زهرا امام / مشاوره قبل از ازدواج / اصول ازدواج پایدار
۷ دقیقه
افسردگی بعد از زایمان

اصول ازدواج پایدار

آنچه می خوانید...

چرا قدیمی ها زندگی پایدار تری داشتند؟ چرا آمار طلاق روز به روز افزایش پیدا می کند؟ معیار های اصلی ازدواج کدامند ؟ چگونه می توان یک ازدواج پایدار و به دور از هر گونه تنشی را تجربه کرد؟ این ها تقریبا بخشی ازسوالات بود که اغلب مراجعین به روانشناس خانواده می پرسند، اما به راستی اصول ازدواج پایدار چیست ؟ زهرا امام روانشناس در تهران در ادامه به بررسی این موضوع می پردازند، با ما همراه باشید .


یک ازدواج موفق در بردارنده مراحل و نکات متعددی است . قبل از هر چیز زمانی که دو طرف تصمیم به ازدواج با یکدیگر میگیرند باید اصول اولیه شناخت را رعایت کنند، منظور از این شناخت، بررسی و شناخت عوامل اطراف و محیط است، که سبب تشکیل ارزش ها و معیار های طرف مقابل و در آخر شخصیت همسر می گردد .

در دوره های قبل، اغلب ازدواج ها به صورت سنتی شکل می گرفت، اما در حال حاضر معیار های ازدواج نسبت به دوره های گذشته بسیار متفاوت شده است. به این معنی که معیار های ازدواج که در زمان گذشته به صورت جمعی و طبق نظر خانواده تعیین می شد امروزه کاملا فردی شده است و می توان گفت تا حد قابل توجهی خانواده در آن نقشی ندارد و این وظیفه سنگین برعهده خود فرد است.
بعد از آنکه دو طرف یکدیگر را تایید کردند، معیار های مختلف هر کدام از آن ها ایجاد می گردد .

اصول ازدواج پایدار
اصول ازدواج پایدار

چگونگی موفقیت در ازدواج

در ادامه به برخی از معبار هایی که سبب موفقیت شما در ازدواج می‌شود و به نوعی اصول ازدواج پایدار هستند؛ اشاره می کنیم.

انتخاب مناسب همسر

انتخاب درست و آگاهانه در حقیقت نقش بسیار مهمی در پایداری یک ازدواج دارد. برای یک انتخاب ایده آل لازم است دو دسته معایر در نظر گرفته شود .

معیار های فرهنگی

دسته اول از این معیار ها شامل ظاهر، سن، میزان تحصیلات، وضعیت مالی فرد می باشد .
دسته دوم معیار های مهم تر، که البته درونی تر هستند می باشد، این معیار ها شامل سلامت روح، خانواده سالم، شغلی ثابت و… است .
این ملاک ها در مرحله اول باید به طور کامل بررسی شوند . در حقیقت بعد از تایید ملاک های مرحله اول باید به مراحل بعدی رسید .

ازدواج پایدار

به طور حتم یک ازدواج موفق و البته پایدار آرزوی هر جوانی است . اما برای رسیدن به این آرزو باید نکاتی را در نظر بگیرید . متاسفانه خیلی از جوانان تنها با احساس خود طرف مقابل را می سنجند، این افراد بیشتر شیفته ظاهر فرد شده اند توجهی به ملاک های عمقی ندارند و تازه بعد از مدتی به این نتیجه می رسند که تناسب مالی ، خانوادگی، اقتصادی و فرهنگی با یکدیگر ندارند .

آموزش مداوم

آمورش مدارم اصل دیگری است که سبب موفقیت در ازدواج می گردد . منظور از آموزش مداوم این است که دو طرف از رابطه خود غافل نشوند و مدام صمیمت و وضعیت رابطه خود را وارسی کنند تا هر دو در یک مسیر قدم بردارند .

بیشتر بخوانید: از افسردگی چه می‌دانید؟

ازدواج پایدار

آیا گذشته من به همسرم مربوط است؟

اول از همه، این نکته را فراموش نکنید که گذشته هر کس به خودش مربوط است، اما تا زمانی که در زندگی همسر فعلی او اثری نداشته باشد.

شما نباید از چیزهایی که تمام شده و دیگر هیچ اثری در زندگی مشترک فعلی شما ندارد، با همسرتان حرف بزنید و او را حساس کنید. برای مثال، حرف زدن در مورد یک عشق قدیمی که دیگر هیچ وقت و هرگز او را نمی بینید، لزومی ندارد. اما نداشتن بکارت جز آن مسائل در گذشته نیست که ارتباطی با همسر فعلی تان داشته باشد.

از سوی دیگر، ازدواج در ایران اساسا ماهیتی مذهبی دارد. حرف نزدن در مورد بکارت نوعی فریب در ازدواج است و می تواند از علل فسخ عقد به شمار رود.

از لحاظ اخلاقی و انسانی همسر آینده شماحق دارد که در این مورد بداند. در غیر این صورت اعتمادش را به شما از دست خواهد داد.

شما باید با مردی در این مورد حرف بزنید که تقریبا اطمینان دارید که نسبت به این موضوع حساس نیست و می تواند آن را درک کند. در عین حال، اگر نمی تواند با آن کنار بیاید، موضوع را به دیگران، شامل خانواده خود و شما، انتقال نخواهد داد.

اصول ازدواج پایدار

اگر جز خانواده هایی هستند که آزمایش بکارت و گواهی از پزشکی قانونی را ضروری می دانند و پسر نیز فاقد استقلال فکری است و نمی تواند در مقابل خانواده اش مخالفت کند، بهتر است از این ازدواج یا حرف زدن در مورد نداشتن بکارت با خواستگارتان چشم پوشی کنید.

  • بهتر است زمانی برای این کار اقدام کنید که شناختی نسبی به ارزش های فرد مقابل پیدا کرده اید. شاید پس از ۵ جلسه آشنایی زمان خوبی برای شنیدن واقعیت باشد.
  • می توان مسئله را در قالب سوم شخص یا داستان یکی از دوستانتان مطرح کنید و از اهمیت موضوع برای فرد باخبر شوید.
  • اگر احساس می کنید نسبت به این داستان واکنش منفی دارد، بهتر است دیگر در مورد آن حرف نزنید. در غیر این صورت، در ادامه همان جلسه یا در جلسه بعدی موضوع خودتان را مطرح کنید.
  • در آخر باز هم تاکید می کنیم، با هر خواستگاری این موضوع را مطرح نکنید. تنها برای کسی از آن حرف بزنید که

از لحاظ شخصیتی و فرهنگی مشابه هستید، او را برای همسری انتخاب کرده اید و فقط مسئله بکارت برای شروع زندگی شما باقی مانده است.
احساس می کنید آمادگی شنیدن آن را دارد و برخورد بدی نخواهد داشت.

ضرورت مشاوره خانواده در ازدواج های پایدار

هر زوجی ممکن است در دوره های مختلف زندگی خود، نیاز به مشاوره داشته باشد، لازم است دو طرف ضرورت مشاوره را درک کنند و هر زمان که نیاز بود با مراجعه به یک مشاوره خوب مشکل خود را برطرف کنند .
یکی از مهم ترین عوامل ایجاد رابطه سالم در خانواده گفتگو کردن است. خصوصا بهتر است این گفتگو در زمانی که دو نفر هیچ مشکلی با یکدیگر ندارند شکل گیرد، بهتر است در زمان هایی که بین دو طرف هیچ اختلاف نظری وجود ندارد، گفتگو صورت گیرد .
اصل این گفتگو شناخت درونیات و احساسات و عقاید طرفین است، یک گفتگو موفق سبب نزدیکی و صمیمت بیشتر می گردد .
در نتیجه با این روش زوجین می توانند یکدیگر را راحت تر درک کنند، اگر که این فضای گفتگو بین زن و شوهر در زمان هایی که هیچ اختلافی بین آن ها وجود ندارد ایجاد شود، به شرط آنگه قصد اثبات نقطه نظر خود را نداشته باشید، صمیمت و اتفاق نظر بین آن ها به مراتب بیشتر می شود .

بیشتر بخوانید: از خیانت چه می‌دانید؟

مراجعه به روانشناس برای آشنایی با اصول ازدواج پایدار

اگر بخواهیم از اهمیت مشاوره سخن بگوییم، باید به این نکته اشاره کنیم که خیلی از افراد فکر می کنند هنگامی که مشکل خاصی برای آن ها پیش آمد و گریبان گیرشان شد باد به یک مشاور مراجعه کنند. اما روانشناس ها تاکید دارند است که قبل از بروز مشکل به یک روانشناس مراجعه کنیم.

زیرا در این شرایط می توانید قبل از هر چیزی به شکل خیلی بهتری احساسات خودتان را بشناسد و در مواقع ضروری از آن ها استفاده کنید و خودتان به خودتان کمک کنید.

اصلی وجود دارد که می گوید برای خودشناسی نیاز به یک روانشناس و مشاور دارید و برای  حق شناسی و گرفتن حق خودتان به یک وکیل احتیاج دارید.

خیلی خوب است که قبل از اینکه در شود همچین ادم هایی را کنار خود داشته باشیم تا قدرت حل مسئله ما بالاتر رود.

کلام آخر

در آخر باید گفت برای داشتن یک ازدواج موفق و پایدار باید دختر و پسر با جمع بندی معایر های خود مواردی که می تواند سبب هماهنگی و تناسب آن ها با همسر آینده شان شود بررسی کنند، این معیار ها باید کاملا به دور از احساسات و عاقلانه سنجیده شوند.
اگر انتخاب در همان مراحل اولیه ازدواج به درستی انجام شود، به طور حتم زوجین می توانند به داشتن یک زندگی منسجم و آرام امید داشته باشند .

در ادامه شما می توانید سوالات خود را در رابطه با ازدواج پایدار در بخش کامنت های همین مقاله مطرح کنید تا توسط زهرا امام روانشناس، در اسرع وقت به آن ها پاسخ داده شود. همچنین به شما پیشنهاد می کنیم با مراجعه به پیج اینستاگرام دکتر زهرا امام، شاهد ویدیوها و اطلاعات بیشتر در این زمینه باشید.

زهرا امام (روانشناس)

مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی
درمان اختلالات روانشناختی (وسواس ,افسردگی و…)
- آموزش خانواده(ارتباط موثرزوجین شیوه های فرزندپروری ومهارت های زندگی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *