تهران، شهرک غرب، خیابان فرحزادی، خیابان حافظی، پلاک ۱۱و۹، واحد اول غربی

زهرا امام / مشاوره کودکان / مشاوره کودکان
۶ دقیقه
مشاوره کودکان

مشاوره کودکان

آنچه می خوانید...

مشاوره کودکان

یکی از نکات حائز اهمیت از دیدگاه کودکان این است که رهبری و مدیریت خانواده باید الزاما در دست والدین و پدر و مادر باشد و کودک شما باید احساس کند که رهبری و قدرت در دستان او نیست.

در صورت وجود اختلاف بین پدر و مادر در خانواده نباید آن را در حضور کودک به نمایش بگذارید و تمام سعی و تلاش والدین باید بر این اساس باشد که اختلافات خود را به صورت خصوصی و دور از کودک خود حل نمایند. در صورت مشاهده کودک باید این اختلافات را در حضور او مرتفع نموده و به اشتراک نظر با همسرتان برسید و به کرات این اشتراک نظر را در حضور کودک به نمایش بگذارید.

در صورت لزوم اجرای تنبیه و یا محرومیت خاصی برای کودکان حتما قبل از انجام آن با همسرتان مشورت کرده و او را در جریان کاری که می خواهید صورت گیرد قرار دهید تا از نفاق و نا هماهنگی خود و همسرتان در حضور کودک جلوگیری نمایید.

دم دمی مزاج نباشید !

برخوردهای “حالی به حالیِ “والدین با کودکان آسیب زننده ترین رفتار با کودک است.

در این گونه برخورد ها والدین هر زمانی که حال مساعد و خوبی داشته باشند به کودک آسان گرفته و هر آنچه را که او خواستار است انجام می دهند و برعکس در صورتی که حال خودشان مساعد نباشد و خلق و خوی تنگی داشته باشند به کودک سخت گرفته و او را تخریب می کنند.

مشاوره کودکان
مشاوره کودکان

تا زمانی که والدین با این شیوه “حالی به حالی” با کودک برخورد کنند، متاسفانه تاثیرات منفی و مخربی بروی تربیت کودک گذاشته و این شیوه تربیتی نادرست به نسل های بعدی هم ادامه پیدا می کند. همان طور که ما امروزه شاهد آثار مخرب تربیتی در اجتماع از نسل های گذشته هستیم.

نکته کلیدی! کودکان تحت هیچ شرایطی بازی و سرگرمی را فراموش نخواهند کرد!

این یکی از کلیدی ترین نکات سلامتی است که نباید آن را فراموش کرد و به دنبال آن  می توانیم از کودکان الگوی شاد زیستن را بیاموزیم. به دنبال بهانه ای برای شاد بودن باشیم.

علائم سلامت روان در کودکان

به طور معمول کودکانی که به راحتی با سایر کودکان کنار می آیند و با آن ها دوست می شوند کودکان سالمی محسوب می شوند.

این دسته از کودکان می توانند روی موضوعی خاص تمرکز داشته باشند و توجه خود را روی آن جهت دهند.

می توان به طور کلی بیان کرد که آنها الگوهای نسبتا ثابت خاص تغذیه ای را دنبال می کنند و هم چنین این روند را برای خواب نیز ادامه می دهند.

با توجه به توانایی هایی که در خود می بینند و کشف می کنند می توانند در موضوعاتی خاص و عمدتا در مدرسه علاقه از خود نشان دهند و پیشرفتی منطقی را در آن دنبال کنند.

در اکثر موارد از جنبه های مختلف زندگی شخصی خود مانند ظاهر خانواده دوستان و … احساس رضایت می کنند.

در برابر شکست ها و ناسازگاری های پیش آمده در بیشتر موارد مضطرب و یا عصبانی بیش از اندازه نمی شوند و سعی می کنند با موضوع کنار بیایند.

احترام به سایر افراد خانواده و کسانی که با آن در ارتباط هستند را رعایت می کنند.

با انرژی هستند و سعی می کنند این انرژی را در طول روز حفظ کنند.

سرگرمی ها و تفریحات مختلفی دارند و خود را با آنها سرگرم می کنند.

هوش هیجانی

*باید ها و نباید های احساسی که برای فرزندمان تعیین می کنیم مانند ” ناراحت نباش ، نترس ، خجالت نداره ، اینکه ناراحتی نداره” می تواند به هوش هیجانی آن ها آسیب و اثرات مخربی را وارد کند.

*به هیچ عنوان نباید شخصیت فرزندتان را زیر سوال ببرید ویا آن را تخریب نمایید.

* احساسات و عواطف او را نفی نکنید:

او باید بداند خوب است ، احساسات او تایید شده است ، اما رفتار او بر اساس آن احساسات درست نیست.

” میدونم ناراحتی ، منم بودم ناراحت میشدم ، اما اجازه نداری فریاد بزنی”

زهرا امام روانشناس (خانواده_ ازدواج_ طلاق_ کودک_ نوجوان_ اختلالات جنسی) جهت هر گونه مشاوره می توانید با شماره ی ۲۲۱۸۳۵۲۷ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام زهرا امام مراجعه نمایید .

کودکانی که در خردسالی مادرانی داشته اند که رفتار بی توجه و بی محبتی را با آنان داشته اند و یا حتی با خشونت با آنان برخورد شده است از این موضوع الگو برداری کرده و در  بزرگسالی هم دچار تضاد برای انتخاب به طور مثال شریک عاطفی می شوند و به اشتباه فکر می کنند کسانی که به این شیوه با آنها برخورد می کنند می توانند شریک اجتماعی و یا حتی عاطفی آنها شوند. به طور مثال کسی مرا دوست دارد که با خشونت با من رفتار می کند و یا کسی مرا دوست دارد که به من بی توجه است.

به یاد داشته باشید که رفتار امروز ما  تعیین کننده انتخاب های بعدی فرزندمان برای زندگی و شریک عاطفی او می شود.

فراموش نکنید کودکانی که گران ترین اسباب بازی را انتخاب می کنند همیشه خوشبخت ترین نیستند.

کودکانی احساس رضایت و خوشبختی را تجربه می کنند که با  کمک والدین خود و صرف وقت از طرف آن ها  از لوازم ساده و بی مصرف و با خلاقیت خود به آنچه که دوست دارند دست پیدا می کنند.

همیشه از اسباب بازی ها و لوازمی برای کودک خود استفاده کنید که از خراب شدن آن دلگیر نشوید. اجازه دهید کودکان با به کار گیری خلاقیت خود از اسباب بازی های خود و استفاده از تکه های آن وسایل جدید بسازند.

با تاکید فراوان و حتما و به صورت روزانه هرچند اندک وقتی را برای بازی با فرزند خود تعیین کنید و به همراه او به بازی مورد علاقه او بپردازید. دقت داشته باشید که در طول بازی شما هم بازی او هستید نه والد او.

یکی از بهترین راه های آموزشی و تربیتی کودکان تعریف قصه می باشد. شما می توانید از این طریق وارد دنیای کودک شده و با تعریف داستان های آموزنده به او آموزش لازم را داده و تربیت را شروع کنید.

دقت داشته باشید که کودکان زیر ۶ سال هرگز مفهوم قول را درک نمی کنند و نمی توانند قولی بدهند که به آن عمل کنند. آنها مرتبا قول به شما می دهند چون می بینند که با اینکار شما خوشحال و لبخند رضایت بر لبان شما نقش می بندد. آنها حافظه کوتاه مدت ضعیفی دارند به کرات فراموش می کنند که چه قولی به شما دادند و نمی دانند که شما از چه عصبانی و ناراحت هستید.

برخی از خدمات سرکار خانم زهرا امام
درمان مشکلات جنسی
روانشناسی کودک و نوجوان
روانشناسی خانواده
اختلال خواب

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.ب

با تشکر، مدیریت سایت سرکار خانم زهرا امام

زهرا امام (روانشناس)

مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی
درمان اختلالات روانشناختی (وسواس ,افسردگی و…)
- آموزش خانواده(ارتباط موثرزوجین شیوه های فرزندپروری ومهارت های زندگی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *