تهران، شهرک غرب، خیابان فرحزادی، خیابان حافظی، پلاک ۱۱و۹، واحد اول غربی

زهرا امام / بیماری های روانی / فرق روانشناسی با روانپزشکی
۳ دقیقه
فرق روانشناسی با روانپزشکی

فرق روانشناسی با روانپزشکی

آنچه می خوانید...

فرق روانشناسی یا روانپزشکی یا همان اعصاب و روان چیست ؟

هنوز خیلی ها فرق بین این دو رشته را نمی دانند حتی افرادی که تحصیل کرده هستند . روانشناسی از رشته های علوم انسانی است و روانپزشکی یا اعصاب و روان از رشته های پزشکی می باشد . روانشناس با بیماران شدید روانی، جنون و این موارد درگیر هستند و این بیماران جهت درمان باید به روانپزشک ارجاع داده شود تا تحت درمان های دارویی قرار بگیرند . البته در تشخیص اقدامات سایکوز یا روان پریش، جنون روانشناسان اطلاعات کافی در این زمینه دارند .

فرق روانشناسی با روانپزشکی
فرق روانشناسی با روانپزشکی

روانشناس بالینی معمولا با بیماران معمولی که از بیماری های خود آگاهی دارند و دنبال درمان هستند با آن مواجه اند. مثل افسردگی های خفیف که در حد متوسط و اضطراب و این بیماران زندگی معمول خود را دارند و افراد غیر عادی نیستند . خیلی از مراجعان که در این گروه قرار می گیرند، افراد تحصیل کرده و باهوش و از طبقه بالای جامعه هستند . این افراد گاهی نیاز به دارو پیدا می کنند که روانشناس بعد از تشخیص آن ها را به روانپزشک برای دارو گرفتن ارجاح می دهد .

پس روانپزشک در درمان از دارو و روش های پزشکی استفاده می کند ولی روانشناس، از روش های روان درمانی یا روانشناختی استفاده می نماید . روانشناس با وجود اینکه اطلاعات کافی در زمینه دارو ممکن است داشته باشد اما حق تجویز دارو به مراجعه کننده خود ندارد، روانشناس علاوه بر روان درمانی می تواند مشاوره های زوجی و خانواده هم داشته باشد ولی روانپزشکان هیچ واحد دانشگاهی را در این زمینه و حتی روان درمانی ندارند . بهتر است که افراد روان نژند یعنی افرادی که دچار اضطراب، افسردگی و مسائل شخصیتی و مانند این ها هستند اول به روانشناس مراجعه نمایند، خیلی از اختلالات که در این بخش قرار می گیرند بدون دارو معمولا درمان می شوند و در صورت نیاز به دارو توسط روانپزشک به روانپزشک یا همان اعصاب و روان ارجاع داده می شود . البته خیلی از روانشناسان در درمان مراجعان خود توصیه به روانپزشک و دارو درمانی هم می کنند .

 

زهرا امام روانشناس (خانواده_ ازدواج_ طلاق_ کودک_ نوجوان_ اختلالات جنسی) جهت هر گونه مشاوره می توانید با شماره ی ۲۲۱۸۳۵۲۷ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام زهرا امام مراجعه نمایید .

اجرای تست های شخصیت و آسیب شناسی روانی در تخصص روانشناس است و روانپزشکان هیچ واحد دانشگاهی اجباری در این زمینه را نگذرانده اند . همه ی روانشناسان با بیماری مواجه نیستند و فقط روانشناسان بالینی هستند که در این حیطه قرار می گیرند . بیش از بیست رشته روانشناسی وجود دارد که شخص می تواند در این رشته دکتری خود را هم بگیرد . رشته های مثل: روانشناسی اجتماعی، مدیریت و از این قبیل .

هر کس که به روانشناس مراجعه می کند لزوما بیمار و غیرعادی نیست و خیلی از افراد برای افزایش خودآگاهی و رشد شخصیت به روانشناس مراجعه می کنند و این نشانه ی بلوغ و پختگی شخصیت این افراد است .

برای کسب اطلاعات بیشتر به روانشناس خوب در تهران مراجعه نمایید .

برخی از خدمات زهرا امام روانشناس:

روانشناسی خانواده

مشاوره کودکان

مشاوره و سنجش پیش از ازدواج

روانشناسی کودک و نوجوان

زهرا امام (روانشناس)

مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی
درمان اختلالات روانشناختی (وسواس ,افسردگی و…)
- آموزش خانواده(ارتباط موثرزوجین شیوه های فرزندپروری ومهارت های زندگی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *