زهرا امام / مشاوره خانواده / ۶ تاثیر مهم “شبکه های اجتماعی” بر سلامت روان
۳ دقیقه

۶ تاثیر مهم “شبکه های اجتماعی” بر سلامت روان

آنچه می خوانید...

۶ تاثیر مهم “شبکه های اجتماعی” بر سلامت روان

۱-شبکه های اجتماعی اعتیاد آور اند : یک مطالعه که در دانشگاه ناتینگهام ترنت در مورد ویژگی های روانشناختی، شخصیتی و استفاده از رسانه های اجتماعی انجام شد ثابت نمود که “گفتن اعتیاد داشتن به شبکه ها اجتماعی چندان نیز بیراه نیست … زیرا معیارهای اعتیاد، مانند غفلت از زندگی شخصی، مشکلات ذهنی، فرار از واقعیت، تجربیات تغییر حالت، تحمل و پنهان کردن رفتار اعتیاد آور، در برخی از افرادی که از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند کاملا صدق می کند » .

۲-استفاده بیش از حد از رسانه ها باعث غم و اندوه بیشتر می شود : هرچه بیشتر از رسانه های اجتماعی استفاده کنیم، کمتر خوشحال خواهیم بود.مطالعات نشان دادندکه استفاده از رسانه های اجتماعی با احساس انزوای اجتماع یبیشتر ارتباط دارد.

۳-مقایسه زندگی ما با دیگران در شبکه های اجتماعی موجب داشتن ذهنی ناسالم می شود.

۴-شبکه های اجتماعی می تواند منجر به حسادت و یک چرخه ی بدبختی شود:  احساس حسادت می تواند باعث شود که یک شخص برای بهتر جلوه دادن خود در این شبکه اجتماعی از زندگی واقعی دست بردارد و تنها به دنبال نمایش و ساختن چهره ای دروغین از خودش باشد.

۵-گاهی به اشتباه فکر می کنیم که رسانه های اجتماعی خیلی کمک می کنند : بخشی از چرخه ناسالم این است که اگر ما احساس خوبی نکنیم به استفاده بیش از حد از رسانه های اجتماعی روی می آوریم. این کار احتمالا به دلیل خطای پیش بینی است که در ذهن ما رخ می دهد. مطالعات نشان می دهد، افراد تقریبا همیشه پس از استفاده از شبکه اجتماعی احساس بدتری نسبت به افرادی که مشغول فعالیت های دیگر بودند داشتند. در حالی که اکثر افراد به اشتباه فکر می کردند این برایشان مفید خواهد بود.

زهرا امام روانشناس (خانواده_ ازدواج_ طلاق_ کودک_ نوجوان_ اختلالات جنسی) جهت هر گونه مشاوره می توانید با شماره ی ۲۲۱۸۳۵۲۷ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام زهرا امام مراجعه نمایید .

 

۶-داشتن دوستان مجازی زیاد به این معنا نیست که شما بیشتر اجتماعی هستید.

مطالب گفته شده  به این معنی نیست که  رسانه های اجتماعی هیچ مزیتی ندارند؛ بدیهی است که این شبکه های اجتماعی در بسیاری موارد به ما برای برقراری ارتباط، پیدا کردن دوستان جدید و حتی یافتن افرادی که سال ها از آن ها بی خبر بودیم کمک می کند. آنچه ما بر آن تاکید داریم استفاده بیش از حد از این رسانه ها و اختصاص دادن بخش مهمی از زندگی به آن ها است.

برخی از خدمات سرکار خانم زهرا امام
درمان مشکلات جنسی
روانشناسی کودک و نوجوان
روانشناسی خانواده
اختلال خواب

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر، مدیریت سایت سرکار خانم زهرا امام

زهرا امام (روانشناس)

مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی
درمان اختلالات روانشناختی (وسواس ,افسردگی و…)
- آموزش خانواده(ارتباط موثرزوجین شیوه های فرزندپروری ومهارت های زندگی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *