چگونه می توان گفت شخصی اختلال شخصیت دارد؟

وقتی کسی برای درمان به مشاور مراجعه می کند، درمانگر باید تشخیص های احتمالی چندی قبل از تشخیص نهائی را در نظر بگیرد. فرآیند رد تشخیص های دیگر تشخصی افتراقی نام دارد. نمونه ای از تشخیص افتراقی در مورد اختلال شخصیت ضد اجتماعی به شرح زیر است:
آیا بیمار حداقل 18 سال سن دارد؟ آیا بیمار سابقه رفتار های ضد اجتماعی یا اختلال سلوک قبل از 15 سالگی دارد؟ آیا بیمار اختلال مصرف مواد دارد؟ آیا بیمار به رفتار های مجرمانه دست می زند؟ اگر چنین است، آیا این رفتار ها با ویژگی های شخصیتی مرتبط با اختلال شخصیت ضد اجتماعی همراه است؟ یک روانشناس خوب از این نوع پرسش ها برای تمام تشخیص های احتمالی در مورد بیمار استفاده می کند. همین که این سوال ها چند تشخیص را مردود دانست، تشخیص نهائی تعیین می شود.

به جز اختلال شخصیت مرزی، افراد مبتلا به اختلال شخصیت به ندرت به دنبال درمان هستند. زیرا این افراد احساس نمی کنند اختلال آن ها بخشی از وجودشان و چیزی است که تغییر آن بعید است . موضوعی که متاسفانه تا کنکون حقیقت دارد، این است که درباره چگونگی درمان اختلالات شخصیت دانش کمی داریم و حتی کمتر از آن درباره ی چگونگی پیشگیری از آن ها می دانیم.
این حقیقت تغییر نخواهد کرد مگر افراد بیشتری از مبتلایان مورد بررسی زیر نظر روانشناس قرار گیرند . بسیاری از افراد مایل نیستند به خاطر مشکلاتشان به مشاور و درمانگر مراجعه کنند زیرا در جامعه ما در ارتباط با افرادی که به خاطر بیماری روانی طلب کمک می کنند بدنامی وجود دارد. به عبارت دیگر گاه افراد بر این باورند که آن ها باید خودشان بر مشکلات فایق آیند، و با کمک گرفتن، آن ها قبول کرده اند که ضعیف اند.

چگونه می توان گفت شخصی اختلال شخصیت دارد ؟
چگونه می توان گفت شخصی اختلال شخصیت دارد ؟

روانشناس خوب برای درمان اختلال شخصیت

بهترین روانشناس برای درمان اختلال شخصیت کیست؟ آیا اختلال شخصیت در افراد درمان دارد؟ علائم اختلال شخصیت چیست؟
هنوز مطالب زیادی درباره اختلالات شخصیت وجود دارد که باید آموخت. لازم است درباره علل هر اختلال شخصیت در هر فرد و تداوم یا شدت یافتن آن بیشتر بدانیم و دریابیم چطور و چگونه می توان از اختلالات شخصیت پیشگیری کرد. ما نیازمند طراحی راهبردهای ثمر بخش درمانی هستیم . تمام این پرسش ها را باید با استفاده از رویکرد زیستی، روانی، اجتماعی مورد بررسی قرار دهیم. یعنی باید فرض کنیم منشا و تداوم این اختلالات بر اثر عوامل زیستی، روانی و اجتماعی است که بر یکدیگر تاثیر می گذارند.

ممکن است متوجه شده باشید که هنوز دانشمندان مطالب زیادی درباره برخی از اختلالات شخصیت نمی دانند. در حالی که به نظر می سد اطلاعات زیادی درباره اختلال شخصیت مرزی و ضد اجتماعی داریم، اما دانش ما درباره اختلالات شخصیت نمایشی و خود شیفته زیاد نیست. پژوهشگران به مطالعه این اختلالات ادامه می دهند تا کمک کنند درباره علل این اختلالات و چگونگی پیشگیری و درمان آن بیشتر بیاموزیم.

اختلال شخصیت رون

ابتدا لازم است یک روانشناس داستان زندگی افراد را بداند. روایت یا شرحی که آن ها از رندگی خود می دهند، می تواند به درمانگر تصور مناسبی از آن چه بیمار تجربه می کند یا آن چه فرد درباره اجتماع و محیط کارش فکر می کند، ارایه دهد. روانشناس باید پرسش هایی برای تعیین الگو های رفتاری بپرسد. آن ها باید دریابند این رفتار ها چه تاثیری بر بیمار و دیگران می گذارند. لازم است روانشناسان بدانند چه نوع رنجی را بیمار تجربه می کند تا بفهمند چگونه به بهترین نحو به او کمک کند.

اختلالات شخصیت خاص

غالبا نسبت به درمان اختلالات شخصیت توجه کمی مبذول شده است. مطالعات کنترل شده کاملی در مورد درمان اختلالات شخصیت نمایشی، خود شیفته، اسکیزویید یا پارانویید وجود ندارد. در بهترین حالت روانشناس خوب برای کمک به بیماران در تغییر باور ها و رفتار هایی که موجب بروز مشکلاتی در زندگی روزمره آن ها می شود، راهبرد های درمانی کلی را به کار می برند. به علاوه گاه می توان از دارو برای کاهش علائم استفاده کرد و برخی از اشکال روان درمانی را برای اختلالات شخصیت انطباق داد. اختلال شخصیت مرزی و ضد اجتماعی از طرف پژوهشگران توجه زیادی را به خود جلب کرده است و رویکرد های درمان اختصاصی برای این اختلالات طراحی شده است.

درمان اختلال شخصیت

درمان اختلالات شخصیت

همانطور که تعیین دقیق علل اختلالات شخصیت مشکل است، درمان این اختلالات هم بسیار دشوار است. برابر تعریف، اختلالات شخصیت الگو های رفتاری مزمن، فراگیر، انعطاف ناپذیر و نسبت به تغییر مقاوم هستند. بنابراین اختلالات شخصیت برای متخصصین بهداشت روانی، ماهیتی چالش بر انگیز دارد. افراد مبتلا به اختلال شخصیت، به بیش از یک اختلال دچار هستند. هر کدام از علائم فرد بر چگونگی طراحی و اجرای درمان تاثیر می گذارد. افراد مبتلا به اختلال شخصیت مشکلات بین فردی زیادی دارند.

نتیجه گیری

پژو هشگران سراسر دنیا به طور مستمر در تلاشند اطلاعات بیشتری درباره اختلالات شخصیت گرد آورند. وظیفه آن ها پایان نخواهد یافت مگر اختلال شخصیت به کلی ریشه کن شود، نتیجه ای که دست یافتنی است ، تا آن زمان می توان امید داشت درباره علل این اختلالات و چگونگی کمک به افرادی که از آن ها رنج می برند، بیشتر بیاموزیم.

زهرا امام

  • مشاورکلینیک روانشناسی بیمارستان شهید طالقانی
  • مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی.
  • درمان اختلالات روانشناختی
  • آموزش خانواده

پاسخ

هجده + 9 =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button