اصول ازدواج پایدار

چرا قدیمی ها زندگی پایدار تری داشتند؟ چرا آمار طلاق روز به روز افزایش پیدا می کند؟ معیار های اصلی ازدواج کدامند ؟ چگونه می توان یک ازدواج پایدار و به دور از هر گونه تنشی را تجربه کرد؟ این ها تقریبا بخشی ازسوالات بود که اغلب مراجعین به روانشناس خانواده می پرسند، اما به راستی اصول ازدواج پایدار چیست ؟ زهرا امام روانشناس در تهران در ادامه به بررسی این موضوع می پردازند، با ما همراه باشید .
یک ازدواج موفق در بردارنده مراحل و نکات متعددی است . قبل از هر چیز زمانی که دو طرف تصمیم به ازدواج با یکدیگر میگیرند باید اصول اولیه شناخت را رعایت کنند، منظور از این شناخت، بررسی و شناخت عوامل اطراف و محیط است، که سبب تشکیل ارزش ها و معیار های طرف مقابل و در آخر شخصیت همسر می گردد .

اصول ازدواج پایدار

اصول ازدواج پایدار

در دوره های قبل، اغلب ازدواج ها به صورت سنتی شکل می گرفت، اما در حال حاضر معیار های ازدواج نسبت به دوره های گذشته بسیار متفاوت شده است. به این معنی که معیار های ازدواج که در زمان گذشته به صورت جمعی و طبق نظر خانواده تعیین می شد امروزه کاملا فردی شده است و می توان گفت تا حد قابل توجهی خانواده در آن نقشی ندارد و این وظیفه سنگین برعهده خود فرد است.
بعد از آنکه دو طرف یکدیگر را تایید کردند، معیار های مختلف هر کدام از آن ها ایجاد می گردد .

انتخاب مناسب همسر

انتخاب درست و آگاهانه در حقیقت نقش بسیار مهمی در پایداری یک ازدواج دارد. برای یک انتخاب ایده آل لازم است دو دسته معایر در نظر گرفته شود .

معیار های فرهنگی

دسته اول از این معیار ها شامل ظاهر، سن، میزان تحصیلات، وضعیت مالی فرد می باشد .
دسته دوم معیار های مهم تر، که البته درونی تر هستند می باشد، این معیار ها شامل سلامت روح، خانواده سالم، شغلی ثابت و… است .
این ملاک ها در مرحله اول باید به طور کامل بررسی شوند . در حقیقت بعد از تایید ملاک های مرحله اول باید به مراحل بعدی رسید .

زهرا امام روانشناس (خانواده_ ازدواج_ طلاق_ کودک_ نوجوان_ اختلالات جنسی) جهت هر گونه مشاوره می توانید با شماره ی 09331118648 تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام زهرا امام مراجعه نمایید .

ازدواج پایدار

به طور حتم یک ازدواج موفق و البته پایدار آرزوی هر جوانی است . اما برای رسیدن به این آرزو باید نکاتی را در نظر بگیرید . متاسفانه خیلی از جوانان تنها با احساس خود طرف مقابل را می سنجند، این افراد بیشتر شیفته ظاهر فرد شده اند توجهی به ملاک های عمقی ندارند و تازه بعد از مدتی به این نتیجه می رسند که تناسب مالی ، خانوادگی، اقتصادی و فرهنگی با یکدیگر ندارند .

آموزش مداوم

آمورش مدارم اصل دیگری است که سبب موفقیت در ازدواج می گردد . منظور از آموزش مداوم این است که دو طرف از رابطه خود غافل نشوند و مدام صمیمت و وضعیت رابطه خود را وارسی کنند تا هر دو در یک مسیر قدم بردارند .

ضرورت مشاوره خانواده در ازدواج های پایدار

هر زوجی ممکن است در دوره های مختلف زندگی خود، نیاز به مشاوره داشته باشد، لازم است دو طرف ضرورت مشاوره را درک کنند و هر زمان که نیاز بود با مراجعه به یک مشاوره خوب مشکل خود را برطرف کنند .
یکی از مهم ترین عوامل ایجاد رابطه سالم در خانواده گفتگو کردن است. خصوضا بهتر است این گفتگو در زمانی که دو نفر هیچ مشکلی با یکدیگر ندارند شکل گیرد، بهتر است در زمان هایی که بین دو طرف هیچ اختلاف نظری وجود ندارد، گفتگو صورت گیرد .
اصل این گفتگو شناخت درونیات و احساسات و عقاید طرفین است، یک گفتگو موفق سبب نزدیکی و صمیمت بیشتر می گردد .
در نتیجه با این روش زوجین می توانند یکدیگر را راحت تر درک کنند، اگر که این فضای گفتگو بین زن و شوهر در زمان هایی که هیچ اختلافی بین آن ها وجود ندارد ایجاد شود، به شرط آنگه قصد اثبات نقطه نظر خود را نداشته باشید، صمیمت و اتفاق نظر بین آن ها به مراتب بیشتر می شود .

کلام آخر

در آخر باید گفت برای داشتن یک ازدواج موفق و پایدار باید دختر و پسر با جمع بندی معایر های خود مواردی که می تواند سبب هماهنگی و تناسب آن ها با همسر آینده شان شود بررسی کنند، این معایر ها باید کاملا به دور از احساسات و عاقلانه سنجیده شوند.
اگر انتخاب در همان مراحل اولیه ازدواج به درستی انجام شود، به طور حتم زوجین می توانند به داشتن یک زندگی منسجم و آرام امید داشته باشند .

زهرا امام

  • مشاورکلینیک روانشناسی بیمارستان شهید طالقانی
  • مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی.
  • درمان اختلالات روانشناختی
  • آموزش خانواده

پاسخ

1 × سه =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button