زهرا امام / مشاوره خانواده / تاثیر مواد مخدر بر خانواده
۸ دقیقه
تاثیر مواد مخدر بر خانواده

تاثیر مواد مخدر بر خانواده

آنچه می خوانید...

نقش اعتیاد بر نابودی خانواده چقدر است ؟ آیا انواع مواد مخدر، تاثیری یکسان بر فرد دارند ؟ بهترین روش درمان افسردگی در دوران ترک اعتیاد چیست؟
در ورای خوشی ناشی از مصرف مواد یک شادی بهنجار سالم و پایا رخ نمی دهد، بلکه یک خوشی ناشی از مصرف مواد حالت فروریزی، خماری و احساس پوچی و افسردگی وجود دارد که، ادامه مصرف مواد را اجباری می کند . تدوام مصرف مواد به از بین رفتن اثر آن ، یعنی تحمل ، منتهی می شود که در سیر زمان به افزایش مقدار مواد مصرفی و در نتیجه فرو رفتن هر چه بیش تر در منجلاب اعتیاد ختم می شود .
روابط جنسی به عنوان تداوم بخش نسل بشر، تلطیف کننده روابط انسانی وپدیده ای لذت بخش که مورد انکارهیچ فرد و گروهی نیست . نهایت این که هر جامعه آئین، سنن و قوانینی دارد که طبعا افراد جامعه ناگزیر از رعایت آن هستند . به بحث اعتیاد که برگردیم ، اعتیاد امروزه به همراه بحران زیست محیطی، بحران هسته ای و بحران جمعیتی یکی از چهار بحران تهدید کننده ی بشر در قرن حاضر است که باید به طور جدی و در سطح جهانی با آن مبارزه شود .

تاثیر مواد مخدر بر خانواده
تاثیر مواد مخدر بر خانواده

تاثیر اعتیاد بر خانواده

شخصی که دچار اعتیاد شده است، تاثیرات ویران گر این بیماری را تک تک اعضای خانواده تجربه می کنند در نتیجه خانواده مجبور به تغییراتی در زندگی خود هستند، تابتوانند سازگار با فرد معتاد خانواده شوند . فرد معتاد با رفتار های ناهنجار خود تاثیرات منفی را در خانواده ایجاد می کند .
توصیه می شود خانواده هایی که فرزندی دارند یا شخصی در خانواده وجود دارد که دچار بیماری اعتیاد می باشد ، حتما با متخصصین این رشته در تماس باشند، صحبت کردن با متخصصین در این زمینه و یا یک روانشناس خانواده می توانند در درمان و بهبود شرایط زندگی افراد بسیار کمک کننده باشد .
خانواده افراد معتاد دچار احساست و عواطف مختلفی می شوند، زمانی که شخصی در خانواده دچار اعتیاد شود، زندگی اعضای کل خانواده را تحت تاثیر قرار می دهد .
در این شرایط اعضای خانواده چهار نوع احساس را تجربه می کنند : از جمله:
اعضای خانواده احساس گناه می کنند، زیرا خانواده، خود را مقصر این موضوع می دانند .
احساس خشم در خانواده مورد بعدی است که تجربه می شود، از رفتار های غیر قابل پیش بینی شخص معتاد، احساس خشم، نفرت نسبت به شخص معتاد در خانواده ایجاد می شود .
احساس شرمندگی و انکار اعضای خانواده،زیرا وجود همچین شخصی در خانواده را شرم می دانند و از آن احساس شرم دارند و با روش های مختلف به دنبال فراموش کردن این موضوع هستند .
چهارمین مورد که ممکن است اعضای خانواده دچار آن شوند، احساس اضطراب و تشویش است . زمانی که شخصی معتاد در خانواده ای حضور دارد، به دلیل رفتار های غیر قابل پیش بینی و خشم های کنترل نشده جریان طبیعی خانواده را برهم میزند که موجب می شود اعضای خانواده استرس و اضطراب را تجربه کنند .

انواع مواد مخدر

با کمال تاسف باید اذعان کرد که مواد مخدر پس از نفت، توریسم و اسحله، چهارمین تجارت پر سود جهان محسوب می شود . مواد مخدر را می توان در چهار دسته زیر تقسیم بندی کنیم :
دخانیات
الکل
افیون
سایر مواد ( از جمله محرک ها همچون شیشه و…)
حال با توجه به اهمیت مساله و نقش بسیار مخرب مواد در جلوگیری از شادی و احساس خوشبختی بشر در ادامه به اختصار به توضیح مواد وابستگی آور می پردازیم .

دخانیات

به مواد تهیه شده از گیاه توتون گفته می شود . این گیاه بومی امریکا بوده و به وسیله کاشفین قاره جدید به اروپا و سپس در زمان صفویه به وسیله پرتغالی ها به ایران آورده شد . سیگار شایع ترین ماده اعتیاد آور است که حدود یک میلیارد نفر در جهان آن را مصرف می کنند .
اهمیت سیگار درست در بی اهمیت جلوه کردن این ماده خطرناک است . عامه مردم در اغلب نقاط جهان مصرف سیگار را اعتیاد نمی دانند و برای مصرف آن بار منفی قائل نیستند و از عوارض بی شمار آن در سلامتی بی اطلاع هستند . از جمله نمی دانند که سیگار ضمن از بین بردن ریه ها عامل بیش از هفت نوع سرطان، مرگ زودرس، بیماری قلبی، سکته های مغزی، تولد نوزادان کم وزن، زخم معده و… است .
اما فراتر از این ها، سیگار دریچه ورود از دنیای انسان های سالم به دنیای اعتیاد است . به جرات می توان گفت که هیچ معتادی را نمی توان یافت که اعتیاد را از مصرف سیگار آغاز نکرده باشد .

افیون

تریاک شیره فرآوری شده گرز گیاه خشخاش است . بشر از چند صد سال قبل از میلاد عصار خشخاش را می شناخته است. ابو علی سینا و رازی نخستین پزشکانی بودند که خواص تریاک را تعریف و آن را وارد حوزه درمان کردند . تریاک در بردارند بیش از بیست آلکالوئید است که بعضی از آن ها مصارف طبی دارند که از آن جمله : مرفین ، کدئین و پاباورین هستند .
در اثر مهم تریاک ضد درد و اثر بر خلق و ایجاد نشئه است که مصارف غیر قانونی ماده را شامل می شود .

آمفتامین ها- شیشه

این دارو ها پس از حشیش رایج ترین مواد غیر قانونی در جهان هستند .
سهولت تهیه شیشه در آشپزخانه و اقبال جوانان به آن در سال های اخیر مصرف شیشه را به یک بحران اجتماعی تبدیل کرده است . مسئولین نسبت به آن هشدار داده اند، چرا که عملا درمان داروئی برای ترک شیشه وجود ندارد و درمان غیر دارویی نیز بسیار دشوار است و بر پیچیدگی کار می افزاید .
سرانجام این که عوارض جسمی و روانی مصرف این ماده سبب شده که آن را در ردیف خطرناک ترین مواد اعتیاد آور قرار دهند .

الکل

تاریخ استفاده از الکل به قدمت جامعه بشری است . الکل بر روی مغز اثر تضعیف کننده دارد، اما با توجه به غلظت سرمی ، آثار آن متفاوت است . در سطوح سرمی پایین ، کندی تفکر، ناشیانه شدن اعمال حرکات ارادی ، ناتوانی از کنترل رفتار هیجانی ، گیجی و منگی، بهت ، و در نهایت ، از بین رفتن هوشیاری ومرگ را در پی دارد .
الکل ماده ای وابستگی آور است که، بنا به گزارش دویست هزار ایرانی به این ماده وابسته اند .

رابطه اعتیاد و افسردگی

اعتیاد به هر گونه مواد مخدر ،سبب تغییرات فیزیولوژیک مغز می گردد که به گونه ای می تواند تاثیر در انجام کار ها و به گونه ای بی میلی و لذت بردن از انجام هر گونه کار روزانه باشد، همه این ها از علائم افسردگی است . در حقیقت اعتیاد به هرگونه مواد مخدر می تواند شروع کننده افسردگی و یا تشدید کننده آن باشد، گاهی دیده می شود که افراد هنگام مراجعه به، زهرا امام روانشناس خانواده، متوجه افسردگی خود نیستند دلیل هم این است که علائم افسردگی بسیار با علائم اعتیاد شبهات دارد . برای این افراد استفاده از روش های درمانی توانبخشی بسیار کمک کننده است، این روش درمان هم به درمان افسردگی و هم به ترک اعتیاد کمک می کند .

زهرا امام روانشناس (خانواده_ ازدواج_ طلاق_ کودک_ نوجوان_ اختلالات جنسی) جهت هر گونه مشاوره می توانید با شماره ی ۲۲۱۸۳۵۲۷ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام زهرا امام مراجعه نمایید .

افسردگی بعد از ترک اعتیاد

در حقیقت دوران ترک اعتیاد برای هر فرد یکی از لذت بخش ترین دوران است که باید از آن لذت برد، لازم است تا در این دوران کاملا هوشیار بوده تا بتوانید به راحتی دوران بهبودی خود را سپری کنید .
بیشتر افراد در دوران ترک اعتیاد احساس رضایت مندی دارند اما در مقابل برخی از افراد با افسردگی بعد از اعتیاد مواجه می شوند، این افراد به آن دلیل دچار افسردگی بعد از اعتیاد می شوند که تصور می کنند، آن چنان ترک اعتیاد تاثیری در وضعیت آن ها نداشته، همین امر سبب بی انگیزه شدن به زندگی می شود . در صورتی که درمان افسردگی هر چه سریعتر انجام نشود ممکن است دلیلی باشد تا فرد مجدد برای رهایی از افسردگی به مواد مخدر روی آورند .

درمان افسردگی بعد از ترک اعتیاد

تغییر نگرش افراد بعد از ترک اعتیاد از روش های بسیار تاثیر گذار برای درمان افسردگی می باشد، گاهی این افسردگی دلیل بر احساس گناه و یا شرمساری به دلیل مصرف مواد مخدر می باشد. افزایش عزت نفس و مقابله با احساس شرمساری می تواند به درمان افسردگی بعد از اعتیاد کمک کند .
ممکن است خیلی از افراد به تنهایی نتوانند این احساس را در خود ایجاد کنند اما با کمک یک روانشناس خوب و حرفه ای می توانند اختلال افسردگی بعد از ترک اعتیاد را درمان کنند .

کلام آخر

در آخر می توان گفت اعتیاد زمینه ساز بروز بسیاری از مشکلات روانی و البته مشکلات خانواده است، در صورتی که فرد به مصرف مواد مخدر ادامه دهد هم زندگی خود و هم زندگی خانواده خود را تحت تاثیر قرار می دهند. لازم است تا افراد برای ترک اعتیاد هر چه سریعتر زیر نظر متخصص در این زمینه اقدام کنند، افسردگی بعد از ترک اعتیاد از شایع ترین اختلالات بعد از افسردگی است، زهرا امام روانشناس خانواده در تهران می تواند به شما در کنترل و درمان افسردگی کمک کند .

زهرا امام (روانشناس)

مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی
درمان اختلالات روانشناختی (وسواس ,افسردگی و…)
- آموزش خانواده(ارتباط موثرزوجین شیوه های فرزندپروری ومهارت های زندگی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *