مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره پیش از ازدواج یک فرآیند پیشگیرانه است با هدف شناخت عمیق تر طرفین و هدایت درست آن ها برای انتخاب مناسب تر و همین طور در خلال آن آموزش مهارت های ارتباطی است .

گاهی خیلی پیش می آید که خیلی با هم، همسو و همراه هستند و فقط مهارت های ارتباطی با هم را نمی دانند. یک رابطه پایدار، عمیق، شفاف و صمیمانه نیاز به آموزش دارد . یکی دیگر از مواردی که باید به آن پرداخته شود وجود آن محرز شود سلامت روان است .

مشاوره قبل از ازدواج
مشاوره قبل از ازدواج

سلامت روان چیست؟

سلامت روان بدین معناست که حال ما خوب باشد و این که در موقعیت های مختلف تصمیمات مناسب بگیریم و واکنش مناسب نشان دهیم . آیا شما می دانید چقدر سلامت روان دارید؟ یکی از سوالات مهم این است که چقدر زمان نیاز دارید تا متوجه شوید فرد مقابل هم سلامت روان دارد؟

یک سری از مسائل مهم و پیچیده و ویژگی های فردی هستند که حتی در طی سال های متمادی هم شاید نتوان تشخیص داد و متوجه آن شد و این کار فقط با انجام یک تست استاندارد و در برخی از اوقات چند تست توسط مشاور و روانشناس اتفاق می افتد.

آمار رسمی  وزارت بهداشت در سال گذشته اعلام کرد از هر چهار نفر، یک نفر دچار اختلال روانی یا شخصیتی است . برخی از افراد تصور می کنند افراد که به اختلال روانی مبتلا هستند در بیمارستان بستری هستند و دارو مصرف می کنند اما این طور نیست، افرادی که دچار اختلال روانی هستند ممکن است در کنار ما در جامعه در حال کار باشند و ما در این نوع روابط متوجه آن نباشیم .

زمانی متوجه می شویم که بخواهیم روابط صمیمی و نزدیک تر را شروع کنیم . بنابراین یک تست یا چند جلسه مشاوره می تواند از یک فاجعه ارتباط چند ساله و عمیق بین دو نفر و پیچیده پیشگیری کند . همچنین می توان با انجام مشاوره و سنجش پیش از ازدواج از آسیب خوردن افراد پیشگیری کرد.

اگر می‌خواهید ازدواج موفقی داشته باشید

پیش از ازدواج مشکلات جسمی، عاطفی و روانی خود را حل و فصل کنید.

💕ازدواج نه تنها نمی‌تواند مشکلات شخصی ما را حل کند، بلکه می‌تواند آن ها را تشدید نماید. همچنین خود ازدواج تحت تأثیر این مشکلات بسیار صدمه خواهد دید. مسائل مهمی مانند عزت نفس کم، افسردگی، وسواس، اضطراب، روابط عاطفی قبلی، مشکلات جنسی و وابستگی به مواد مخدر از جمله مواردی هستند که باید پیش از ازدواج به فکر حل و فصل آن ها باشید.

عجله در ازدواج، آن هم زمانی که مشکل یا مشکلات عمده‌ای دارید باعث می‌شود انتخاب نادرستی داشته باشید (مثلاً برای فرار از افسردگی و تنهایی با فردی پرخاشگر یا شکاک ازدواج کنید) و به خودتان آسیب بیشتری بزنید. اینجا است که اهمیت مشاورۀ پیش از ازدواج دوچندان می‌شود. یک روانشناس خوب می‌تواند به شما کمک کند مسائل و مشکلات فعلی خودتان و نامزدتان را بشناسید و اگر این مسائل قرار است آیندۀ رابطۀ شما را به طور جدی تحت تأثیر قرار دهد، پیش از ازدواج روی آن ها کار کنید.

اهمیت مشاوره قبل از ازدواج

گاها پیش می آید که افراد سال ها یکدیگر را می شناسند و یا اینکه نسبت فامیلی دارند و همین امر سبب می شود تا افراد از مراجعه به روانشناس و انجام مشاوره قبل از ازدواج سرباز دهند .

برخی از افراد تصور می کنند آشنایت و برقراری ارتباط آشنایی قبل از ازدواج کافی است و نیازی به انجام مشاوره قبل از ازدواج نیست . لازم ذکر است، دوستی های قبل از ازدواج و آشنایی های فامیلی هیچ کدام دلیل بر این نمی شود که ما آن چه را برای شکل گیری ازدواج موفق لازه هست را بدست آوریم.

آیتم های اصلی که باید زوجین مد نظر داشته باشند، عبارتست از: سلیقه های خانوادگی، سلیقه های فردی، سلیقه های مذهبی، تفریحات مشترک، مسائل اقتصادی و … می باشد . در واقع باید بر روی تک تک این آیتم ها کار شود و به صرف این که آشنایت دارید این ها هیچ کدام دلیل بر این نمی شود که آنچه لازم است برای شروع یک شراکت به نام ازدواج بدست آورده باشید.

در واقع این روانشناس هست که این آیتم ها را با مهارت خود شناسایی می کند و میزان جور بودن این سلایق را با هم می سنجد.

ازدواج موفق

سوالی که خیلی از مراجعین می پرسند این است که، چطور می توان فهمید ازدواج موفقی خواهیم داشت؟ توصیه می کنم قبل از اینکه از لحاظ احساسی، عاطفی و هیجانی درگیر یک رابطه شوید، جهت مشاوره قبل از ازدواج اقدام کنید. بنابراین لازمه ی یک رابطه درست، شناسایی باورهای نادرست توسط یک متخصص الزامی است، همچنین شناخت باورهای هر فرد قبل از ازدواج به صورت جلسات مشاوره فردی انجام می گردد.

جنبه های پر اهمیت زندگی زناشویی

رسم ازدواج یکی از رسوم شگفت انگیز و پیچیده است. در حالی که توافق بین خانواده ی درمانگران و پژوهشگران بسیار دشوار است، اما اتفاق قبولی در مورد مقتضیات بنیادین و مسلم یک ازدواج رضایت بخش و صمیمانه طولانی مدت وجود دارد. این مولفه های بنیادین در نوشته های علمی درباره ازدواج و خانوداه، با نام های متفاوتی آورده شده است که می توان آن ها را در کل چنین برشمرد: تعهد، مهربانی، ارتباط، حل اختلافات، شخصیت ، فرهنگ و قرار داد. در ادامه به بررسی برخی از این موارد می پردازیم.

تعهد

تعهد برای ایجاد و حفظ یک زندگی زناشویی با کیفیت ضروری است. بدون تعهد نمی توان اعتماد و اطمینان کافی در امنیت و دوام روابطی که به بار آورنده ی رشد و صمیمت طولانی مدت است، به وجود آورد. تعهد به طور عمده یک متغیر انگیزشی است که از روابط بین فردی در گذشته و حال نشات می گیرد. زن و شوهر هایی که می توانند به عهد و پیمان زناشویی خود یعنی در هر شرایطی در برابر هر آنچه ما را به چالش می کشاند تا زمانی که مرگ مارا از هم جدا کند، کنار هم هستیم، پایبند بمانند، نسبت به بسیاری از زن و شوهر های امروزی که هر دو با اولین نشانه های اختلاف و انتظارات برآورده نشده از ترک و تعهد به فروپاشی رابطه در هراس هستند، احتمال موفقیت بسیار بیشتری در جلوگیری از اختلال زناشویی دارند.

مهربانی

نیازی به گفتن ندارد که رفتار های مهربانه برای رابطه ای عمیقا صمیمانه از اهمیت به سزایی برخوردار است. جالب این که رفتار های از روی مهر از تعیین کننده های انگیزشی و ابزاری حاصل می شود. رفتار های مهربانانه نه تنها رابطه جنسی و عاطفی را در بر می گیرد بلکه، رشد فعالیت های دو جانبه ی پاداش دهنده، کیفیت اوقات با هم بودن و تجربه ی دوستی واقعی که تایید و درک میان فردی را عرضه می دارد را نیز شامل می گردد. وقتی اختلالات زناشویی ظاهر می شوند که زن و شوهر ها در مهارت های ابراز عشق و علاقه ضعیف هستند یا نه، احتمال زیاد به اندازه ی کافی در حفظ رفتار های مهربانانه ابراز شده قبلی موفق نیستند. یعنی زن و شوهرها وجود یکدیگر را نادیده می گیرند، فکر و ذکرشان به وظایف دیگر معطوف می شود، ناامید و دلسرد می شوند یا به روش تنبیهی از رفتار های مهربانانه خودداری می کنند.
وقتی این فرایند از نظر تعیین کننده های انگیزشی و ابزاری مهربانی، آماده تغییر باشد، زوج درمانی بسیار موفقیت آمیز است.

ارتباط

به غیر از اصول مهربانی و تعهد، یکی از ابزار های بیان این ارزش ها در ایجاد دوستی و در شناسایی و درک اهمیت مسائل مربوط به رابطه، ارتباط زناشویی است. در حالی که تمایل به برقراری ارتباط، یک متغیر انگیزشی مهم است، بر این باوریم که مهارت در برقراری ارتباط به طور چشم گیری به زن و شوهر ها در بدست آوردن ارتباطی صمیمانه یاری می رساند و چنانچه چنین مهارتی وجود نداشته باشد، مانع از شکل گیری ارتباطی صمیمانه می شود.

به یاد داشته باشید که

امروزه برای بیشتر مشکلات جسمی و روانی راه حل‌های مناسب و درمان‌های کارآمدی وجود دارد. اگر احساس می‌کنید از نظر احساسی، عاطفی و ارتباطی مشکلاتی دارید حتماً از یک متخصص کمک بگیرید.

ازدواج، یکی از مهم ترین تصمیماتی است که فرد در طول زندگی خود می گیرد. از این رو، طرفین بایستی قبل از ازدواج، شناخت عمیق و دقیقی از خود، خواسته های خود و طرف مقابل، داشته باشند و بدانند که از زندگی چه می خواهند.

مشاوره پیش از ازدواج، به زوجین کمک می کند تا آمادگی لازم را قبل از ازدواج داشته باشند. این مشاوره، به زوجین این امکان را می دهد که روابط زناشویی ایده آل و بهتری را داشته باشند و در مقابل، با دانستن نقاط ضعف یکدیگر، سعی در رفع آن ها و بهبود روابط خود داشته باشند.

زهرا امام

  • مشاورکلینیک روانشناسی بیمارستان شهید طالقانی
  • مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی.
  • درمان اختلالات روانشناختی
  • آموزش خانواده

پاسخ

3 × 4 =

مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه
Call Now Button