اختلالات اضطرابی

گرفتاری های جدی تر

گاهی هر کسی زیر فشار استرس آورهای زندگی کمر خم می کند . تا اینجا دیدیم که چگونه می توانید خیلی از استرس های زندگی را بشناسید و با آن ها مقابله کنید، اما این راهبرد ها همیشه پاسخ تمام گرفتاری های ذهنی و عاطفی را نمی دهند .

زمان هایی هست که افراد – چه “مقاوم” چه “کم مقاومت” – به کمک هایی بیش از روش های مقابل نیاز دارند؛ به این افراد باید کمک کرد . در این مقاله، به آشفتگی ها و بیماری های روانی جدی تر نظری می افکنیم، روش شناخت آن ها را می آموزیم، و رویکرد های درمانی در دسترس را مرور می کنیم .

اختلالات اضطرابی

اختلالات اضطرابی

اختلالات اضطرابی

آیا به افرادی برخورده اید که عصبی هستند و همیشه نگرانند مبادا اتفاق خیلی بدی بیفتد؟ افرادی که دچار اختلال اضطرابی هستند ممکن است ناشکیبا باشند، تحریک پذیر باشند، و به آسانی پریشان می شوند . بعضی احساس می کنند که دارند می میرند یا به شدت میل دارند فرار کنند و در جایی پنهان شوند .

اختلالات اضطرابی یکی از شایع ترین مسایل بهداشتی است . تخمین زده می شود که مثلا در کشور کانادا از هر 11 هزار نفر 100 نفر دچار اختلال اضطرابی هستند . اما یک نظر سنجی که توسط انستیتوی ملی بهداشت روان در ایالات متحده انجام گرفته است نشان می دهد که فقط 23 درصد افرادی که دچار اختلال اضطرابیند به دنبال درمان هستند . اگر خودتان یا کسی که می شناسید نشانه های اختلال اضطرابی دارید، مطمئن باشید راه های کمکی در دسترس است و بسیاری از افراد مضطراب درمان شده اند .

اختلالات اضطرابی شامل گروهی از مسایل مربوط به بهداشت روانی به شکل زیر است:

اختلال اضطرابی کلی (generalized anxiety disorder) یا GAD

وحشت و ترس (panic disorder)

ترس های مرضی (phobias)

اختلال وسواسی – اجباری (obsessive compulsive disorder) یا OCD

اختلال استرسی پس از ضربه ( opst-traumatic stress disoder) یا PTSD

چه چیز موجب اختلالات اضطرابی می شود ؟

معمولا هیچ موقعیت یا شرایط واحدی به تنهایی باعث اضطراب نمی شود . بیشتر اوقات مجموعه ایی از عوامل است که به اضطراب می انجامد . اما پژوهشگران نظریه های کلی چندی درباره ی علت اضطراب دارند . این نظریه عبارتند از رویکرد تحلیل روانی یا روانکاوانه (psychoanalytic)، رویکرد آموزشی (learning) و رویکرد بیوشیمیایی . علت ها ممکن است به یک یا چند تا از این نظریه ها مربوط شوند . مثلا فردی ممکن است زمینه ی اختلالات اضطرابی را به ارث برده باشد و رویدادهای زمان کودکی بعضی ترس ها را در او القاء کرده باشد که در طول زمان رشد کرده و به اختلال اضطرابی عملی (قابل تشخیص) منجر شود .

زهرا امام روانشناس (خانواده_ ازدواج_ طلاق_ کودک_ نوجوان_ اختلالات جنسی) جهت هر گونه مشاوره می توانید با شماره ی ۲۲۱۸۳۵۲۷ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام زهرا امام مراجعه نمایید .

نظریه ی روانکاوانه می گوید سرچشمه ی اختلالات اضطرابی درگیری نابه خودآگاهانه ی زندگی گذشته ی فرد، حتی زندگی دوران کودکی خردسالی، است . همچنین فردی ممکن است به علت یک بیماری، جای زخم، یا رویدادی که در دوران کودکی او بار عاطفی داشته دچار درگیری یا کشمکش نابه خود آگاه شود . بنابراین نظریه پس از آنکه بیمار به کمک روانشناس و به ریشه ی کشمکش های نابه خودآگاهانه ی خود پی برد، اضطراب او برطرف می شود .

نظریه ی بیوشیمیایی می گوید عدم تعادل شیمیایی بدن ممکن است به بعضی اختلالات اضطرابی بیانجامد . درمان پزشکی مربوط به بی تعادلی بیوشیمیایی دستگاه مرکزی ممکن است نشانه های اضطراب را برطرف کند .

به نظر می رسد اختلال هراس، ترس ها و اختلال وسواسی – اجباری (OCD) میان خویشاوندان خونی درجه اول مبتلا به این اختلال شایع تر باشد تا میان عموم جامعه .

اختلالات اضطرابی چگونه درمان می شوند ؟

اختلالات اضطرابی را معمولا با رویکردهای متنوع یا ترکیبی از رویکردهای انفرادی درمان می کنند . تکنیک ها عبارتند از رفتار درمانی، روان درمانی، دارو درمانی و آموزش پیشرونده . مثلا: ترس ها شامل هراس از جاهای باز و اختلال وسواسی – اجباری را اغلب به روش رفتار درمانی معالجه می کنند . رفتار درمانی بر پایه ی این باور استوار است که تغییر در چگونگی رویکرد با یک موقعیت خاص می تواند به تغییر چگونگی رویکرد با یک موقعیت خاص می تواند به تغییر چگونگی واکنش ما به آن موقعیت کمک کند . درمانگران یا روانشناسان به عنوان بخشی از رویکرد رفتاری فرآیندی گام به گام را به کار می برند و بیمار را با یک سری موقعیت های کم اضطراب آور تا موقعیت های پراضطراب آور مواجهه می دهند .

این مواجهه ی تدریجی به درمان جو کمک می کند تا هر بار یک گام بر ترس خود فایق آید . آنها کم کم می آموزند اضطراب خود را کنترل کنند، اعتماد به نفس پیدا کنند، و سرانجام بر موقعیت ها چیره شوند .

نتیجه گیری

بسیاری از کسانی که دچار اختلالات اضطرابی هستند از هرگونه فعالیت روزمره دست می کشند . در بعضی افراد نشانه ها چنان شدید است که تقریبا به کلی ناتوان می شوند . اما بهترین روش درمان اختلالات اضطرابی مراجعه به روانشناس و آموزش و رفتار درمانی به شمار می آید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به روانشناس خوب در تهران مراجعه نمایید .

منبع:

کتاب: بهداشت روان

نویسندگان: آدا پ.کاهان / بریانا اِل.پلیتزر

زیر نظر: دکتر کاترین یونگر-لویس

ترجمه: دکتر هوشمند ویژه

زهرا امام

 • مشاورکلینیک روانشناسی بیمارستان شهید طالقانی
 • مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی.
 • درمان اختلالات روانشناختی
 • آموزش خانواده

One thought on “اختلالات اضطرابی

 1. معصومه - مارس 23, 2019 در 11:27 ق.ظ

  سلام من خیلی استرس دارم مخصوصا تو محیط کارم و از شدت استرس کارها بعضی موقع ها حالم خیلی بد میشه و گریه ام میگیره و حالت تهوع پیدا میکنم .
  خواستم بدونم باید چه کار کنم. لطفا جواب بدید خیلی اذیت میشم .

  پاسخ

پاسخ

8 − دو =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button