درمان بیش فعالی در کودکان

بیش فعالی در کودکان یکی از مشکلات بیشتر والدین می باشد . عدم کنترل کودکان مبتلا به اختلال بیش فعال سبب شده است تا والدین برای درمان به دنبال یک روانشناس خوب باشند .تشخیص بیش فعالی کودکان در چه سنی انجام می شود ؟ آیا بیش فعالی درمان قطعی دارد ؟ کودکان مبتلا به ADHD علائم کم توجهی، بیش فعالی و یا تحریک پذیری را به روش های خاصی نشان می دهند. اگر کودک شما هم بیش فعال است بهتر است ادامه مطلب را مطالعه کنید .

علائم کودکان بیش فعال

مدام در حال حرکت هستند .
گویی حرف های کسی را نمی شنوند .
بدون تولید صدا نمی توانند مشغول به بازی شوند .
به راحتی عصبانی می شوند .
بیش از اندازه صحبت می کنند .

راه های تشخیص بیش فعالی کودکان

ممکن است کودک شما برخی از این علائم را داشته باشد ولی دچار بیش فعالی نباشد،و ممکن است مبتلا به یک نوع اختلال دیگر هچون اختلال خواب و… باشد. به همین دلیل برای تشخیص نیاز به معاینه توسط پزشک و یا روانشناس کودک می باشد .

درمان بیش فعالی در کودکان

درمان بیش فعالی در کودکان

هیچ تست خاص یا قطعی برای تشخیص ADHD وجود ندارد. در عوض ، تشخیص بیش فعالی فرایندی است که در چند مرحله انجام می شود و شامل جمع آوری اطلاعات زیادی از منابع متعدد است، از جمله والدین، سایر فرزندان ، مدرسه فرزندتان و سایر مراقبین باید در ارزیابی رفتار کودک موررد ارزیابی قرار گیرند .روانشناس همچنین از شما سؤال می کند که فرزند شما چه علائمی دارد، از چه مدت قبل این علائم شروع شده است و این رفتار چگونه بر فرزند شما و بقیه خانواده تأثیر می گذارد.
تشخیص ADHD در كودكان كمتر از 5 سال بسیار دشوار است. به این دلیل كه بسیاری از كودكان پیش دبستانی برخی از علائمی را كه در ADHD در موقعیتهای مختلف دیده می شود ، دارند. همچنین، کودکان در طی سالهای پیش دبستانی خیلی سریع تغییر علائم می دهند.
گاهی نیز ممکن است به دلایل مختلف و به صورت دوره ای کودکان علائم بیش فعالی را از خود بروز می دهد، از جمله این موارد :
تشنج های کشف نشده
اختلالات پزشکی موثر بر عملکرد مغز
اضطراب درمان بیش فعالی در کودکان
افسردگی
اختلال دو قطبی

درمان بیش فعالی کودکان

برنامه های درمانی ممکن است شامل برنامه های آموزش ویژه ، مداخله روانشناس و گاهی درمان دارویی باشد. انتخاب روش درمان با توجه به نوع بیش فعالی و وضعیت کودک انجام می شود .

مطالعات نشان می دهد که درمان طولانی مدت با کمک روانشناس کودک بسیار بهتر است از درمان دارویی است . گاهی درمان بدون هیچ روند خاصی و بدون مدیریت بیش فعالی ، بی توجهی و علائم اضطراب و افسردگی انجام می شود ک هیچ نتیجه ای نخواهد داشت. کودکانی که با داروهای ADHD تحت درمان قرار گرفتند و نیز مهارتهای درمانی داشتند ، مهارتهای اجتماعی بهتری پیدا می کنند .

نقش خواب کافی کودک در درمان بیش فعالی

خواب کافی به آرامش کودک کمک می کند . بستن چشمان حتی برای نیم ساعت به کنترل بیقراری کودک کمک می کند . دیده شده است که خیلی از کودکان بیش فعال به اختلال خواب مبتلا هستند که می تواند زمینه سازمشکلات بسیاری شود .
کودکان بیش فعال به سختی به خواب می روند همین خواب ناکافی سبب می شود که فردای آن روز با علائم بیشتری از بیش فعالی از خواب بیدار شوند .
والدین می توانند به کمک راهکار های زیر خواب کودک خود را کنترل کنند :
یک زمان ثابت برای خواب کودک در نظر بگیرند .
در زمان خواب فضای اطراف را آرام کنند .
اتاق خواب باید تاریک و ترجیحا خنک باشد .
توصیه های لازم برای والدین کودکان بیش فعال
آموزش مهارتهای اجتماعی. این می تواند به کودک مبتلا به ADHD در یادگیری رفتارهایی کمک کند که به کودکان در توسعه و حفظ روابط اجتماعی کمک می کند.
توجه به نیازهای کودک که باید با دقت مورد توجه قرار گیرد.
وضعیت کودک خود را در دوره های منظم نزد روانشناس بررسی کنید .

زهرا امام روانشناس (خانواده_ ازدواج_ طلاق_ کودک_ نوجوان_ اختلالات جنسی) جهت هر گونه مشاوره می توانید با شماره ی 09331118648 تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام زهرا امام مراجعه نمایید .

کلام آخر

توجه به سلامت و حالات روحی کودک امری بسیار مهم است. بیش فعالی یکی از مشکلاتی است که والدین باید بدان توجه کنند، زیرا سبب اختلال در روند زندگی کودک و والدین می شود .کودکان بیش فعال تمرکز حواس ندارند که می تواند در یادگیری آن ها تاثیر گذار باشد. با کمک برخی تدابیر اندیشمندانه و مشاوره با روانشناس کودک در تهران می توان علائم ناشی از بیش فعالی در کودکان را کنترل کرد .

زهرا امام

  • مشاورکلینیک روانشناسی بیمارستان شهید طالقانی
  • مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی.
  • درمان اختلالات روانشناختی
  • آموزش خانواده

پاسخ

نوزده − 1 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button