تهران، شهرک غرب، خیابان فرحزادی، خیابان حافظی، پلاک ۱۱و۹، واحد اول غربی

زهرا امام / اختلال خواب / درمان بی خوابی
۴ دقیقه
درمان بی خوابی

درمان بی خوابی

آنچه می خوانید...

درمان بی خوابی

خواب عمیقی که انرژی شما را برگرداند و باعث آسایش اندام های بدن شود، در مراحل اولیه خواب رخ می دهد، در حالی که خواب با حرکات سریع چشم یا خواب REM (یکی از مراحل خواب که در آن رویا می بینید) بعد از این مرحله اتفاق می افتد . خواب REM برای تقویت عملکرد شناختی و وضوح و روشنی ذهن لازم است . اگر چرخه خواب مختل شود، سر تا سر سیستم های بدن آسیب می بینند .
علاوه بر مشکلات ذکر شده در ادامه موارد را بیان می کنیم که ممکن است در بی خوابی شما تاثیر داشته باشد :

اضطراب در مورد خوابیدن

از آنجایی که در حال خواندن مطالبی در مورد اختلال اضطراب هستید ، خنده دار است که درباره ی خطرات نگرانی در مورد بی خوابی، به شما هشدار دهیم، اما این پدیده می تواند بخش بزرگی از یک چرخه معیوب باشد، شما به اندازه کافی نمی خوابید و این باعث بدتر شدن اضطراب تان می شود ، بنابراین در خصوص نخوابیدنتان نگران تر می شوید و به همین ترتیب ادامه پیدا می کند . اگر بعد از ۳۰ دقیقه در رختخواب ماندن یا دراز کشیدن، متوجه شدید خواب تان نمی برد ، بهتر است کار دیگری انجام دهید . بلند شوید و کتاب بخوانید . باقی مانده ظرف های شب را بشویید یا یک فعالیت بی صدا انجام دهید . بعد از مدتی ، دوباره تلاش کنید و بخوابید .

درمان بی خوابی
درمان بی خوابی

محرک های هیجانی و فیزیکی در شب

هر چیزی که از سر شب به بعد باعث خستگی و رنجش شما شود، می تواند در خواب شب تان اختلال ایجاد کند . بسته به خلق و خوی شما ، شاید کسی باشید که بتوانید یک فیلم هیجان انگیز تماشا کنید. اگر از آن دسته افراد هستید که با فعالیت های شبانه، بیش از حد برانگیخته می شوید ، سعی کنید قبل از خواب فعالیت های آرامبخش مثل مطالعه ، دوش گرفتن، بازی یک نفره یا مراقبه را امتحان کنید .

نور در هنگام خواب

مطالعات اخیر نشان داده اند، قرار گرفتن در معرض برخی نور های رنگی می تواند موجب اختلال خواب شود . به ویژه نور آبی به نظر می رسد بیشترین مشکل را ایجاد می کند و از جمله مواردی که نور آبی ساطع می کند، صفحه نمایش کامپیوتر است .

برنامه منظم داشته باشید

ما اغلب در مورد جبران خواب از دست رفته صحبت می کنیم . اما خواب با کیفیت و خوب ، بیشتر به برنامه منظم خواب بستگی دارد تا خواب های گاه و بیگاه تا ظهر. بدن دارای یک چرخه ی خواب و بیداری به نام چرخه شبانه روزی است که باعث می شود روزانه به طور ایده آل ، ۱۶ تا ۱۷ ساعت خارج از رختخواب و ۷ یا ۸ ساعت در رختخواب باشیم . اگر هر روز به موقع استراحت کنید و به موقع بیدار شوید، عملکرد این چرخه بسیار راحت تر و ضامن خواب بهتری خواهد بود، بنابراین خواب منظم را در هدف کار خود قرار دهید . بسیار از افراد در خواب آخر هفته خود مشکل دارند، آن ها دو شب اخر هفته را تا دیر وقت بیدار می مانند و روز بعد خیلی سخت و دیر بیدار می شوند . بیشتر افرادی که از بی خوابی رنج می برند بدون هیچ نظم خاصی به رختخواب می روند و بیدار می شوند . شدید ترین موارد اختلال خواب برای افرادی است که ساعت کاری شغل شان، چرخه ای است . به جز مواردی که مجبور هستید ، بهتر است از شغل هایی که ساعت کاری منظمی ندارند و چرخه ای هستند دوری کنید . به مرور زمان ، خواب مفید مورد نیاز بدن را از دست می دهید و این موضوع سلامتی شما را به خطر می اندازد .

زهرا امام روانشناس (خانواده_ ازدواج_ طلاق_ کودک_ نوجوان_ اختلالات جنسی) جهت هر گونه مشاوره می توانید با شماره ی ۲۲۱۸۳۵۲۷ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام زهرا امام مراجعه نمایید .

همسران پر سرو صدا

اگر متاهل باشید، مهم ترین قسمت اتاق خواب همسرتان است . خر و پف با صدای بلند یکی از شایع ترین مشکلاتی است که میلیون ها نفر به آن مبتلا هستند راه حل های زیادی برای درمان خر و پف وجود دارد .

خلاصه مطلب

در اخر می توان گفت روی پذیرش شب هایی که خوابتان نمی برد کار کنید، حتی با وجود چندین ساعت بی خوابی در شب گذشته، باز هم می توانید در طول روز عملکرد مناسبی داشته باشید . هر چقدر بی خوابی کمتر مبارزه و در برابر آن مقاومت کنید یا بترسید، بیشتر آن را از خودتان دور می کنید

زهرا امام (روانشناس)

مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی
درمان اختلالات روانشناختی (وسواس ,افسردگی و…)
- آموزش خانواده(ارتباط موثرزوجین شیوه های فرزندپروری ومهارت های زندگی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *