اختلال بیش فعالی (کم توجهی)

اختلال بیش فعالی (کم توجهی)

اختلال کم توجهی که به اختصار (ADHD) نیز نامیده می شود اختلالی رفتاری رشدی می باشد.در این موارد کودک دارای فعالیت های بدنی بسیار بالا و قدرت تمرکز و دقت پایین می باشد و دارای قدرت یادگیری پایینی نیز می باشد. کودکانی که در آنها شک بروز بیش فعالی وجود دارد حتما باید تحت نظر روانشناسی کودک و نوجوان قرار گیرند. اغلب این کودکان دچار اختلال های دیگری مانند افسردگی یا دوقطبی بودن نیز می باشند.

اختلال-بیش-فعالی-(کم-توجهی)

اغلب اختلال بیش فعالی در کودکان شایع می باشد و بین 3 تا 5 درصد کودکان به این اختلال مبتلا می باشند که اغلب اختلال بیش فعالی در دوره دبستان بروز می کند و با رشد کودک روند بیماری بهبود می یابد.

علت های بروز اختلال بیش فعالی

دلیل اصلی معلوم نیست اما عوامل محیطی و ژنتیکی به طور مشترک در بروز این بیماری موثر می باشند.در کودکانی که پدرشان دچار عفونت مغزی و تروما باشد احتمال بروز اختلال بیش فعالی بیشتر می باشد.در مواردی که مادر در دوره بارداری سیگار و الکل مصرف کند و یا کودک در چهار هفته اول بارداری دچار مشکل هایی در تغذیه ، بهداشت و یا از نظر روانی بشود احتمال بروز اختلال بیش فعالی در کودک افزایش می یابد.

نشانه های بروز اختلال بیش فعالی

فزون کنشی یا بیش فعالیتی

رفتارهایی که بدون فکر قبلی و با انگیزه آنی انجام می شوند

کم دقتی و کم توجهی

اغلب بیماران با افزایش سن رو به بهبود می گذارند اما تا قبل از 12 سالگی بهبودی صورت نمی گیرد و در فاصله سنی 12 تا 20 سال اغلب افراد مبتلا به اختلال بیش فعالی بهبود خواهند یافت. در مواردی که این بیماری درمان نشود (که شامل 15 تا 20 درصد افراد می باشد)، این افراد در بزرگسالی بی قراری، رفتارهای تکانه ای و اختلال در توجه و تمرکز را خواهند داشت.

زهرا امام روانشناس (خانواده_ ازدواج_ طلاق_ کودک_ نوجوان_ اختلالات جنسی) جهت هر گونه مشاوره می توانید با شماره ی ۲۲۱۸۳۵۲۷ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام زهرا امام مراجعه نمایید .

درمان

برای درمان این بیماری از دارودرمانی و روان درمانی  توسط روانشناس خانواده می توان استفاده کرد. در درمان دارویی از داروهایی استفاده خواهد شد که غیر محرک باشند.

برای درمان های غیر دارویی اختلال بیش فعالی از درمان ها و روش های مختلفی از قبیل کار درمانی، خانواده درمانی، آموزش مهارت های اجتماعی، گفتار درمانی، آموزش مدیریت والدین و نوروفیدبک و درمان شناختی رفتاری استفاده می شود.امروزه درمان این اختلال به روش بازی درمانی که با بازی با کودک می باشد نیز رواج خوبی یافته است.اغلب بازی های درمانی شامل انواع بازی می باشند و به کودک این امکان را می دهد که در حین بازی آموزش های لازم را یاد بگیرد و بتواند به راحتی در رابطه با خود و مشکلاتش گفتگو کند.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.
برخی از خدمات سرکار خانم زهرا امام
درمان مشکلات جنسی
روانشناسی کودک و نوجوان
روانشناسی خانواده
اختلال خواب
با تشکر، مدیریت سایت سرکار خانم زهرا امام

زهرا امام

  • مشاورکلینیک روانشناسی بیمارستان شهید طالقانی
  • مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی.
  • درمان اختلالات روانشناختی
  • آموزش خانواده

پاسخ

پنج + هفده =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button