تهران، شهرک غرب، خیابان فرحزادی، خیابان حافظی، پلاک ۱۱و۹، واحد اول غربی

زهرا امام / بیماری های روانی / نشانه های قبل از خودکشی
۳ دقیقه
نشانه های قبل از خودکشی

نشانه های قبل از خودکشی

آنچه می خوانید...

نشانه های قبل از خودکشی

میزان خودکشی در ۱۰ تا ۱۵ سال گذشته در اکثر کشور های اروپایی خصوصا در مردان جوان اوج چشمگیری داشته است . این در حالی است که بعضی از خودکشی ها دقیقا زمانی اتفاق می افتد که فرد از افسردگی در آمده اند . اما نشانه های خودکشی چیست ؟ اگر شما هم نشانه های هشدار دهنده خودکشی را نمی شناسید ادامه مطلب را مطالعه کنید.  زهرا امام روانشناس خوب در تهران در ادامه این مطلب به بررسی این موضوع می پردازند .
می دانیم که در بسیاری موارد، نزدیکان این افراد می دانند که بیشتر اوقات اوضاعشان روبه راه نیست و نگرانشان هستند . برخی از این نوجوانان سابقه بیماری افسردگی داشته اند که یا تشخیص داده نشده و یا درمان نشده اند .
خودکشی مهمترین دغدغه والدینی است که، نوجوانان افسرده دارند اگر چه، در موردش حرفی نمی زنند. این دغدغه ها معمولا ذهنی اند و آن ها از به زبان آوردنش می ترسند که ممکن است به طریقی منجر به این اتفاق شوند .

نشانه های قبل از خودکشی
نشانه های قبل از خودکشی

آیا علائم هشدار دهنده ای برای خودکشی وجود دارد ؟

علائم هشدار دهنده زیادی از افسردگی به چشم می خورد، اما کمتر نشانه هایی برای خودکشی وجود دارد . خوشبختانه اقدام عملی آن هنوز نادرست است . علائم هشدار دهنده افسردگی که در مقالات قبلی به بررسی آن ها پرداخیتم، از جمله، سرگرمی ها، تغییرات خلقی، از دست دادن علاقه قلبی به مدرسه، شغل، ورزش و دوستان ، تحریک پذیری بالا، تغییر الگوی خواب و … . این علائم معمولا در نوجوانانی است که مسائل این چنینی دارند و پیگیری های بیشتری را می طلبند . پس باید گفت،علائم هشدار دهنده خاصی برای خودکشی وجود ندارد .
یک سری علائمی وجود دارد که نشان می دهد نوجوان ممکن است خودکشی کند، کسانی که اخیرا اقداماتی در این زمینه انجام داده اند نسبت به آنهایی که اینگونه نبوده اند بیشتر در معرض خطرند . مرگ از طریق خودکشی در افراد، به طرد یک نوجوان و یا تشویق توسط او افزایش می یابد . حرف زدن درباره خودکشی ، مشغولیت های ذهنی درباره مرگ ، از دست دادن مایملات ، خداحافظی با خانواده و دوستان، همه شاخص هایی است که نوجوان در معرض خودکشی حتمی قرار دارد .

زهرا امام روانشناس (خانواده_ ازدواج_ طلاق_ کودک_ نوجوان_ اختلالات جنسی) جهت هر گونه مشاوره می توانید با شماره ی ۲۲۱۸۳۵۲۷ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام زهرا امام مراجعه نمایید .

زمانی که فکر می کنید نوجوانتان قصد خودکشی دارد چه کار می کنید ؟

نترسید از اینکه با او صحبت کنید ، سوال کنید که حالش خوب است، احساس کسالت می کند و یا اینکه زندگی به نظرش بی ارزش می رسد .
سعی کنید خوب به حرفهایش گوش دهید . به او در مورد اینکه چگونه به این احساسات رسیده صحبت کنید . راه درستی است که به آن ها تسلی خاطر دهید . چنانچه افکار خودکشی را تایید کرد، بفهمید چطور اینها به وجود آمده اند . افکاری داشته که بخواهد عملی کند و یا چطور می خواسته آن را عملی کند .

خلاصه مطلب

فکر گذرای خودکشی در نوجوانان شایع است اما برنامه ریزی در مورد این افکار و یا مشغولیت فکری با مرگ و خودکشی ، شایع نیست . اگر نوجوانتان به طور جدی به خودکشی می اندیشد حتما باید با یک روانشناس خوب مشورت کنید، خیلی مهم است که اقدامات پیشگیرانه ای انجام دهید تا از سلامت فرزندتان مطمئن شوید که قرص و یا سایر موارد خطرناک را پنهان نکرده باشد .

زهرا امام (روانشناس)

مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی
درمان اختلالات روانشناختی (وسواس ,افسردگی و…)
- آموزش خانواده(ارتباط موثرزوجین شیوه های فرزندپروری ومهارت های زندگی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *