ویروس کرونا و سلامت روان

شیوع بیماری های عفونی مانند Coronavirus فعلی (COVID-19) می تواند ترسناک باشد و سلامت روان ما را تحت تأثیر قرار دهد.افراد به موقعیت های استرس ها به طریق مختلف واکنش نشان می دهند. آگاهی داشتن نقش بسیار مهمی در سلامت حالتی روحی دارد . در ادامه نکاتی را بیان می کنیم که می توانبد با کمک آن ها ازسلامت روان خود در این روزهای کرونایی محافظت کنید .

ویروس کرونا و سلامت روان
ویروس کرونا و سلامت روان

در حالی که مجبور هستید در خانه بمانید اما مراقب حالت روحی خود باشید:

هماهنطور که می دانید در اکثریت کشور ها دولت به مردم اکیدا توصیه کرده است که در خانه بمانیم و فقط به دلیل غذا ، دلایل سلامتی یا کارهای ضروری به بیرون برویم ، فاصله خود را در خارج از منزل با یکدیگر داشته و به محض اینکه به خانه برسیم ، دست هایمان را بشوییم.
این بدان معنی است که بیشتر ما وقت زیادی را در خانه می گذرانیم و بسیاری از فعالیتهای منظم اجتماعی ما دیگر در دسترس ما نخواهد بود.
این کار به شما کمک خواهد کرد که ویروس کرونا را به عنوان یک دوره زمانی متفاوت در زندگی خود ببینید ، و لزوماً یک دوره بد نیست ، حتی اگر شما آن را انتخاب نکرده اید.
این دوره از زندگی ریتم متفاوتی دارد، فرصتی است برای ارتباط با دیگران به روشهای مختلف، با افراد دیگر به طور مرتب در رسانه های اجتماعی ، پست الکترونیکی یا تلفن در تماس باشید ، زیرا همین ارتباطات هستند که سبب نزدیکی بیشتر با افراد مهم در زندگیتان می شوند .

یک روال روزانه جدید ایجاد کنید که اولویت های آن مراقبت از خودتان باشد. می توانید بیشتر کتاب بخوانید، فیلم تماشا کنید ، روال ورزشی داشته باشید ، تکنیک های جدید ریلکسیشن را امتحان کنید یا دانش جدیدی در اینترنت پیدا کنید. سعی کنید استراحت کنید و این را به عنوان یک تجربه غیرمعمول جدید ، که می تواند فواید بسیارداشته باشد مشاهده کنید.
سعی کنید از گمانه زنی ها خودداری کنید و منابع معتبری را در مورد شیوع این بیماری جستجو کنید.
شایعه و حدس و گمان می تواند اضطراب را برانگیزد. دسترسی به اطلاعات با کیفیت خوب در مورد ویروس می تواند به شما کمک کند احساس کنترل بیشتری داشته باشید.
طبق یک رژیم متعادل غذا بخورید .
با فرزندان خود صحبت کنید، درگیر شدن خانواده و فرزندان برای سلامتی بسیار ضروری است. ما باید هوشیار باشیم و از کودکان بپرسیم که درباره شیوع این بیماری چه چیزی شنیده اند تا از آنها پشتیبانی کنید ، بدون اینکه باعث زنگ خطر شود.
باید تأثیر منفی ویروس کرونا بر فرزندان خود را به حداقل برسانیم و واقعیت ها را برای آنها توضیح دهیم. در مورد اخبار با آنها بحث کنید اما سعی کنید از قرار گرفتن در معرض بیش از حد در معرض پوشش ویروس خودداری کنید. تا حد ممکن صادق باشید.
افرادی که در گذشته دچار یک تروما و یا مشکل در سلامت روانی خود شده اند، باید بیشتر از سایرین مراقب خود باشند .
باید از افزایش عادت هایی که ممکن است در دراز مدت مفید نباشد ، مانند سیگار کشیدن و نوشیدن الکل خودداری کنیم.

فرضیات نکنید، در مورد مردم قضاوت نکنید و از مقصر کردن دیگران در مورد اینکه چه کسی مسئول شیوع بیماری است خودداری کنید.
Coronavirus بدون در نظر گرفتن جنسیت و قومیت می تواند بر همه افراد تأثیر بگذارد.

در مورد شیوع این بیماری ، اخبار گسترده ای وجود دارد. اگر می دانید که این خبر استرس زیادی برای شما ایجاد می کند ،بهتر است در کنار توجه به سلامت فردی و اجتماعی، خود را به دور از این اخبار نگه دارید .
بهترین کار این است که از همه اخبار دوری نکنید و همچنان به اطلاع رسانی و آموزش خود ادامه دهید ، اما در صورت ایجاد مزاحمت ، اخبار خود را محدود کنید.درهر حال توصیه می شود از این دوران به نحو احسنت استفاده کنید انجام کار هایی که همیشه دوست داشتید آن ها را انجام دهید اما به دلیل نبود وقت کافی آن ها را به بعد موکول میکردید، بهترین گزینه برای سرگرمی و مراقبت از سلامت روانتان است.
در صورت مشکلات شدید همچون، افسردگی، اضطراب و استرس های کنترل نشده بهتر است بایک روانشناس در این زمینه مشورت کنید تا از بروز مشکلات جدی تر خودداری کنید .

زهرا امام

مشاورکلینیک روانشناسی بیمارستان شهید طالقانی مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی. درمان اختلالات روانشناختی آموزش خانواده

پاسخ

11 − شش =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button