تهران، شهرک غرب، خیابان فرحزادی، خیابان حافظی، پلاک ۱۱و۹، واحد اول غربی

زهرا امام / مشاوره خانواده / اختلال دو قطبی
۳ دقیقه
اختلال دو قطبی

اختلال دو قطبی

آنچه می خوانید...

اختلال دو قطبی

اختلال دو قطبی مربوط است به تناوب خلق و خوی که میان افسردگی شدید و شیدایی نوسان دارد .در فاز شیدایی ممکن است به شخص احساس قدرت دهد، انرژی فراوانی داشته باشد، و حس کند قادر به انجام هر کاری هست . ممکن است مرتب حرف بزند، درجه بالایی از اعتماد به نفس پیدا کند، نیازش به خواب کم باشد، حالت تهاجمی داشته باشد، و رفتار های اجباری مانند علاقه به خرید افراطی و پول خرج کردن از خود نشان دهد . در فاز شیدایی این حالت های پرفعالیتی ممکن است تا حد زیادی به ترشح مقادیر زیادی ماده عصبی – شیمیایی به نام دپامین در بعضی قسمت های مغز مربوط باشد .
در دوره فاز افسردگی او احساس ملالت و کسالت دارد و دچار نشانه های افسردگی شدید است . این حالت دو قطبی ارثی و خانوادگی است و مدارک حاصل از مطالعات و پژوهش ها حاکی از تئوری آسیب مربوط به ژن های ارثی است . بیماری شیدایی – افسردگی شدید اغلب به بستری شدن در بیمارستان نیاز دارد .

زهرا امام روانشناس (خانواده_ ازدواج_ طلاق_ کودک_ نوجوان_ اختلالات جنسی) جهت هر گونه مشاوره می توانید با شماره ی ۲۲۱۸۳۵۲۷ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام زهرا امام مراجعه نمایید .

اسکیزوفرنی

شیزوفرنی یا اسکیزوفرنی یکی از مخرب ترین بیماری های روانی است زیرا اثرات ویران کننده ای بر شخص مبتلا و خانواده او دارد . نشانه های آن در افراد مختلف فرق می کند . نشانه های شایع آن عبارتند از اعوجاج ادراک، اختلال گویایی و پریشان فکری، اختلال خلق و خوی ، گسستگی با واقعیت ، توهمات و هذیان. شیزوفرنی با تمام جنبه های زندگی فرد تداخل و درگیری ایجاد می کند .
به کسانی که نشانه هایشان شامل هذیان ستم بینی و پندار های هذیانی است می گویند دچار اسکیزوفرنی پارانوئید هستند، هر چند ممکن است هنوز در جامعه باشند و به کار اشتغال داشته باشند . به کسانی که دچار افکار بی ربط و پریشان گویی هستند اما وهم و خیال ندارند می گویند مبتلا به اسکیزوفرنی پریشان هستند .

اختلال دو قطبی
اختلال دو قطبی

آشفتگی های فکری

آشفتگی های فکری یا پریشان خیالی شامل افکار و اندیشه های نامربوط است که از یک نقطه به نقطه نامربوط دیگر نوسان دارد و بدون آنکه ارتباط منطقی با هم داشته باشند . بعضی مبتلایان ریتم هایی را جانشین هم می کنند یا کلماتی از خود ادا می کنند که برای دیگران معنا و مفهومی ندارد .
کسانی که دچار اسکیزوفرنی هستند در اثر این بیماری نمی توانند بفهمند وضعی که دارند و پندار هایشان واقعی است یا غیر واقعی، چون هنگامی که به کاری مشغولند ممکن است صداهایی کاملا نامربوط بشوند و حرف های نامربوط به کارشان در گوششان طنین اندازه شود . مثلا هنگامی که می خواهند به مطالعه بپردازند ممکن است صدایی بشوند که تصور می کنند از سوی ساکنان کره مریخ است .

چرا اسکیزوفرنی رخ می دهد ؟

اسکیزوفرنی در بیشتر موارد در دوران بلوغ که بدن در حال تغییرات ساختاری و بیوشیمیایی است رخ می دهد . بعضی تئوری ها می گویند که ممکن است مغز مبتلایان به اسکیزوفرنی به مواد بیوشیمیایی یا حساس تر است یا اینکه مغز انان مواد بیوشیمیایی ضروری را بیش از حد یا کمتر از حد لازم تولید می کند ، یا مغز آنان رشد طبیعی را ندارد، یا این که مغز آنان هنگام تحلیل اطلاعات دریافتی خوب عمل نمی کند لذا سیر تفکرات آن ها مانند مردم عادی نیست .

زهرا امام (روانشناس)

مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی
درمان اختلالات روانشناختی (وسواس ,افسردگی و…)
- آموزش خانواده(ارتباط موثرزوجین شیوه های فرزندپروری ومهارت های زندگی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *