مشکلات زناشویی زوج های جوان

مشکلات زناشویی زوج های جوان

مشکلات جنسی چیست؟

در ابتدا باید یادآوری کنیم که مشکلات جنسی با اختلالات جنسی تفاوت های بسیاری دارند. مشکلات جنسی در پی عدم رضایت جنسی طرفین از رابطه جنسی مشترکشان پیش می آید. هنگامی زن یا مرد از داشتن رابطه جنسی با طرف مقابلش لذتی نبرد این زوج دچار مشکل جنسی می شوند. در این مشکل طرفین هیچ گونه اختلالی در خود ندارند و فقط از نظر جنسی جذب یکدیگر نمیشوند. نداشتن لذت در رابطه جنسی می تواند عوامل زیادی داشته باشد که در ادامه مطلب به آن ها اشاره می شود.

مشکلات جنسی زوج های جوان

مشکلات جنسی زوج های جوان

اختلالات جنسی چیست؟

در برقراری رابطه جنسی با همسر، چندین مرحله وجود دارد، که هر نوع اختلال در این مراحل چه از طرف زن و چه از طرف مرد جزو اختلالات جنسی محسوب می شود، یک رابطه جنسی از زمان شروع تا پایان شامل مراحل زیر می باشد:

  • هیجان
  • پایداری
  • اوج یا همان ارگاسم
  • فرونشینی

ممکن است در هر یک از مراحل گفته شده، طرفین مشکلاتی داشته باشند که مانع از رسیدن به لذت جنسی و ارضا جنسی در طرفین شود.

آیا مشکلات جنسی و اختلالات جنسی قابل درمانند؟

در رابطه با درمان مشکلات جنسی همانطور که گفته شد در اثر بی رضایتی طرفین از هم اتفاق می افتد. ممکن است مرد از ظاهر یا پوشش همسر خود خسته شده باشد، و مایل به برقراری ارتباط با همسر خود نباشد، یا ممکن است زن از رابطه ی جنسی تکراری که در زمان و وضعیت های ثابت اتفاق می افتد خسته شده باشد. تمام این مشکلات در صورتی که طرفین مایل به رفع کردن آن ها باشند با مراجعه به یک روانشناس باتجربه حل شدنی است. بسیاری از این مشکلات جنسی در پی بی حوصلگی، خستگی روزانه،رعایت نکردن بهداشت فردی،آراسته نکردن ظاهر خود برای همسر، تنوع طلبی و افسردگی طرفین به وجود می آید.

اختلالات جنسی زمانی پیش می آید که از زمان شروع رابطه جنسی تا پایان رابطه، مشکلی در زن و مرد باشد که مانع رسیدن به اوج لذت جنسی و ارضا یکی از طرفین یا هر دو شود. معمولا در بیشتر اوقات، فردی که از اختلال جنسی رنج می برد از صحبت کردن در مورد این مشکل با کسی خودداری می کند. این در حالی است که اگر فرد بدون هیچ ترس و نگرانی مشکل خود را با پزشک در میان بگذارد به راحتی می توان این نوع اختلالات جنسی را درمان کرد.

اختلالات جنسی در چه افرادی رخ می دهد؟

این نوع اختلالات ممکن است در هر دو جنس زن و مرد و در هر سنی رخ دهد، اما شایع ترین حالت آن در افراد بالای 40 سال می باشد. هر چه سن افراد بیشتر شود میل جنسی کاهش می یابد، و اختلال در نعوظ بیشتر می شود.

انواع اختلالات جنسی کدامند؟

همانطور که گفته شد اختلالات جنسی ممکن است در هر یک از چهار مرحله رابطه جنسی رخ دهد، که شایع ترین ترین این اختلالات عبارتند از:  کاهش میل جنسی به طرف مقابل یا همان اختلال میل جنسی، عدم تحریک پذیری در رابطه جنسی، ارضا نشدن در رابطه جنسی یا تاخیر در انزال، احساس درد در طول رابطه جنسی.

عوامل موثر در اختلالات جنسی

عوامل بسیار زیادی برای بروز اختلالات جنسی وجود دارد، که گاه با بی توجهی به این موارد فرد دچار این اختلالات می شود، اختلالات جنسی معمولا در پی دیگر بیماری های فرد رخ می دهد، مانند بیماری های قلبی، بیماری های هورمونی، بیماری های اعصاب، و اختلالات عصبی، اختلالات روانی و افسردگی های مزمن تاثیر بسزایی بر روی عملکرد رابطه جنسی زوجین خواهند گذاشت. همینطور اعتیاد به مواد مخدر و الکل و مصرف داروهای خاص کیفیت رابطه جنسی را به حد چشمگیری کاهش می دهند.

مهم ترین عوامل کاهش دهنده میل جنسی کدامند؟

یکی از عوامل مهم برای تداوم رابطه و ایجاد صمیمیت و پایدار بودن زندگی زناشویی، رابطه جنسی بین زوجین می باشد. این رابطه در طول گذر زمان و بروز بسیاری از مشکلات در زندگی مشترک آن ها ممکن است رو به سردی برود و همین می تواند آغازی برای اختلافات و فاصله بین زوجین شود. بزرگترین مشکل جنسی در بین افراد، کاهش میل جنسی آن ها نسبت به هم است.

عوامل موثر در کاهش میل جنسی:

عدم رضایت از ظاهر همسر

ظاهر شما هم مربوط به نوع لباس پوشیدن و هم به تناسب اندام شما بستگی دارد، در اولین مرحله بهتر است از سلیقه همسر خود آگاه شوید و سعی کنید در زمان برقراری ارتباط جنسی طبق سلیقه او لباس بپوشید یا آرایش کنید. همچنین آراسته بودن ظاهر و تناسب اندام به خود شما هم اعتماد به نفس کافی را می دهد. در مواردی هم ممکن است همسر شما اندامی متناسب داشته باشد ولی بخاطرعدم داشتن اعتماد به نفس احساس خوبی برای برقراری رابطه جنسی نداشته باشد، شما با حرف زدن با او و دادن اطمینان به همسرتان در مورد شکل ظاهراش می توانید کیفیت رابطه جنسی خود را افزایش دهید.

بچه دار شدن

بیشتر افراد به خصوص زنان با آمدن بچه، و با درگیر شدن به کارهای بچه و مراقبت از او دیگر توجه کافی به همسرشان نمی کنند، اگر احساس می کنید نگهداری از بچه همه وقت شما را می گیرد، می توانید با کمک گرفتن از شخصی مناسب، زمان کافی را کنار همسرتان سپری کنید.

مصرف داروهای خاص

مصرف برخی از داروها باعث می شود که میل جنسی کاهش یابد، برخی از این داروها داروهای افسرگی، داروهای بیماری های خاص مانند سرطان و اچ آی وی و داروهای مربوط به فشار خون هستند.

استرس و خستگی و بی خوابی بیش از حد

از مهم ترین عارضه های استرس، کاهش میل جنسی است. ممکن است شما با داشتن استرس قادر به انجام بسیاری از کارهایتان باشید ولی داشتن یک رابطه جنسی خوب نیاز به آرامش اعصاب و روان دارد. نداشتن خواب کافی و خسته شدن در طول روز از دیگر عوامل موثر در کاهش میل جنسی هستند. با یک برنامه ریزی مناسب و مشورت با روانشناس می توانید از این عوامل دوری کنید.

زهرا امام روانشناس (خانواده_ ازدواج_ طلاق_ کودک_ نوجوان_ اختلالات جنسی) جهت هر گونه مشاوره می توانید با شماره ی ۲۲۱۸۳۵۲۷ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام زهرا امام مراجعه نمایید .

نوشیدنی های الکلی

نوشیدن بلند مدت نوشیدنی های الکی باعث اختلال در نعوظ هنگام رابطه جنسی می شود و بی میلی جنسی همسر شما را در پی دارد.

یائسگی

هنگامی که یک زن یائسه می شود ممکن است با کاهش اعتماد به نفس در برقراری رابطه جنسی به مشکل بربخورد، یائسگی باعث خشکی واژن و بروز درد هنگام رابطه جنسی می شود، اما شما می توانید به همه این مشکلات با بالا بردن اعتماد به نفس خود غلبه کنید.

برخی از خدمات سرکار خانم زهرا امام
درمان مشکلات جنسی
روانشناسی کودک و نوجوان
روانشناسی خانواده
اختلال خواب

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.ب

با تشکر، مدیریت سایت سرکار خانم زهرا امام

زهرا امام

  • مشاورکلینیک روانشناسی بیمارستان شهید طالقانی
  • مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی.
  • درمان اختلالات روانشناختی
  • آموزش خانواده

پاسخ

بیست − 4 =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button