تهران، شهرک غرب، خیابان فرحزادی، خیابان حافظی، پلاک ۱۱و۹، واحد اول غربی

زهرا امام / نوروفیدبک / آیا نوروفیدبک عوارض جدی دارد؟
۷ دقیقه
عوارض نوروفیدبک

آیا نوروفیدبک عوارض جدی دارد؟

آنچه می خوانید...

نوروفیدبک نوعی تکنیک بیوفیدبک است که شامل بررسی زمان واقعی فعالیت مغز، معمولاً از طریق الکتروانسفالوگرافی (EEG)، برای خود تنظیمی عملکرد های مغز است. به عبارت دیگر، این یک روش درمانی است که به افراد کمک می کند مغز خود را در طول زمان آموزش دهند تا عملکرد موثرتری داشته باشد، که می تواند علائم بیماری های روانی را تسکین دهد. ادغام زیست‌شناسی عصبی یکی از روش‌های ارائه شده برای درمان اختلالات سوء مصرف مواد و اختلالات سلامت روانی است. اما آیا این روش خطرات جانبی دارد؟ عوارض نوروفیدبک چیست؟

کاربردهای نوروفیدبک

درمان نوروفیدبک ممکن است بسیاری از شرایط سلامت روان را بهبود بخشد، از جمله:

 • اختلال بیش فعالی و نقص توجه
 • اختلالات استرس
 • درمان افسردگی
 • درمان اضطراب
 • درمان تروما
 • درمان اضطراب پس از سانحه (PTSD)
 • اختلال طیف اوتیسم
 • سردرد، میگرن و مشکلات حافظه

یک جلسه آموزشی نوروفیدبک چگونه انجام می شود؟

شرکت در یک جلسه درمان نوروفیدبک شامل استفاده از حسگرهایی است که به کامپیوتر متصل می شوند و امواج مغز را نظارت و بررسی می کنند. نرم افزار ویژه ای برای تجزیه و تحلیل امواج مغزی و ارائه بازخورد در زمان واقعی استفاده می شود. در حالی که بیماران با یک فیلم، بازی یا صدا درگیر می شوند، به تدریج یاد می گیرند که بر واکنش ها به محرک های مختلف کنترل داشته باشند و تعادل را حفظ کنند.

آیا نوروفیدبک دارای عوارض جانبی جدی است؟

 مانند هر روش درمانی، برخی از افراد دوره ای از سازگاری را تجربه می کنند، یا ممکن است در نهایت ثابت شود که با نوروفیدبک ناسازگار هستند. احتمال تجربه عوارض جانبی با کنترل جلسات توسط یک پزشک با تجربه کاهش می یابد. یک پزشک متخصص همچنین می تواند افراد را از طریق هر گونه عوارض جانبی که ممکن است اتفاق بیفتد، راهنمایی کند.در مراکز معتبر، بیماران را با روش‌های درمانی جدید با نهایت دقت و با راهنمایی پزشکانی که در زمینه خود متخصص هستند آشنا می کنند.

 در حالی که اکثر بیماران عوارض جانبی را تجربه نمی کنند. واکنش های نادر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • اضطراب یا افسردگی
 • سردرد یا سرگیجه
 • اختلال شناختی
 • ارتعاشات داخلی
 • مشکلات عضلانی
 • اضطراب اجتماعی
 • انرژی کم یا خستگی

یک تیم با تجربه و متخصص برای کمک به کاهش هر گونه ناراحتی جسمی یا عاطفی مجهز است تا اطمینان حاصل شود که بیماران در طول درمان راحت می مانند.

عوارض جانبی مرتبط با آموزش

وقتی برای جلسات نوروفیدبک خود با یک متخصص آموزش دیده کار می کنید، می توانید مطمئن باشید که در شرایط خوبی هستید. با این حال، با افزایش محبوبیت این روش درمانی، درمانگران و مراکز بیشتری شروع به ارائه آن کرده اند و استانداردهای آموزش و تجربه ممکن است متفاوت باشد. در نهایت، کیفیت آموزش تفاوت زیادی در درصد مشتریانی که عوارض جانبی را تجربه می‌کنند، ایجاد می‌کند. در حال اگر این روش درمانی توسط افراد باتجربه انجام شود، هیچگونه عوارض نوروفیدبک یا اثرات ناشی از آن را تجربه نخواهید کرد.

 ما درمان های یکپارچه ای را در برنامه های سلامت روان خود ارائه می دهیم، از جمله درمان نوروفیدبک. ما از پرسش‌ها استقبال می‌کنیم و خوشحال می‌شویم در مورد صلاحیت‌ های پزشکان خود اطلاعات بیشتری را با شما در میان بگذاریم.

آیا موقعیت و ناحیه درمان بر خطرات تأثیر می گذارد؟

 یک متخصص نوروفیدبک مکان‌ های خاصی را هدف قرار می‌دهد و فرکانس‌ ها را کاهش یا افزایش می‌دهد. برخی از نواحی مغزی بیشتر از سایرین به عوارض جانبی منجر می شوند. برای کاهش خطر عوارض جانبی، درمانگر شما مناطقی را هدف قرار می دهد که نتایج خوبی به همراه دارند.

امواج مغزی

فرکانس‌های خاص عوارض جانبی نوروفیدبک شدیدتری نسبت به سایر فرکانس‌ها ایجاد می‌کنند. به عنوان مثال، فرکانس های تحریک کننده امواج بتا یا گاما ممکن است احساسات گذرا مانند اضطراب و یا وحشت را افزایش دهد. علاوه بر این، افزایش فرکانس های کندتر مانند امواج آلفا و تتا می تواند منجر به خستگی و مشکل در تمرکز شود.

عوامل خطرساز در نوروفیدبک

شرایط عصبی از قبل ممکن است خطر عوارض جانبی را افزایش دهد. به عنوان مثال، اگر صرع دارید، فعالیت الکتریکی غیر طبیعی ممکن است خطر تشنج را افزایش دهد. سایر شرایط، از جمله آسیب مغزی تروماتیک، نارکولپسی یا میگرن ممکن است عوارض جانبی منحصر به فردی ایجاد کند. مهم است که بیماران سابقه پزشکی کامل خود را قبل از شروع درمان نوروفیدبک به پزشک خود اعلام کنند.

عوارض نوروفیدبک

در اینجا برخی از عوارض جانبی که ممکن است برخی بیماران قبل، بعد و حتی در طول جلسه نوروفیدبک تجربه کنند، آورده شده است.

اضطراب

این می‌تواند ناشی از اتصال الکترودها به سر باشد یا فقط به این دلیل که بیماران قبل از انجام هر گونه عمل پزشکی احساس عصبی بودن می‌ کنند. پس از جلسه نیز ممکن است اضطراب احساس شود. هنگامی که درمان در حال انجام است، این احساسات باید با درک این موضوع از بین بروند که چیزی برای ترسیدن وجود ندارد.

 مه مغزی

نوروفیدبک عموماً مه مغزی و احساسات «فضایی» را کاهش می‌دهد. اما اگر پزشک به درستی آموزش ندیده باشد، ممکن است تمرکز بیماران در طول و بعد از یک جلسه نوروفیدبک مشکل باشد. به طور کلی، با این حال، مه مغزی کاهش می یابد و با ادامه درمان ناپدید می شود.

 دندان قروچه

این یک واکنش بسیار نادر است، اما برخی از بیماران گزارش داده‌ اند که دندان‌ هایشان پس از درمان به‌ گونه‌ای به هم می‌خورد که انگار در هوای بسیار سرد بیرون آمده‌اند.

 اختلال شناختی

اگرچه نوروفیدبک برای کمک به عملکرد شناختی و تقویت آن ایجاد شده است، اما اگر آموزش نادرست انجام شود می‌تواند بر عملکرد شناختی تأثیر منفی بگذارد.

 مسخ یا زوال شخصیت

در این اختلال فرد بیمار احساس جدا شدن از کالبد یا غریبه شدن از خود، انگار که فرد خواب می‌بیند و یا بیرون از جسم خود ایستاده‌است و به خود نگاه می‌کند. این می تواند ناشی از تغییر فعالیت الکتریکی در مغز باشد که آگاهی کلی بیمار را افزایش می دهد. برخی افراد این احساس را بیش از دیگران نگران کننده و ناراحت کننده می دانند. در نهایت، بیماران با احساس و سطح جدید هوشیاری خود سازگار می شوند.

 افسردگی

نوروفیدبک یک درمان بسیار موفق برای افسردگی است، اما در برخی موارد، زمانی که سرعت امواج مغزی کمتر افزایش می‌ یابد، ممکن است در بیمارانی که قبلاً مبتلا نشده‌اند، احساس افسردگی ایجاد شود. مانند اضطراب، این واکنش منفی معمولاً موقتی است.

 سرگیجه

بیماران ممکن است این احساس را در طول جلسه و بعد از آن تجربه کنند، احتمالاً از تغییر الگوهای امواج مغزی.

 خستگی

افزایش یا کاهش سرعت امواج مغزی می‌تواند باعث شود برخی از بیماران برای مدت کوتاهی احساس خستگی کنند.

 سردرد

اینها می‌تواند از تمرین امواج سریع‌تر با فرکانس‌های بالاتر یا هدف قرار دادن بخش‌های اشتباه برای تمرین رخ دهد. در برخی از بیماران شناخته شده است که آنها به میگرن کامل تبدیل می شوند.

 فشار سر

این یک واکنش نسبتاً غیر معمول است، اما گاهی اوقات در بخشی از مغز که تحت تمرین قرار می‌گیرد، تجربه می‌شود.پ

 انرژی کم

برای افراد پرانرژی که تحت درمان برای کاهش بیش فعالی هستند، نوروفیدبک ممکن است منجر به انرژی کم شود. در واقع، تغییری که آن‌ها تجربه می‌کنند، اثرات مثبت تعدیل فعالیت بیش از حد به سرعت عادی‌تر است.

مشکلات عضلانی

این ممکن است زمانی ایجاد شود که درمان به درستی انجام نشود، به‌خصوص زمانی که تمرین در فرکانس‌های بالاتر مانند بتا و گاما است. بعید است که نوروفیدبک به درستی باعث این واکنش شود.

 اضطراب اجتماعی

گاهی اوقات کسانی که سابقه اضطراب در موقعیت‌های اجتماعی دارند، بعد از جلسه نوروفیدبک احساس اضطراب بیشتری می‌کنند.

 خستگی

مانند هر شکل دیگری از ورزش و تمرین، نوروفیدبک می‌تواند خسته‌کننده باشد، به‌خصوص اگر قبل از آماده شدن بیمار، تمرین بیش از حد انجام شود.

 تغییرات صدا

به نظر می رسد گاهی اوقات بیماران تغییراتی در صدای خود تجربه می کنند. این ممکن است به دلیل افزایش اضطراب باشد. در این صورت، پس از کاهش استرس، تغییرات باید موقتی باشد.

 بدتر شدن علائم

از قضا، در حالی که نوروفیدبک برای بهبود عملکرد مغز از طریق افزایش فعالیت الکتریکی تجویز می‌شود، این احتمال وجود دارد که این تغییرات باعث بدتر شدن علائم افسردگی، ADHD، اضطراب و سایر شرایط شود. این اثر معمولاً موقتی است اما ممکن است ناشی از آموزش نادرست باشد.

زهرا امام (روانشناس)

مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی
درمان اختلالات روانشناختی (وسواس ,افسردگی و…)
- آموزش خانواده(ارتباط موثرزوجین شیوه های فرزندپروری ومهارت های زندگی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *