مشاوره قبل از ازدواج

این یک سوال رایج است که زوج های تازه نامزد شده با آن مواجه می شوند انجام دادن یا نکردن. مشاوره قبل از ازدواج، همانطور که در این اصطلاح نشان داده می شود، قبل از ازدواج بین یک زوج انجام می شود تا به اطمینان از پایه ای قوی برای رابطه پیش رو کمک کند. اغلب، مشاوران حرفه‌ای خانواده و زوج‌هایی که این فرآیند را انجام داده‌اند، به شدت توصیه می‌شود. در اینجا، تا بتوانید راهی سالم به سوی ازدواج داشته باشید.

مشاوره پیش از ازدواج یک فرآیند پیشگیرانه است با هدف شناخت عمیق تر طرفین و هدایت درست آن ها برای انتخاب مناسب تر و همین طور در خلال آن آموزش مهارت های ارتباطی است .

گاهی خیلی پیش می آید که خیلی با هم، همسو و همراه هستند و فقط مهارت های ارتباطی با هم را نمی دانند. یک رابطه پایدار، عمیق، شفاف و صمیمانه نیاز به آموزش دارد. یکی دیگر از مواردی که باید به آن پرداخته شود وجود آن محرز شود سلامت روان است.

مشاوره قبل از ازدواج چیست؟

مشاوره پیش از ازدواج اغلب به زوج ها کمک می کند تا زمینه های بالقوه رشد در رابطه خود را از بین ببرند و همچنین جایی که بیشتر به هماهنگی و برقراری ارتباط نیاز دارند. بیشتر اوقات، این کار توسط یک درمانگر مجاز (یک LMFT) یا یک رهبر مذهبی مانند کشیش در کلیسا انجام می شود. برخی از کشیش ها و کلیساها برای برگزاری مراسم عروسی به مشاوره قبل از ازدواج نیاز دارند. با این حال، مشاوره قبل از ازدواج بستری برای زوجین است تا قبل از ازدواج در مورد موضوعات واقعی زندگی با کمک میانجیگری گفتگوهای باز و صادقانه داشته باشند.
مشاوره قبل از ازدواج معمولا توسط درمانگران ازدواج و خانواده دارای مجوز ارائه می شود. با این حال، برخی از رهبران مذهبی به عنوان پیش شرط برای برگزاری مراسم ازدواج، به زوج های نامزد مشاوره می دهند. زوج ها معمولاً برای پنج تا هفت جلسه مشاوره قبل از ازدواج با یک درمانگر ملاقات می کنند. جلسات آنلاین به آسان‌تر کردن فرآیند کمک می‌کنند و می‌توانند به‌طور انحصاری یا در ترکیب با جلسات حضوری استفاده شوند.

انواع مشاوره قبل از ازدواج

انواع مختلفی از مشاوره قبل از ازدواج وجود دارد، از گزینه های مختلف تا جلسات مشاوره واقعی قبل از ازدواج که توسط یک درمانگر مجاز ارائه می شود. البته گزینه های قانونی نیز برای این مسیر به همراه کتاب های مشاوره قبل از ازدواج و دوره های آنلاین مشاوره قبل از ازدواج وجود دارد. در اینجا نحوه تجزیه هر کدام در زیر آمده است.

چرا مشاوره قبل از ازدواج؟

مشاوره قبل از ازدواج به زوج ها کمک می کند تا بهتر برای خواسته های ازدواج آماده شوند. در چارچوب یک محیط حمایتی، آنها یاد می گیرند که به طور مؤثرتر ارتباط برقرار کنند و این فرصت را پیدا می کنند که موضوعاتی را که در غیر این صورت ممکن است برایشان دشوار باشد بررسی کنند.
مشاوره قبل از ازدواج همچنین توجه افراد را به نقاط ضعف در روابط خود جلب می کند تا بتوان به روشی سازنده به آنها پرداخت. با کمک به زوج‌ها برای پیش‌بینی مشکلات آینده که می‌تواند رابطه‌شان را تضعیف کند، قدمی فراتر می‌گذارد تا در صورت بروز و زمانی که این مشکلات پیش آمد، آماده باشند.
تجربه مشاوره قبل از ازدواج به ایجاد نگرش مطلوب تر نسبت به درمان به طور کلی کمک می کند. زوج‌هایی که مشاوره قبل از ازدواج انجام می‌دهند، معمولاً تمایل بیشتری به مراجعه به مشاوره ازدواج دارند، در صورتی که بعداً در رابطه آنها ضروری شود. مطالعات اولیه همچنین نشان می دهد که مشاوره قبل از ازدواج ممکن است خطر طلاق را کاهش دهد.

مشاوره آنلاین قبل از ازدواج

مشاوره آنلاین قبل از ازدواج باسامانه مشاوره آنلاین ماوراطب نیز گزینه ای است. این خدمات توسط زوج درمانگران و متخصصان روابط رهبری می شود و آن را به منبع اصلی برای مشاوره قبل از ازدواج تبدیل می کند.

سلامت روان چیست؟

سلامت روان بدین معناست که حال ما خوب باشد و این که در موقعیت های مختلف تصمیمات مناسب بگیریم و واکنش مناسب نشان دهیم . آیا شما می دانید چقدر سلامت روان دارید؟ یکی از سوالات مهم این است که چقدر زمان نیاز دارید تا متوجه شوید فرد مقابل هم سلامت روان دارد؟
یک سری از مسائل مهم و پیچیده و ویژگی های فردی هستند که حتی در طی سال های متمادی هم شاید نتوان تشخیص داد و متوجه آن شد و این کار فقط با انجام یک تست استاندارد و در برخی از اوقات چند تست توسط مشاور و روانشناس اتفاق می افتد.
آمار رسمی  وزارت بهداشت در سال گذشته اعلام کرد از هر چهار نفر، یک نفر دچار اختلال روانی یا شخصیتی است . برخی از افراد تصور می کنند افراد که به اختلال روانی مبتلا هستند در بیمارستان بستری هستند و دارو مصرف می کنند اما این طور نیست، افرادی که دچار اختلال روانی هستند ممکن است در کنار ما در جامعه در حال کار باشند و ما در این نوع روابط متوجه آن نباشیم .
زمانی متوجه می شویم که بخواهیم روابط صمیمی و نزدیک تر را شروع کنیم . بنابراین یک تست یا چند جلسه مشاوره می تواند از یک فاجعه ارتباط چند ساله و عمیق بین دو نفر و پیچیده پیشگیری کند . همچنین می توان با انجام مشاوره و سنجش پیش از ازدواج از آسیب خوردن افراد پیشگیری کرد.

نام و نام خانوادگی
ایمیل
موضوع
متن پیام
شماره تلفن تماس:
The form has been submitted successfully!
There has been some error while submitting the form. Please verify all form fields again.

اگر می‌خواهید ازدواج موفقی داشته باشید

پیش از ازدواج مشکلات جسمی، عاطفی و روانی خود را حل و فصل کنید.
💕ازدواج نه تنها نمی‌تواند مشکلات شخصی ما را حل کند، بلکه می‌تواند آن ها را تشدید نماید. همچنین خود ازدواج تحت تأثیر این مشکلات بسیار صدمه خواهد دید. مسائل مهمی مانند عزت نفس کم، افسردگی، وسواس، اضطراب، روابط عاطفی قبلی، مشکلات جنسی و وابستگی به مواد مخدر از جمله مواردی هستند که باید پیش از ازدواج به فکر حل و فصل آن ها باشید.
عجله در ازدواج، آن هم زمانی که مشکل یا مشکلات عمده‌ای دارید باعث می‌شود انتخاب نادرستی داشته باشید (مثلاً برای فرار از افسردگی و تنهایی با فردی پرخاشگر یا شکاک ازدواج کنید) و به خودتان آسیب بیشتری بزنید. اینجا است که اهمیت مشاورۀ پیش از ازدواج دوچندان می‌شود. یک روانشناس خوب می‌تواند به شما کمک کند مسائل و مشکلات فعلی خودتان و نامزدتان را بشناسید و اگر این مسائل قرار است آیندۀ رابطۀ شما را به طور جدی تحت تأثیر قرار دهد، پیش از ازدواج روی آن ها کار کنید.

اهمیت مشاوره قبل از ازدواج

گاها پیش می آید که افراد سال ها یکدیگر را می شناسند و یا اینکه نسبت فامیلی دارند و همین امر سبب می شود تا افراد از مراجعه به روانشناس و انجام مشاوره قبل از ازدواج سرباز دهند.
برخی از افراد تصور می کنند آشنایت و برقراری ارتباط آشنایی قبل از ازدواج کافی است و نیازی به انجام مشاوره قبل از ازدواج نیست . لازم ذکر است، دوستی های قبل از ازدواج و آشنایی های فامیلی هیچ کدام دلیل بر این نمی شود که ما آن چه را برای شکل گیری ازدواج موفق لازه هست را بدست آوریم.

ازدواج موفق

سوالی که خیلی از مراجعین می پرسند این است که، چطور می توان فهمید ازدواج موفقی خواهیم داشت؟ توصیه می کنم قبل از اینکه از لحاظ احساسی، عاطفی و هیجانی درگیر یک رابطه شوید، جهت مشاوره قبل از ازدواج اقدام کنید. بنابراین لازمه ی یک رابطه درست، شناسایی باورهای نادرست توسط یک متخصص الزامی است، همچنین شناخت باورهای هر فرد قبل از ازدواج به صورت جلسات مشاوره فردی انجام می گردد.

جنبه های پر اهمیت زندگی زناشویی

رسم ازدواج یکی از رسوم شگفت انگیز و پیچیده است. در حالی که توافق بین خانواده ی درمانگران و پژوهشگران بسیار دشوار است، اما اتفاق قبولی در مورد مقتضیات بنیادین و مسلم یک ازدواج رضایت بخش و صمیمانه طولانی مدت وجود دارد. این مولفه های بنیادین در نوشته های علمی درباره ازدواج و خانوداه، با نام های متفاوتی آورده شده است که می توان آن ها را در کل چنین برشمرد: تعهد، مهربانی، ارتباط، حل اختلافات، شخصیت ، فرهنگ و قرار داد. در ادامه به بررسی برخی از این موارد می پردازیم.

مهربانی

نیازی به گفتن ندارد که رفتار های مهربانه برای رابطه ای عمیقا صمیمانه از اهمیت به سزایی برخوردار است. جالب این که رفتار های از روی مهر از تعیین کننده های انگیزشی و ابزاری حاصل می شود. رفتار های مهربانانه نه تنها رابطه جنسی و عاطفی را در بر می گیرد بلکه، رشد فعالیت های دو جانبه ی پاداش دهنده، کیفیت اوقات با هم بودن و تجربه ی دوستی واقعی که تایید و درک میان فردی را عرضه می دارد را نیز شامل می گردد.

دسته بندی سوالات مشاوره قبل از ازدواج

احساسات
این دسته از سوالات مشاوره قبل از ازدواج جایی است که زوجین قدرت عاطفی رابطه خود را بررسی می کنند و میزان سازگاری آنها در سطح عاطفی را بررسی می کنند. ازدواج‌های با سازگاری عاطفی قوی با درک نیازهای عاطفی یکدیگر توسط همسران رشد می‌کنند.
ارتباط
سوالات قبل از ازدواج در مورد ارتباطات به زوج کمک می کند تا بفهمند چگونه به تبادل احساسات، خواسته ها و باورهای شریک زندگی خود پاسخ خواهند داد. علاوه بر این، پاسخ به این سؤالات قبل از ازدواج به آنها در حل هر گونه تعارضات گذشته، حال یا آینده کمک می کند.
حرفه
بسیاری از مردم آرزوهای شغلی خود را به خاطر ازدواج خود به خطر می اندازند. با این حال، مانع از رشد شخصی و حرفه ای آنها می شود. زوج‌هایی که نمی‌دانند شغلشان چقدر می‌تواند سخت باشد، اغلب بعداً متوجه می‌شوند که با یکدیگر دعوا و مشاجره می‌کنند.
پاسخ دادن به سوالات مشاوره قبل از ازدواج در مورد آرزوهای شغلی آنها به آنها اجازه می دهد تا برخی از انتظارات خود را تعیین کنند و تعادلی با ورودی های شریک زندگی خود ایجاد کنند.
دارایی، مالیه، سرمایه گذاری
قبل از ازدواج، زوج ها باید جنبه برنامه ریزی مالی را انجام دهند و در مورد عادات و انتظارات مالی یکدیگر صحبت کنند.
برنامه ریزی مالی قبل از ازدواج ممکن است به شما کمک کند در زمان و هزینه خود صرفه جویی کنید و پرسیدن سوالات مرتبط با پول از یکدیگر برای پاسخ به آنها قبل از ازدواج به شما و شریک زندگیتان کمک می کند تا برای هر بحران غیرمنتظره ای آماده شوید.
خانواده
هر چند که ممکن است بی اهمیت به نظر برسد، اما پاسخ به سوالات مشاوره ازدواج قبل از ازدواج در مورد تخصیص کارهای خانه و وظایف می تواند به شما در مدیریت سطح استرس در ازدواج کمک کند.
انتظارات را تعیین کنید و کارهای خانه را به نحو احسن مدیریت کنید تا آنها به اشتراک گذاشته شوند و به درستی اجرا شوند.
برای این، شما می توانید:
کارها را بین دو نفر تقسیم کنید
به نوبت کارهای مختلف را به صورت هفتگی یا روزانه انجام دهید
نگاهی به آنچه که کارشناس ازدواج مری کی کوچارو در مورد اهمیت جلسات مشاوره قبل و بعد از ازدواج می گوید:
رابطه جنسی و صمیمیت
از درک صمیمیت در ازدواج گرفته تا دانستن تمایلات جنسی شریک زندگی خود، سوالاتی در مورد رابطه جنسی و صمیمیت می تواند به شما کمک کند تا خود را با شریک زندگی خود در سطح عاطفی و فیزیکی آشنا کنید.
اگر قصد دارید قبل از عروسی در کلیسا خود را آماده کنید، پرسیدن سوالات قبل از کانا در جلسات خود در مورد این موضوع نیز برای بهبود صمیمیت و رابطه جنسی در ازدواج شما ضروری است.
خانواده و دوستان
پاسخ دادن به سوالات مشاوره ازدواج قبل از ازدواج در مورد اینکه هر یک از شما چگونه زمان خود را بین همسر و خانواده و دوستان مربوطه خود مدیریت می کنید می تواند به شما کمک کند تا انتظارات خاصی داشته باشید و از گفتگوهای ناراحت کننده در آینده جلوگیری کنید.
فرزندان
سوالات مشاوره قبل از ازدواج در مورد تنظیم خانواده می تواند به شما کمک کند تا مسائلی را که ممکن است مانعی برای فرزندآوری باشد، بررسی کنید. تجزیه و تحلیل ارزش ها و انگیزه های داشتن یا نداشتن فرزند می تواند شما و همسرتان را برای چالش های آینده آماده کند.
دین
پرسش‌های مشاوره‌ای با محوریت دین می‌تواند به زوج‌ها در درک میزان سازگاری مذهبی خود کمک کند. به عنوان مثال، سؤالات مشاوره مسیحی قبل از ازدواج یا سؤالات مشاوره یهودی قبل از ازدواج نیز برای زوج های مسیحی و یهودی برای تمایز بین ایمان و مذهب مفید است.
همچنین می تواند آن ها را راهنمایی کند که چگونه به انتخاب های شریک خود احترام بگذارند و معنویت خود را بیان کنند.

به یاد داشته باشید که

امروزه برای بیشتر مشکلات جسمی و روانی راه حل‌های مناسب و درمان‌های کارآمدی وجود دارد. اگر احساس می‌کنید از نظر احساسی، عاطفی و ارتباطی مشکلاتی دارید حتماً از یک متخصص کمک بگیرید.

ازدواج، یکی از مهم ترین تصمیماتی است که فرد در طول زندگی خود می گیرد. از این رو، طرفین بایستی قبل از ازدواج، شناخت عمیق و دقیقی از خود، خواسته های خود و طرف مقابل، داشته باشند و بدانند که از زندگی چه می خواهند.

مشاوره پیش از ازدواج، به زوجین کمک می کند تا آمادگی لازم را قبل از ازدواج داشته باشند. این مشاوره، به زوجین این امکان را می دهد که روابط زناشویی ایده آل و بهتری را داشته باشند و در مقابل، با دانستن نقاط ضعف یکدیگر، سعی در رفع آن ها و بهبود روابط خود داشته باشند.

زهرا امام

مشاورکلینیک روانشناسی بیمارستان شهید طالقانی مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی. درمان اختلالات روانشناختی آموزش خانواده

پاسخ

1 × سه =

مدت زمان مطالعه ۱۴ دقیقه
Call Now Button