا کنند با نوروفیدبک می توانند اعتیاد را درمان کنند.

در نتیجه برای پیشگیری از هرگونه سو استفاده، قبل از مراجعه به یک مرکز خاص به درستی درباره آن تحقیق کنید و حتما به درمانگران با تجربه و دانش بالا مراجعه کنید.

زهرا امام (روانشناس)

مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی
درمان اختلالات روانشناختی (وسواس ,افسردگی و…)
- آموزش خانواده(ارتباط موثرزوجین شیوه های فرزندپروری ومهارت های زندگی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *