تهران، شهرک غرب، خیابان فرحزادی، خیابان حافظی، پلاک ۱۱و۹، واحد اول غربی

زهرا امام / مشاوره خانواده / ترس و اضطراب در کودکان
۵ دقیقه
ترس و اضطراب در کودکان

ترس و اضطراب در کودکان

آنچه می خوانید...

ترس و اضطراب در کودکان

ترس و اضطراب در کودکان یکی از موضوعاتی است که ذهن اکثر والدین را به خود مشغول ساخته است و سوالات شایعی در این خصوص وجود دارد این است که علت وجود ترس و اضطراب در کودکان چیست و چگونه می توان از بروز آن پیشگیری نمود . لذا برای آشنایی با این موضوع با ما همراه باشید .

ترس و اضطراب در کودکان
ترس و اضطراب در کودکان

ترس و اضطراب از چه زمانی در کودکان به وجود می آید ؟

ترس در دوران نوزادی

ترس حالت های مختلفی دارد که یکی از آن در زمان نوزادی است . معمولا ترس از زمان نوزادی می تواند به وجود آید . زمانی که نوزاد می خوابد مغز کودک در حال رشد است و خواب آن خیلی سبک است بنابراین صدا و حتی دمای زیاد می تواند منجر به بیدار شدن ناگهانی کودک و ترس او شود .

صداهای همانند؛ صدای رعد و برق، صدای فریاد، صدای جاروبرقی و صدای تلویزیون تمامی این ها می تواند منجر به ترس کودک شود و همین امر سبب می شود تا کودک زمانی که در محیط های شلوغ همانند مهمانی ها قرار می گیرد از وجود صدا های بلند بترسد و بی تابی نماید .

معمولا کودک از یک سنی به بعد ترس خود را نشان می دهد و به محض شنیدن صدای بلند گوش های خود را می گیرد .

ترس از جدایی

حالت دیگری از ترس در کودکان، ترس از جدایی است . معمولا این نوع حالت از ترس در دوران کودکی سه، پنج و شش ماهگی نیز می باشد . حال باید دید که ترس از جدایی چگونه پیش می آید ؟ معمولا ترس از جدایی دو حالت دارد .

یک حالت آن زمانی رخ می دهد که کودک می خواهد شیر بخورد و مادر نیست و همین امر سبب ترس و بی تابی در کودک می شود . یکی از دلایل ایجاد این نوع از ترس این است که، چون حافظه کوتاه مدت نوزادان فعال است و کار می کند، تصور می کند دیگر مادر نخواهد آمد و همین امر منجر به ترس او می شود لذا در این زمان ترس از جدایی آرام آرام شکل می گیرد .

حالت دیگر از ترس از جدایی بدین صورت است که چون کودک توانایی شناخت پدر و مادر و غریب ها را از سه ماهگی به بعد دارد . ممکن است زمانی که کودک در آغوش مادر یا پدر است فردی که تا کنون نوزاد را ندیده به طور ناگهانی او را از مادرش جدا نماید و همین امر می تواند موجب ترس از کودک شود .

بنابراین والدین باید دقت نمایند که به طور ناگهانی کودک را از آن ها جدا نکنند و با ملایمت این جدا کردن را انجام دهند، تا آمادگی جدایی را داشته باشند .

زهرا امام روانشناس (خانواده_ ازدواج_ طلاق_ کودک_ نوجوان_ اختلالات جنسی) جهت هر گونه مشاوره می توانید با شماره ی ۲۲۱۸۳۵۲۷ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام زهرا امام مراجعه نمایید .

 

زمان تشکیل حافظه بلند مدت و تاثیر آن بر روی ترس و اضطراب کودک

لازم ذکر است، حافظه کوتاه مدت معمولا تا دو سالگی فعال است و پس از سه سالگی حافظه بلند مدت شکل می گیرد . داشتن تنها حافظه کوتاه مدت سبب شده تا والدین از این امر به منظور یک روش تربیتی استفاده نمایند . بدین معنا، زمانی که کودک اصرار بر خواستن یک وسایل بازی یا خوراکی می نماید والدین می توانند از این موضوع استفاده نمایند و حواس کودک را به مواردی دیگر مشغول سازند . اما از سه سال به بعد از این نوع روش نمی توان استفاده نمود .

روش تقویت حافظه بلند مدت چیست ؟

در زمان قدیم به منظور تقویت حافظه کوتاه مدت کودک و سریع تر فعال کردن آن از بازی استفاده می کردند بدین صورت که کودک در بازی های همانند دالی موش ِ، قایم باشک سعی می کند تا مادر خود را که پنهان شده است پیدا کند و این بازی سبب تقویت حافظه بلند مدت کودک می شود و کودک یاد می گیرد وقتی مادر نیست چند دقیقه بعد می تواند او را پیدا کند . لذا این بازی کودک را برای ورود به مهدکودک آماده می کند . به همین خاطر با انجام این بازی کودک با رفتن به مهد کودک دیگر بی تابی نخواهد کرد .

مادرانی که وقت ندارند با کودک خود بازی دالی موش ِ و قایم باشک را بازی کنند آن ها دوران مهد کودک سختی را خواهند داشت و کودک سخت جدا خواهد شد .

نتیجه گیری

البته کودکان همیشه در حال یاد گرفتن هستند و همین امر لذتی به کودکان می دهد که هیچ موقع آن ها وقتشان را تلف نخواهند کرد . در نهایت باید گفت تا دو سالگی والدین سعی نمایند در کنار کودک باشند و پس از آن جدایی را آرام آرام به او آموزش دهند . در واقع شرایط است که منجر به بروز ترس و اضطراب در کودکان می شود . به همین منظور سعی نمایید جهت پیشگیری از بروز ترس و اضطراب در کودکان خود حتما با یک روانشناس کودک خوب در تهران در این زمینه صحبت نمایید و از کمک های تخصصی ایشان بهره مند شوید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به روانشناس خوب در تهران مراجعه نمایید .

زهرا امام (روانشناس)

مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی
درمان اختلالات روانشناختی (وسواس ,افسردگی و…)
- آموزش خانواده(ارتباط موثرزوجین شیوه های فرزندپروری ومهارت های زندگی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *