مراحل از یاد بردن یک فرد چه هستند

دقیقا پس از پایان یک رابطه عشقی، هر فرد مراحل مشخصی را (بترتیب) طی می کند تا دوباره همه چیز به حالت اول بازگردد. اگر فرد مذکور موفق شود از این مراحل به راحتی عبور کند، شکست عشقی خود را فراموش کرده و دوباره بهبود خواهد یافت. اما اگر فرد در یکی از این مراحل گیر بیفتد، فراموش کردن رابطه عشقی برای او به شدت سخت می شود و این چیزی است که برای اکثر افراد رخ می دهد.

6 مرحله برای از یاد بردن یک فرد

وقتی یک رابطه عشقی تمام می شود، 6 مرحله وجود دارد که برای فراموش کردن فرد مذکور باید گذرانده شود.

مرحله شوک/انکار

در این مرحله فرد سعی خواهد کرد که آنچه رخ داده است را رد کرده و آنرا باور نکند. بعنوان مثال، وقتی کسی یکی از اعضا نزدیک خانواده خود را از دست می دهد، یا رابطه عشقی او پایان می یابد، ممکن است برای مدتی در این مرحله گرفتار شود. در اکثر موارد این مرحله به سادگی می گذرد و نباید نگران آن باشید.

مرحله خشم

برخی ها پس از مرحله شوک اولیه، خشمگین می شوند. دقیقا در همینجاست که فرد به فکر انتقام می افتد و یا سعی می کند به نوعی تلافی کند. این مرحله نیز در از یاد بردن یک فرد، خیلی مهم نیست و پس از مدت کوتاهی سپری خواهد شد.

مراحل از یاد بردن یک فرد چه هستند

خطرناک ترین مرحله

در این مرحله، افراد شروع به مرور خاطرات، گوش کردن آهنگهای غمگین، غرق شدن در تخیلات و حتی انجام کارهایی مانند رفتن به جاهایی که  قبلا باهم می رفتند، می کنند. اگر افراد در این مرحله گیر کنند، هرگز نجات نخواهند یافت مگر اینکه بصورت بسیار اتفاقی فرد دیگری مشابه فرد قبلی یافت شود و به آنها کمک کند که فرد قبلی را تماما از یاد ببرند.

 مرحله افسردگی

این مرحله پس از مرحله قبل رخ نمی دهد، بلکه هردو بصورت همزمان رخ می دهد. در این مرحله حال لحظه ای فرد میان امید و افسردگی، مدام درحال تغییر خواهد بود. افسردگی نتیجه از دست دادن امید است و در این مرحله رخ می دهد.

مرحله پذیرفتن

این مرحله جایی است که فرد آنچه رخ داده را می پذیرد و حرکت خود به سمت آینده را آغاز می کند. این مرحله فقط در یک حالت رخ میدهد و آن وقتی است که امید به برگشت فرد مقابل یا امید به از سر گرفته شدن رابطه، صد در صد قطع شده باشد. به همین علت بسیار مهم است که رابطه خود را در جایی و به نوعی تمام کنید که هیچ تردیدی وجود نداشته، و صد در صد مطمئن باشید که تصمیم صحیحی گرفته اید. اگر رابطه شما به شکل صحیح نیز پایان یافته نشده باشد، کافیست با مذاکره با خود، به یقین برسید که هرگز قرار نیست چیزی بازگردد و تصمیمی که گرفتید به نفع هردوی شما بوده است. حتی اگر ۱ درصد امید به بازگشت در ذهن شما وجود داشته باشد، رابطه هرگز از ذهن شما فراموش نخواهد شد.

مرحله بهبود

این مرحله، مرحله نهایی است که در آن همه چیز به حالت اول باز میگردد.

به یاد داشته باشید که به کمک، یک روانشناس خوب، می توانید با مهارت های حل مشکلات بیشتر آشنا شوید و به راحتی این تنش ها را حل می کنید.

زهرا امام

  • مشاورکلینیک روانشناسی بیمارستان شهید طالقانی
  • مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی.
  • درمان اختلالات روانشناختی
  • آموزش خانواده

پاسخ

3 × سه =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button