علل طلاق عاطفی

طلاق عاطفی

تا به امروز شاهد زندگی های در اطراف مان بوده ایم که پس از مدتی روابط بین آن ها سرد شده و دیگر زوجین تمایلی به تعامل با یکدیگر ندارند، در این زمان در حقیقت طلاق عاطفی رخ داده است . طلاق عاطفی یک باره به وجود نمی آید . معمولا زمانی که دلخوری ها و ناراحتی ها به مرور انباشته می شود و رفع نمی گردد برای همسران باعث به وجود آمدن این مسئله خواهد شد . در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم که چه اتفاقی سبب می شود تا یک ازدواج منجر به طلاق عاطفی شود و علل آن چیست برای کسب آگاهی بیشتر با ما همراه باشید .

علل طلاق عاطفی

علل طلاق عاطفی

نشانه های طلاق عاطفی

زمانی طلاق عاطفی در بین زوجین به وجود می آید نشانه های دارد که عبارتست از:

وابستگی عاطفی به همسر کاهش می یابد.

توجه، علاقه و مراقبت نسبت به همسر کاهش می یابد.

بهانه گیر شدن و حساس شدن در فرد افزایش می یابد.

تمایل به ارتباط جنسی کاهش می یابد.

علل طلاق عاطفی

انتظارات و باور ها

یکی از مهم ترین عواملی که سبب طلاق عاطفی و سرخوردگی زناشویی می شود بحث باور ها می باشد . باور ها یعنی آن انتظاراتی که ما از ازدواج و طرف مقابلمان داریم با خود به رابطه می آوریم و زمانی که این انتظارات تحقق پیدا نمی کند این مورد می تواند سبب طلاق عاطفی شود .

خشونت

خشونت تنها به معنای خشونت فیزیکی نیست، خشونت می تواند روانی و عاطفی باشد . زمانی که فردی همسر خود را تحقیر، توهین و سرزنش می کند، در واقع بدین معناست که با خشونت رفتار می کند و این مورد می تواند بعد از مدتی سبب طلاق عاطفی گردد.

زهرا امام روانشناس (خانواده_ ازدواج_ طلاق_ کودک_ نوجوان_ اختلالات جنسی) جهت هر گونه مشاوره می توانید با شماره ی ۲۲۱۸۳۵۲۷ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام زهرا امام مراجعه نمایید .

ارتباط با خانواده همسر

زمانی که زوجین نتوانند حد و مرز های خود را با خانواده هایشان مشخص نمایند و فرمت خانواه مشخص نباشد و روابط خانواده برهم تنیده باشد، یا به عبارت دیگر روابط ما با خانواده مان به قدری باشد که خانواده به خود اجازه می دهد تا در خصوصی ترین مسائل ما دخالت نماید در این زمان این مسائل می تواند سبب افزایش تنش در روابط زوجین شود و پس از مدتی می تواند منجر به سرخوردگی هر یک از زوجین در روابط زناشویی آنان شود .

رابطه جنسی

زمانی که در یک رابطه زناشویی کیفیت آن از بین می رود و زوجین به نیاز های همدیگر در حین رابطه توجه نمی کنند و لذت نمی برند و همچنین کمیت آن کاهش پیدا می کند، این موضوع می تواند پس از مدتی موجب طلاق عاطفی در بین زوجین شود .

ویژگی های شخصیتی

یکی دیگر از علل مهم که منجر به طلاق عاطفی می شود، ویژگی های شخصیتی می باشد . برخی از افراد زودرنج و حساس هستند و هر زمان که اتفاقی برای آن ها می افتد فورا برهم می ریزند و نمی توانند حل مسئله انجام دهند و به اصطلاح گفته می شود این افراد ثبات هیجانی پایین و انعطاف پذیری کمتری دارند این گونه افراد بیشتر مستعد بحث سرخوردگی و طلاق عاطفی هستند .

سبک حل تعارضات

برخی از افراد در هنگام بروز مشکلات سکوت کرده و کنار می کشند و تصور می کنند با این نوع رفتار مشکل برطرف می شود، در صورتی که چنین نیست آن مشکل در دراز مدت انباشته می شود و این موضوع می تواند سبب طلاق عاطفی و سرخوردگی شود .

سبک حل تعارض سلطه گرانه ای وجود دارد که این نوع حل کردن تعارضات سبب می شود تا فرد احساس نماید، نظرش و منافع اش نادیده گرفته شده است این موضوع هم می تواند در طولانی مدت منجر به سرخوردگی و طلاق عاطفی در بین زوجین شود .

نتیجه گیری

یکی از بهترین راه های پیشگیری از طلاق عاطفی تغییر ندادن طرف مقابل است . ما انسان ها تنها قادر هستیم خود را تغییر دهیم و سعی نکنید در مشاجرات خود را بی تقصیر بدانید و برای حل تعارضات خود می توانید از کمک های تخصصی یک روانشناس خوب استفاده نمایید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به روانشناس خوب در تهران مراجعه نمایید .

مطالب مرتبط با این مقاله:

شکست های عاطفی

فرآیند های روانی بعد از طلاق

زندگی بعد از طلاق

زهرا امام

  • مشاورکلینیک روانشناسی بیمارستان شهید طالقانی
  • مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی.
  • درمان اختلالات روانشناختی
  • آموزش خانواده

پاسخ

پنج × دو =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button