تهران، شهرک غرب، خیابان فرحزادی، خیابان حافظی، پلاک ۱۱و۹، واحد اول غربی

زهرا امام / مشاوره زناشویی / همه آنچه باید درباره رفتار با همسر باردار بدانید
۳ دقیقه
همه آنچه باید درباره رفتار با همسر باردار بدانید

همه آنچه باید درباره رفتار با همسر باردار بدانید

آنچه می خوانید...

زهرا امام روانشناس و مشاور در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره نکات مهم دوران بارداری که آقایان باید بدانند اظهار کرد: دوران بارداری یکی از پر استرس‌ترین دورانی است که به دلیل تغییرات هورمونی در خانم‌ها و نگرانی‌هایی که برای به دنیا آوردن یک بچه خوب و سالم سپری می‌شود.

امام با بیان اینکه مردان در این دوران توجه بیشتری به همسران خودشان داشته باشد، افزود: این توجهات بیشتر می‌تواند از جانب مردان باشد و جنبه‌های حمایتی و عاطفی بیشتری را برای خانم باردار به همراه داشته باشد.

این روانشناس بیان کرد: اولین راهکار این است که آقایان در این دوران همیشه در دسترس باشد و به خاطر تغییرات هورمونی که اشاره شد معمولا خانم‌ها حساس‌تر می‌شوند و دوست دارند آقایان توجه بیشتری به آن‌ها داشته باشند پس سعی کنند همواره در کنار همسرشان باشند.

او با اشاره به اینکه استرس‌هایی که معمولاً در این دوران ایجاد می‌شود را سعی کنید به حداقل برسانید، ادامه داد: در این دوران کار‌هایی که در منزل است را آقایان بیشتر انجام دهند و سعی کنند کمترین تنش در خانم باردار ایجاد کنند همچنین مراقبت‌های پزشکی و درمانی را برای همسرشان هم در نظر داشته باشند.

امام گفت: مراقب تغذیه و خواب همسرتان باشند و زمان بیشتری را برای صحبت کردن با همسرشان انتخاب کنند، همچنین سعی کنند در فضای خانه آرامش ایجاد کنند که توأم با مهربانی باشد، معمولاً خانم‌ها در این دوران بیشتر دوست دارند فرمان دهند و  رفتار‌هایی را انجام دهند که مدت‌ها انجام نداده‌اند.

همه آنچه باید درباره رفتار با همسر باردار بدانید
همه آنچه باید درباره رفتار با همسر باردار بدانید

این روانشناس اضافه کرد: در دوران بارداری آقایان انعطاف بیشتری داشته باشند و سعی کنند که همراه همسر خود باشند همواره تصمیمات پزشکی و مواردی را که که پزشک زنان برای همسرشان توصیه کرده را در مد نظر داشته باشند همچنین آقایان در این دوران مراقب سلامتی، خورد و خوراک خود باشند.

او افزود: آقایان درباره بارداری خانم ها  و به دنیا آمدن نوزاد اطلاعات کافی داشته باشند و سعی کنند اگر موارد اضطرابی در همسرشان مشاهده کردند حتما با یک مشاور در این زمینه و پزشک زنان مشورت کنند و بعد از به دنیا آمدن نوزاد به خاطر تغییرات هورمونی که در خانم‌ها ایجاد می‌شود کمی خلق و خوی خانم‌ها تغییر پیدا می‌کند و مراقبت‌های نوزاد را در این دوران به عهده گیرند تاخانم بیشتر استراحت کند.

زهرا امام روانشناس (خانواده_ ازدواج_ طلاق_ کودک_ نوجوان_ اختلالات جنسی) جهت هر گونه مشاوره می توانید با شماره ی ۲۲۱۸۳۵۲۷ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام زهرا امام مراجعه نمایید .

امام با تاکید بر اینکه مراقب افسردگی بعد از زایمان باشید، ادامه داد: اگر متوجه افسردگی در خانم خود شدند حتما با یک مشاور در این زمینه صحبت کنند، گاهی اوقات تصور بر این است که دوران حاملگی  فقط مخصوص خانم‌هاست، اما این دوران هم برای آقایان و هم برای خانم هاست به این معنی که آقایان هم باید در این دوران حمایت گر خوبی برای همسران خود باشند.

این روانشناس افزود: همیشه تربیت کودک قبل از اقدام به بارداری است بهتر است قبل از اینکه خانم‌ها باردار شوند حتماً با یک پزشک زنان در این مورد صحبت کند و از دارو‌های خاصی که برای رشد مغز بچه‌ها مفید هستند استفاده کنند.

او خاطرنشان کرد: اگر خانمی قبل از بارداری دچار مشکلات روحی است قطعاً قبل از اینکه اقدام به بچه دار شدن کند برای درمان اقدام کند به این معنی که گاهی اوقات خانم دچار مشکلاتی مثل افسردگی، اضطراب، وسواس و غیره است و باید قبل از اقدام به بارداری با یک روانشناس در این زمینه صحبت کنند.

زهرا امام (روانشناس)

مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی
درمان اختلالات روانشناختی (وسواس ,افسردگی و…)
- آموزش خانواده(ارتباط موثرزوجین شیوه های فرزندپروری ومهارت های زندگی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *