زهرا امام / مشاوره زناشویی / بدبینی در رابطه عاطفی و زناشویی
۷ دقیقه
بدبینی در روابط عاطفی و زناشویی

بدبینی در رابطه عاطفی و زناشویی

آنچه می خوانید...

رابطه عاطفی و رابطه زناشویی، جایی است که انسان ها بیشتر از هر جای دیگری در آن رشد کرده و پرورش می یابند. همانطور که شیرینی های زیادی در روابط عاطفی وجود دارد، چالش ها و تعارض هایی که بین شرکای عاطفی و همسران  رخ میدهد را نیز نمی توان نادیده گرفت. بدبینی در رابطه عاطفی و حتی رابطه بین همسران، معضلی است که میتواند تمام نقاط قوت یک ارتباط را زیر سوال ببرد و آرامش و سلامت رابطه را مختل کند.

شدت بدبینی در روابط عاطفی بستگی به ریشه ی پیدایش آن، واکنش دیگری به بدبینی، میزان علاقه و صمیمیت موجود بین همسران و شرکای عاطفی و … دارد.

اگر شما نیز از بدبینی همسرتان نسبت به خود رنج می برید و یا این شما هستید که به هر دلیلی دچار بدبینی شده اید، این مقاله برای شما است. با ما همراه باشید…

نقش اعتماد در روابط

اعتماد بخش مهمی از هر رابطه است. بدون اعتماد – به ویژه اعتماد بین دو شریک عاطفی- داشتن یک رابطه سالم و طولانی مدت دشوار است. افرادی که برخی از انواع خیانت را تجربه کرده اند، مانند خیانت در یک رابطه، ممکن است دچار چالش هایی در مورد اعتماد کردن شده باشند که می تواند در روابط آینده آنها اختلال ایجاد کند.

چالش های مربوط به اعتماد می تواند به طرق مختلف ظاهر شود. برای مثال، فردی که اعتماد برایش مشکل است، ممکن است حرف دیگران را باور نکند. ممکن است نسبت به آنچه دیگران از او می خواهند مشکوک باشد و ممکن است نیات و انگیزه های دیگران را زیر سوال ببرد. ایجاد ارتباط صمیمانه و نزدیک با شخصی که بی اعتماد است، بسیار دشوار است.

این مقاله مسائل مربوط به اعتماد را مورد بحث قرار می‌دهد، از جمله نشانه‌هایی که نشان می‌دهد ممکن است با اعتماد مشکل داشته باشید و چه چیزی باعث عدم اعتماد و باور در افراد دیگر می‌شود. همچنین برخی از مراحلی را که می توانید برای غلبه بر مشکلات با اعتماد انجام دهید، را توضیح داده ایم.

بی اعتمادی و بدبینی چگونه به روابط آسیب می زند؟

اعتماد تعدادی فواید دارد که برای سلامت روابط شما و همچنین رفاه عاطفی طرفین هر رابطه مهم است. اعتماد به شما اجازه می دهد:

 • در کنار پارتنر یا همسر خود آسیب پذیر باشید و نقاط ضعف خود را پنهان نکنید.
 • خودتان باشید
 • احساس امنیت و آرامش کنید
 • روی مثبت بودن تمرکز کنید
 • صمیمیت و نزدیکی را افزایش دهید
 • تعارض ها و سو تفاهم ها را به حد اقل برسانید.

اعتماد در روابط مهم است زیرا به شما این فرصت را می دهد که آرامش داشته باشید، خودتان باشید و به شخص دیگری وابسته باشید. این امنیت لازم را برای شما فراهم می کند تا برای راحتی، اطمینان، کمک و محبت به شخص دیگری مراجعه کنید.

بدبینی در رابطه عاطفی و زناشویی

اعتماد، داشتن این باور است که فرد رو به روی شما در رابطه، صادق و قابل اعتماد است. این احساسی است که شما می توانید به آن شخص وابسته باشید زیرا همواره در شما احساس امنیت ایجاد کرده است. اعتماد به عنوان یک اعتقاد راسخ به توانایی، قدرت، قابلیت اطمینان و حقیقت کسی یا چیزی توصیف شده است. معمولا اعتماد به یک فرد، همراه با خوش بینی نسبت به او است. چیزی که درست در نقطه ی مقابل بدبینی قرار دارد.

بدبینی در رابطه عاطفی، به دلایل مختلفی می تواند ایجاد شود. فارغ از اینکه دلیل وجود بدبینی در رابطه چه باشد، ادامه پیدا کردن و دامن زدن به آن باعث از بین رفتن آرامش و سلامت رابطه و حتی کمرنگ شدن احساس عشق و علاقه بین همسران و شریک های عاطفی خواهد شد.

برقراری رابطه با یک فرد بدبین می تواند بسیار دشوار باشد. افرادی که به طور مزمن بدبین هستند اغلب برای اعتماد به دیگران مشکل دارند. در نتیجه، بدبین‌ها بدترین چیزها را در دیگران فرض می‌کنند، گاهی اوقات اتهامات ناعادلانه می‌زنند و چیزهایی جعل می‌کنند که از دیدگاه بدبینانه آنها حمایت می‌کند.

همچنین برای افراد بدبین دشوار است که آینده را با دیگران برنامه ریزی کنند زیرا آنها معمولاً انتظار دارند اتفاق بدی بیفتد که رابطه را خراب کند. اگر با یک فرد بدبین در ارتباط هستید، امید به آینده دشوار است – بسیاری از افراد در نهایت به دلیل اینکه می خواهند بدانند رابطه به کجا می رود، آن را ترک می کنند

همچنین داشتن رابطه با افراد بدبین چالش برانگیز است زیرا ممکن است احساسات واقعی خود را به راحتی نشان ندهند. آنها ممکن است از ابراز احساسات دیگران برای دفاع از خود خودداری کنند، حتی اگر این چیز مثبتی باشد که شریک زندگی آنها را خوشحال کند. همچنین، گاهی اوقات، بدبین‌ها ممکن است احساس کنند که کار بر روی مشکلات رابطه بی‌معنی است، زیرا آنها تصور می‌کنند که به هر حال قرار است مورد جفا و خیانت واقع شوند.

دلایل ایجاد بدبینی در رابطه عاطفی و زناشویی

بدبینی یک بیماری روانی نیست، بلکه یک ویژگی شخصیتی است که در آن یک فرد دیدگاه منفی تری – یا ممکن است برخی بگویند، واقع بینانه – نسبت به زندگی دارد. یک بدبین معمولاً انتظار نتایج نامطلوب را دارد و زمانی که به نظر می رسد اوضاع خوب پیش می رود مشکوک است.

دلایل زیادی وجود دارد که چرا برخی افراد ممکن است شخصیت بدبین تری داشته باشند که عبارتند از:

 • ژنتیک
 • محیط خانواده
 • تجربیات گذشته
 • عوامل اجتماعی و محیطی

یک تفاوت کلیدی بین نحوه تفکر یک خوش بین و یک بدبین به سبک توضیحی آنها مربوط می شود. این راهی است که مردم از طریق آن، آنچه را که در زندگی آنها اتفاق می افتد تفسیر کرده یا توضیح می دهند.

به عنوان مثال، اگر فردی بدبین در یک آزمون ضعیف عمل کند، ممکن است این نتیجه منفی را به عنوان یک نقص شخصی یا اینکه باهوش نیست تعبیر کند. کسی که خوش بین است ممکن است نمرات پایین آزمون را به سادگی خسته بودن در آن روز یا امتحان سخت بودن آن نسبت دهد.

البته ناگفته نماند، در بسیاری از مواقع نیز دلیل وجود بدبینی در رابطه صرفا ناشی از ذهنیت های فردی که دچار بدبینی شده نیست؛ بلکه یک اتفاق، یک پنهان کاری یا دروغ باعث شکل گیری بدبینی در یکی از زوجین شده است.

نشانه های وجود بدبینی در رابطه عاطفی و زناشویی

شاید بعضی ها نتوانند به طور دقیق وجود بدبینی در رابطه خود را تشخیص دهند. به طور کلی اگر بیشتر از سه مورد از موارد ذکر شده در ادامه ی مقاله را به طور مداوم مشاهده می کنید، در رابطه عاطفی و یا زندگی مشترک شما بدبینی وجود دارد:

 • حسادت مداوم
 • شک به خود
 • سوء ظن دائمی
 • اتهامات دروغین مداوم
 • علائم اضطراب
 • رفتارهای اجتنابی
 • رفتارهای نیازمند
 • حساسیت عاطفی یا واکنش پذیری
 • بی میلی یا ناتوانی در بخشش
 • ترس از رها شدن
 • نشانه های وابستگی

درمان بدبینی در رابطه

اگر همسر یا پارتنر شما یک فرد بدبین است، به هیچ عنوان توضیحات و شفاف سازی های شما در جزیی ترین امور، باعث جلب اطمینان و اعتماد او نخواهد شد. بدبینی عموما ریشه در جایی دارد که باید به خوبی بررسی و تشخیص داده شود. تنها راهی که می تواند یک رابطه را از بند بدبینی و بی اعتمادی نجات دهد، کمک گرفتن از یک روانشناس است. در واقع اتاق درمان، محلی مطمئن است که گره های ذهنی و روانی فقط در آن و به کمک درمانگر باز می شوند. بسیاری از رابطه های احساسی و زندگی های مشترک با وجود ارزش های زیادی که دارند، متاسفانه به دلیل بدبینی و بی اعتمادی به سمت فروپاشی می روند.

دکتر زهرا امام، روانشناس حوزه های فردی، زوج و مشاوره های قبل از ازدواج هستند که می توانید برای حل مشکلات زندگی زناشویی یا رابطه عاطفی خود، به ایشان مراجعه کرده و از تخصص و تجربیاتی که دارند، بهره مند شوید.

زهرا امام (روانشناس)

مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی
درمان اختلالات روانشناختی (وسواس ,افسردگی و…)
- آموزش خانواده(ارتباط موثرزوجین شیوه های فرزندپروری ومهارت های زندگی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *