تهران، شهرک غرب، خیابان فرحزادی، خیابان حافظی، پلاک ۱۱و۹، واحد اول غربی

زهرا امام / بیماری های روانی / اختلال اضطراب فراگیر؛ علل، علائم و راه درمان آن
۸ دقیقه
اضطراب فراگیر چیست

اختلال اضطراب فراگیر؛ علل، علائم و راه درمان آن

آنچه می خوانید...

اختلال اضطراب فراگیر یا GAD (Generalized Anxiety Disorder) یک حالت مزمن نگرانی و تنش شدید، اغلب بدون تحریک است. مبتلایان به GAD به طور منظم فاجعه را پیش بینی می کنند و اغلب نگران سلامتی، پول، خانواده یا کار هستند و در طول روز دچار اضطراب های متعدد می شوند. افراد مبتلا به این اختلال نمی‌توانند نگرانی‌های خود را از بین ببرند، حتی اگر متوجه اضطرا ب های بی دلیل و بی جای خود باشند. ما در این مقاله قصد داریم به بررسی علل، علائم و راه های درمان اختلال اظطراب فراگیر بپردازیم، لذا تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

اختلال اضطراب فراگیر چیست؟

این اختلال که با اختلال اضطراب منتشر نیز شناخته می شود، نوعی اختلال اضطرابی است. افراد مبتلا به اختلال دچار نگرانی های شدید و نامعقولی می شوند که ممکن است زندگی روزانه آن ها را مختل کند. افراد مبتلا به GAD ممکن است نتوانند آرام شوند و اغلب در به خواب رفتن یا خواب ماندن مشکل دارند. نگرانی آنها با علائم فیزیکی مانند لرزش، انقباض، تنش عضلانی، سردرد، تحریک پذیری، تعریق، گرگرفتگی و احساس سبکی سر یا نفس نفس زدن همراه است.

هنگامی که سطح اضطراب آنها خفیف است، افراد مبتلا می توانند از نظر اجتماعی فعالیت کرده و شغل خود را حفظ کنند. اما اگر اضطراب آنها شدید باشد ممکن است در انجام ساده ترین فعالیت های روزانه دچار مشکل شوند. بهتر است بدانید که زنان دو برابر بیشتر از مردان در معرض ابتلا به اختلال اضطراب منتشر هستند. این اختلال می تواند در هر نقطه ای از چرخه زندگی شروع شود، اما معمولا بین کودکی و میانسالی آغاز و تشخیص در میانسالی به اوج خود می رسد و در سال های آخر زندگی کاهش می یابد.

علائم اختلال اضطراب فراگیر چیست؟

وجود اضطراب و استرس ها در جوامع امروزی یک امر انکار ناپذیر است، اما برخی از این اضطراب ها به حدی تجربه می شود که فرد از انجام کارهای روزمره خود باز می ماند. به طورکلی، اضطراب منتشر یا فراگیر با نگرانی و تنش مزمن و اغراق‌آمیز به مدت ۶ ماه یا بیشتر مشخص می‌شود که بی‌اساس یا بسیار شدیدتر از اضطراب معمولی است که اکثر مردم تجربه می‌کنند. مهمترین علائم این اختلال اضطرابی عبارتند از:

 • ناتوانی در کنترل نگرانی بیش از حد
 • مشکل در به خواب رفتن یا ماندن در خواب
 • تحریک پذیری
 • ترس ناگهانی
 • مشکل در تمرکز یا خالی شدن ذهن

همان طور که اشاره شد، انواع اختلال های اضطرابی علاوه بر اختلالات روحی می تواند با مشکلات جسمی تشخیص داده شود. علائم فیزیکی رایج در مبتلایان به اختلال اضطراب فراگیر عبارتند از:

 • سردرد و خستگی
 • تنش و درد عضلانی
 • مشکل در بلع
 • لرزیدن یا تکان خوردن
 • تعریق
 • تکان دادن ناخودآگاه دست و پا
 • ضربان قلب شدید
 • حالت تهوع
 • سبکی سر و گزگز در اندام ها
 • احساس تنگی نفس
 • گرگرفتگی

در کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر، اضطراب و نگرانی اغلب با عملکرد یا شایستگی در مدرسه یا رویدادهای ورزشی مرتبط است. علاوه بر این، نگرانی ها ممکن است شامل وقت شناسی، سازگاری و کمال گرایی باشد.

اختلال اضطراب فراگیر چگونه تشخیص داده می شود؟

اختلال اضطراب فراگیر توسط متخصص اعصاب و روان و روانشناس به کمک ارزیابی و برخی تست ها تشخیص داده می شود. پزشک ممکن است در مورد علائم، سابقه خانوادگی و سابقه پزشکی بیمار سوال کند و یک معاینه فیزیکی انجام دهد. تشخیص اضطراب فراگیر از سایر بیماری های پزشکی یا روانی مانند OCD ، فوبیا و افسردگی ممکن است بیشتر طول بکشد .

تفاوت بین اضطراب معمولی و اختلال اضطراب فراگیر چیست؟

همه افراد گاه به گاه حملات اضطراب را تجربه می کنند. اضطراب حتی می تواند سالم باشد، زیرا قدرت تمرکز توجه یا برانگیختن افراد را برای انجام عملی دارد. اما زمانی که نگرانی بیش از حد شود و توانایی عملکرد روزانه را مختل کند، اضطراب به یک اختلال تبدیل می شود. به عنوان مثال، اگر اضطراب به طور مداوم مانع از تمرکز و توانایی انجام وظایف شخصی در محل کار شود، ممکن است نشانه ای از یک اختلال اضطرابی باشد.

علت اختلال اضطراب منتشر چیست؟

به طور کلی، اختلالات اضطرابی پیچیده هستند و به دلیل ترکیبب عوامل ژنتیکی، رفتاری، رشدی و سایر عوامل محیطی ایجاد می شوند. تحقیقات نشان می دهد که عوامل خطر برای اختلال اضطراب فراگیر شامل سابقه خانوادگی اضطراب و دوره های اخیر یا طولانی مدت استرس است. اگرچه مکانیسمی که توسط آن GAD فعال می شود ناشناخته است، اما مدارهای مغزی درگیر در ترس و اضطراب به تجربه این اختلال کمک می کنند. از طرفی، مطالعات روی دوقلوها و خانواده ها نشان می دهد که ژن ها در منشاء اختلالات اضطرابی نقش دارند. ناملایمات دوران کودکی و حمایت بیش از حد والدین هر دو با پیشرفت بعدی این اختلال مرتبط بوده اند. .

شیوع اضطراب فراگیر در بین کودکان و نوجوانان

به نظر می رسد اضطراب در میان کودکان و نوجوانان در حال افزایش است. بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، درصد افراد ۶ تا ۱۷ ساله که مبتلا به اضطراب تشخیص داده شده اند از ۵.۵ درصد در سال ۲۰۰۷ به ۶.۴ درصد در سال ۲۰۱۲ افزایش یافته است. تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۲۱ نشان می دهد که ۲۰ درصد از کودکان و نوجوانان علائم بالینی افزایش یافته اضطراب را تجربه کرده اند. عوامل زیادی مانند فشار و انتظارات شدید، فرزندپروری بیش از حد محافظه کارانه، رسانه های اجتماعی و تغییر تعاریف بیماری روانی ممکن است در افزایش اضطراب جوانان نقش داشته باشند.

روش های درمان اختلال اضطراب فراگیر

دارودرمانی و درمان شناختی-رفتاری (CBT) رایج ترین درمان های توصیه شده برای این اختلال هستند. به تازگی درمان نوینی با عنوان نوروفیدبک برای کاهش اضطراب استفاده می شود. در ادامه به بررسی هر یک از این روش های درمانی خواهیم پرداخت.

بهترین داروها برای اختلال اضطراب فراگیر

به طور کلی، دارهای ضد افسردگی و ضد اضطراب به کاهش علائم و کنترل این اختلال کمک می کند. داروهای ضد افسردگی معروف به SSRI (مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین) بر روی یک پیام رسان شیمیایی در مغز به نام سروتونین عمل می کنند و اغلب برای اختلال اضطراب منتشر تجویز می شوند. توجه داشته باشید که تاثیر مصرف داروهای ضد افسردگی در هفته های اول نمایان نمی شود، لذا ناامید نشده و طبق دستور پزشک داروها را مصرف کنید.

همچنین، مصرف داروهای ضد اضطراب مانند بنزودیازپین های پرقدرت علائم را به سرعت تسکین داده و عوارض جانبی کمی دارند. معمولاً بنزودیازپین ها برای دوره های زمانی کوتاه تجویز می شوند. افرادی که با مصرف مواد مخدر یا الکل مشکل داشته اند معمولا کاندیدای مناسبی برای این داروها نیستند زیرا ممکن است وابسته شوند.

درمان اختلال اضطراب فراگیر با روان درمانی

روان درمانی شامل صحبت با یک متخصص بهداشت روان آموزش دیده، مانند روانپزشک، روانشناس، مددکار اجتماعی یا مشاور است تا نحوه برخورد با مشکلاتی مانند اختلالات اضطرابی را بیاموزد.

درمان شناختی- رفتاری

درمان شناختی-رفتاری (CBT) در درمان اختلالات اضطرابی بسیار مفید است. جنبه شناختی به افراد کمک می کند تا الگوهای تفکری را تغییر دهند. جنبه رفتاری به افراد کمک می کند تا نحوه واکنش خود را به موقعیت های اضطراب آور تغییر دهند. این روش درمانی ممکن است در یک گروه انجام شود، مشروط بر اینکه افراد گروه به اندازه کافی مشکلات مشابه داشته باشند.

تاثیر نوروفیدبک بر اضطراب

درمان اضطراب فراگیر با نوروفیدبک

درمان نوین نوروفیدبک شامل یادگیری اصلاح فعالیت مغز به همان روشی است که هر مهارت دیگری از طریق تمرین، تکرار و بازخورد آموخته می شود. با نوروفیدبک، یاد می گیرید که آن حالت اضطراب را بازسازی کرده و پاسخ خود را به آن تعدیل کنید تا اضطراب به حداقل برسد. نوروفیدبک مانند ورزش برای مغز است که با آموزش کافی، به حفظ الگوهای سالم ‌تر مغزی کمک می کند. اگر چه درمان قطعی اضطراب با نوروفیدبک در دست بررسی است، اما مطالعات میزان اثربخشی بالای این درمان را گزارش داده اند.

چه مهارت های مقابله ای می تواند اضطراب را کاهش دهد؟

روش‌های زیادی برای مدیریت اضطراب وجود دارد که می تواند به کاهش اضطراب کمک کند. اما به طور کلی، مهارت‌های مقابله‌ای عمومی شامل مشاهده و زیر سؤال بردن شواهد مربوط به باورهای فرد، مواجهه مستقیم با ترس ها به جای اجتناب از آنها، تمرین ذهن آگاهی و مراقبه، تمرین شفقت به خود، یادداشت روزانه و حفظ عادات سالم مربوط به ورزش، تغذیه و خواب است.

کلام آخر

بدون شک تجربه اضطراب و استرس یک بخش جدایی ناپذیر در جوامع مدرن و شهری امروز به شمار می رود. اما تجربه طولانی مدت اضطراب های شدید و غیر معقول می تواند نشانه ای از نوعی اختلال به نام اختلال اضطراب فراگیر یا منتشر باشد. مبتلایان به این اختلال استرس ها و فشارهای عصبی شدیدی ناشی از اضطراب های مکرر تجربه می کنند که می تواند زندگی روزمره فرد را مختل کند. بهتر است بدانید که افراد مبتلا به این اختلال از سایر اختلالات اضطرابی، افسردگی یا اختلال مصرف مواد نیز رنج می برند. لذا توصیه می شود برای کاهش عوارض این اختلال به بهترین روانشناس و رواندرمانگر تهران مراجعه کرده و درمان های مناسب را آ؛از کنید.

زهرا امام (روانشناس)

مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی
درمان اختلالات روانشناختی (وسواس ,افسردگی و…)
- آموزش خانواده(ارتباط موثرزوجین شیوه های فرزندپروری ومهارت های زندگی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *