آیا به کرونا مبتلا شده ام؟

با شیوع ویروس کرونا در کشورهای گوناگون و همچنین در ایران، بسیاری از ما دچار ترس و اضطرابی شده ایم که در روحیه ما تاثیر زیادی داشته است. این ترس برای بسیاری از ما باعث بروز وسواس فکری شده است و سبب شده که در برخی موارد به خود تلقین کنیم که دچار بیماری کرونا شده ایم. اما چگونه می توانیم این ترس ابتلا به کرونا را کنترل کنیم؟ آیا برای کنترل ترس کرونا باید به روانشناس مراجعه کنیم؟ با ما در این مطلب همراه باشید تا به بررسی بیشتر این موضوع بپردازیم.

با بیماری کرونا بیشتر آشنا شویم

کروناویروس ها خانواده بزرگی از ویروس ها هستند که  باعث بروز بیماری های تنفسی با علائم خفیف یا حاد می شود. بیماری کرونا که با نا نام COVID-19 شناخته می شود، یک بیماری مسری تنفسی است که در سال 2019 از شهر ووهان چین شروع به شیوع کرد و در کشورهای گوناگون دنیا ظاهر شد. از میان علائم این بیماری می توانیم به کاهش حس بویایی و چشایی، اسهال، تب خفیف، سرفه، کاهش اشتها و سردرد اشاره کرد.

آیا کرونا گرفته ام؟

این روزها، زمانی که به اخبار شبکه های اجتماعی یا رسانه های جمعی رجوع می کنیم، مشاهده می کنیم که بیشتر اخبار حول محور اخبار مرتبط به کرونا، علائم بیماری کرونا، تعداد فوت شدگان کرونا و … قرار گرفته است. زمانی که مغز به صورت مداوم با این اخبار منفی مواجه شود، به مشکل خودبیمارانگاری مواجه می شود. در واقع مغز می تواند به راحتی تمامی علائم کرونا را شبیه سازی کند.

ترس از این ویروس جدید ترس از یک بیماری ناشناخته است. عوامل ناشناخته از دیرباز برای انسان ترسناک بوده اند. به همین دلیل است که ترس از ویروس کرونا با رفتارهای ناشناخته باعث ترس از آن و بروز تلقین می شود. توهم ابتلا به بیماری، این روزها بسیاری را تحت تاثیر قرار داده است.

ترس از کرونا چه زمانی غیرطبیعی است؟

قطعاً رعایت مسائل بهداشتی و اجتماعی مانند شستن مداوم دست ها، استفاده از ماسک، ضدعفونی کردن وسایل خریداری شده و … اهمیت بسیار زیادی در جلوگیری از انتقال این بیماری و ابتلا به آن دارد. ترس معقول و منطقی از کرونا سبب می شود که فرد سلامت جسمی خود را حفظ کند. اما ترس شدید و بی دلیل به نحوی که فرد دچار وسواس شود و از ترس علائم بیماری در او بروز کند، غیرطبیعی است و باعث می شود که سیستم ایمنی بدن فرد دچار مشکل شود. به همین دلیل باید فرد از نظر روحی و روانی تحت درمان قرار بگیرد.

آیا روانشناس در درمان توهم ابتلا به کرونا مفید عمل می کند؟

گاهی برخی مسائل روانی چنان با ذهنمان گره می خورند و چنان مشکلات روحی برایمان ایجاد می کنند که زندگی روزمره یمان را با مشکل مواجه می کنند. توهم ابتلا به کرونا می تواند تا جایی پیش برود که فرد نتواند به کارهای روزمره خود رسیدگی کند. روانشناسان در این مواقع حساس به کمک فرد می آیند تا بتوانند با کنترل ترس و اضطراب خود، سلامت جسمی و روحی را تجربه کنند. با مراجعه به بهترین روانشناس تهران می توانید ترس از کرونا را در خود کنترل کنید.

روانشناس آنلاین و درمان اضطراب ناشی از کرونا

قطعاً شیوع کرونا زندگی معمول بسیاری از ما را تحت تاثیر قرار داده است و امکان رفت و آمد را برای ما محدود کرده است. این امر سبب شده تا بیش از پیش به اهمیت انجام دادن بسیاری از امور از راه دور پی ببریم. بسیاری از افراد این روزها برای درمان مشکلات و بیماری های خود به صورت آنلاین از طریق تماس تصویری با پزشک ارتباط برقرار می کنند. روانشناسی آنلاین نیز یکی از راه های درمان بسیاری از مشکلات روحی به صورت غیرحضوری است. با برقراری ارتباط با بهترین روانشناس آنلاین می توانید به راحتی روند درمان ترس از کرونا را دنبال کنید.

زهرا امام

  • مشاورکلینیک روانشناسی بیمارستان شهید طالقانی
  • مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی.
  • درمان اختلالات روانشناختی
  • آموزش خانواده

پاسخ

12 − شش =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button