تهران، شهرک غرب، خیابان فرحزادی، خیابان حافظی، پلاک ۱۱و۹، واحد اول غربی

زهرا امام / مشاوره قبل از ازدواج / نداشتن کشش نسبت به همسر
۸ دقیقه

نداشتن کشش نسبت به همسر

آنچه می خوانید...

خیلی از مراجعین به روانشناس، از نداشتن کشش نسب به همسر خود شکایت می کنند و به دنبال راه حل برای آن هستند . این مشکل وقتی پیش می آید که همسر فرد، احساس بر انگیختگی جنسی را در او ایجاد نکند . این احساس می تواند بسیار تاسف برانگیز باشد و می تواند در مواقعی پیش بیاید که حتی فرد دارای احساس های بسیار مثبت نسبت به همسرش باشد و احتمالا ویژگی های خوبی در او ببیند . اما آیا راه حلی برای این موضوع وجود دارد ؟ اگر شما هم به دنبال پاسخ این سوال هستید ادامه مطلب را مطالعه کنید .

علل نداشتن کشش نسبت به همسر

در برخی از زن و شوهر ها همیشه مشکل به همین نحو بوده است . احتمالا همسر، کسی را به یاد او می اندازد، مثلا به یاد مادرش، به همین دلیل او نمی تواند به صورت جنسی به یاد او باشد . در زن و شوهر های دیگر این مشکل در طول سال های متمادی رابطه ی جنسی، شکل می گیرد . فرد ممکن است دارای تمایلات جنسی باشد اما همسرش را از نظر جنسی تحریک کننده نمی یابد . در واقع ممکن است همسرش فرد بسیار جذابی باشد . به عبارت دیگر ممکن است جذابیت همسرش به خاطر افزایش وزن یا تغییرات دیگری که در او ایجاد شده است کم شده باشد .

نداشتن کشش نسبت به همسر
نداشتن کشش نسبت به همسر

توصیه های ویژه

شاید همسر کسی، او را به یاد دیگری(مثلا یکی از بستگان) می اندازد که نمی تواند به صورت جنسی به یاد او باشد . شاید مراجع همسر، خود را چنان عفیف و پاک دامن بیانگارد که تصور این که با او رابطه ی جنسی داشته باشد دشوار است .
برای حل این مشکل لازم است زن و شوهر سعی کنند اوقات بیشتری رابه صورت شهوت انگیز و عاشقانه بگذرانند. هر از گاهی رفتن به یک هتل یا گذراندن عاشقانه ی تعطیلات آخر هفته می تواند مفید باشد . ممکن است زن و شوهری سعی کنند زمانی را در هر هفته برای دیدار با یکدیگر اختصاص دهند . بدین منظور، یکی از همسرها نوع قرار این هفته را انتخاب می کند و همسر دیگر نوع قرار هفته بعدی را .
راه حل دیگری برای این مشکل استفاده از مطالب شهوت انگیز، مانند فیلم یا لباس است . زن و شوهر باید در استفاده از این مطالب مراقب و محتاط باشند و اطمینان یابند که هیچ یک از طرفین را آزرده خاطر نمی کنند . پوشیدن لباس های شهوت انگیز یا انجام رفتار های تحریک کننده و عاشقانه ممکن است به زن و شوهر کمک کنند که از دریچه ی جدید به یک دیگر بنگرند، این کار وقتی موثر است که زن و شوهر هر دو موافق آن باشند و هیچ یک نسبت به آن احساس نگرانی نکرده و دفاعی عمل نکنند . اقدام به تغییر باید چندین بار تکرار شود و تنها پس از یکبار متوقف نشود . در یک رابطه ی طولانی مدت جنسی، میل جنسی به روش های زیر می تواند کاهش یابد :

• همیشه به رابطه جنسی نه نگویید :
همیشه و در تمام مواقع آماده رابطه جنسی بودن میل جنسی را در همسران کاهش می دهد . این که همیشه تمایل به رابطه جنسی وجود نداشته باشد کاملا عادی و طبیعی است . فردی که دوست دارد در تمام مواقع رابطه ی جنسی داشته باشد، احتمالا کمتر در مواقع دلخواه رابطه ی جنسی دارد .
• به ظاهر خود نرسید و آن را به حال خود رها کنید :
اگر فردی نخواهد خود را جذاب نگه دارد، معنی اش آن است ، من نباید پیش از این روی این رابطه کار کنم، در هر صورت همیشه قابل دسترس هستی. به عبارت دیگر حفظ جذابیت هر کس بدین معنی است که می خواهم در نظر تو بهترین باشم چرا که تو فوق العاده هستی .

• بسیار با هم بوده و بیش از اندازه صمیمی باشید :
برخی از زن و شوهر ها پز می دهند و می گویند در همه چیز با هم همراه هستند . کمتر علایق، فعالیت ها و دوستی هایی هستند که در آن ها با هم مشارکت نداشته باشند ! این نوع رابطه در ظاهر بسیار خوب به نظر می رسد ، اما در یک رابطه بلند مدت مطلوب نیست .

داشتن کشش جنسی به دیگری، علاوه بر همسر

داشتن کشش جنسی نسبت به افراد دیگر جز عادی و طبیعی زندگی است . واقع گرایانه نیست که انتظار داشته باشیم این کشش ها وقتی فردی با کسی ارتباط دارد، متوقف شوند . کشش جنسی نسبت به کسی به جز همسر آن فرد، نباید موجب مشکلی شود شادی بتوان از به عنوان یکی از دلایل خیانت همسران به یکدیگر یاد کرد . تنها وقتی می تواند مشکل آفرین باشد که به خاطر این کشش پریشان خاطر شود و یا به دلیل داشتن این کشش دست به اقدامی بزند .

نداشتن وقت کافی یا زمان نامناسب رابطه جنسی

در واقع برخی افراد می پندارند وقتی مشکل جنسی دارند که مشکل آن ها یا به خاطر نداشتن وقت کافی برای رابطه ی جنسی است یا به خاطر آن است که در زمان نامناسبی رابطه جنسی برقرار می کنند . زمان نامناسب ترکیبی از دو موضوع است:
۱)شرایطی که در رابطه ی جنسی اختلال ایجاد می کند.
۲)محیط برای برقراری رابطه ی جنسی مطلوب نیست .
ممکن است زن و شوهری گرفتار دو شغل باشند، یا ساعات کارشان مخالف هم باشد و یا سر شان گرم بچه ها و والدینشان باشند . در بیش تر اوقات چنین زن و وشوهر هایی وقتی فرصتی دست دهد سعی می کنند با هم رابطه ی جنسی برقرار کنند اما نه از روی تمایل . بیش تر اوقات نتیجه این نوع رابطه ی جنسی چندان رضایت بخش نیست .

زهرا امام روانشناس (خانواده_ ازدواج_ طلاق_ کودک_ نوجوان_ اختلالات جنسی) جهت هر گونه مشاوره می توانید با شماره ی ۲۲۱۸۳۵۲۷ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام زهرا امام مراجعه نمایید .

خشم نسبت به همسر یکی دیگر از علل مشکلات جنسی است :

خشم و تنش نسبت به همسر به طور قطع در صمیمت رابطه ی جنسی مانع ایجاد می کند . برای بیش تر مردم غیر ممکن است احساس کنند با همسرشان رابطه ی جنسی دارند در حالی که آن ها نسبت به ایشان خشمگین هستند . پرسش مهم این است که آیا خشم فرد به آن اندازه شدید و طولانی مدت است که می تواند آن را فراموش کند یا نه . برای برخی از زن و شوهر هایی که تحت درمان هستند، میزان خشم آن قدر زیاد است که بهبود ممکن نیست .

افسردگی، اضطراب و دیگر مشکلات روانی زمینه ساز بروز اختلال در روابط جنسی
چنان چه مشکل جنسی ناشی از دیگر مشکلات شخصی است، باید اول این مشکلات مورد درمان قرار بگیرند . مراجعان به روانشناس خانواده باید گذشته ی خود را مورد بررسی قرار دهند و از خود بپرسند آیا وقتی به هر نحو احساس افسردگی ، نا امنی، نگرانی نمی کردند مشکلات جنسی داشتند . چنان چه در گذشته در طی زمان هایی که حال شان خوب بوده مشکل جنسی نداشتند در این صورت مشکل آن ها جنسی نیست .
در حقیقت تعیین منشا مشکل شخصی مراجع که او را دچار اختلال جنسی کرده است لازم خواهد بود . ممکن است مجبور شوید بپذیرید که در درمان مراجع تجدید نظر کنید یا او را برای کمک های دیگر ارجاع دهید . احتمال کمی وجود دارد فردی بتواند در حل مشکل جنسی اش بهبود حاصل نماید، در حالی که دارای مشکلات شخصی دیگری است .

بهترین راهکار برای درمان مشکلات جنسی

شروع درمان با یکی از همسران، در ابتدا باید همسران درک درستی از اهمیت مشکلات جنسی شان و علل آن داشته باشند .مواردی که در ادامه لیست می شود می توانند تا حد قابل توجهی به درمان کمک کنند :
• زمانی را برای با هم بودن اختصاص دهید
همسران به منظور توافق بر سر اهداف و دست یابی به آن ها، باید زمان مشخص را برای با هم بودن اختصاص دهند .
• شناسای شرایطی که به رضایت جنسی کمک می کند .
غالبا مردان و زنان به این حقیقت توجه نمی کنند که فقط انتظارات موجب انجام رابطه ی جنسی و لذت بخش بودن آن نمی شود ، بلکه شرایط خاصی لازم است .
• داشتن نگرش درست
مهم ترین عامل در حل مشکل جنسی همسران آن است که آن را به عنوان یک مشکل مشترک در نظر بگیرند .
همسران باید بر روی اهداف مشترک با هم همکاری داشته باشند و بر روی علل و راه حل ها به توافق برسند .

کلام آخر

در اخر می توان گفت، مشکلات جنسی در زوجین به دلایل مختلفی بروز پیدا می کند، در صورتی که به این موضوع مهم اهمیت داده نشود، زندگی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد، مراجعه به یک روانشناس خانواده می تواند در پیدا کردن راه حل برای درمان مشکلات جنسی بسیار کمک کننده باشد .

زهرا امام (روانشناس)

مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی
درمان اختلالات روانشناختی (وسواس ,افسردگی و…)
- آموزش خانواده(ارتباط موثرزوجین شیوه های فرزندپروری ومهارت های زندگی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.