رفع اختلافات زناشویی با زوج درمانی

رفع اختلافات زناشویی با زوج درمانی

تاکنون دیده ایم که افراد از ازدواج خود پشیمان اند و قصد جدایی دارند . اختلافات زناشویی در تمامی زندگی ها وجود دارد . در صورتی که با این گونه اختلافات مواجه هستید و مدیریت آن ها از دست شما خارج شده است بهتر است قبل از فکر کردن به طلاق به یک زوج درمانگر مراجعه نمایید و اختلافات زناشویی خود را از طریق زوج درمانی رفع نماید .

رفع اختلافات زناشویی با زوج درمانی

رفع اختلافات زناشویی با زوج درمانی

زوج درمانی

ازدواج یک پیوند سنتی است که در جوامع و اشکال مختلف صورت می گیرد، در نهایت دو نفر در کنار یکدیگر زندگی می کنند . مسئله و مشکل جزئی از زندگی روزمره ما است و اساسا حل مسئله است که باعث رشد و پویایی انسان می شود .

تصور اینکه ما به نحوی زندگی کنیم که هیچ وقت به مشکلی برنخوریم، یک تصور غلط است، قابل توجه است که مسئله وجود داد و مهم مدیریت آن مشکل است .

زن و شوهر بیشترین حوزه مشترک را دارند . تربیت فرزندان، مسائل مالی، مسائل زناشویی، مسائل کاری و خانواده ها از حوزه های مشترک بین زوجین می باشد، بنابراین لازم نیست تا زن و شوهر با هم دچار اختلاط شوند .

تا زمانی که زوجین فکر می کنند با هم نمی توانند به حل آن مسائل بپردازند و مدیریت کنند، اینجاست که یک نفر سومی که دوره دیده است، به عنوان زوج درمانگر وارد رابطه می شود .

هدف از مراجعه به زوج درمانگر

اساسا زوج درمانگر به عنوان یک کاتالیزور و تسهیل کننده عمل می کند و به دو نفر کمک می کند تا باورهای ناکارآمد، رفتارهای ناکارآمد را بشناسند، احساسات شان را نسبت به همدیگر درک کنند در صورتی که احساسات آن ها منفی است علت آن را بشناسند .

در نهایت منجر به این می شود تا هر دو با یکدیگر در یک فضای امن شروع به مذاکره می کنند . پس بنابراین زوج درمانگر قرار نیست در محتوا وارد شود و هدف از تشکیل جلسات زوج درمانی ایجاد فضای امن برای هر دو طرف است تا بتوانند در این فضا با یکدیگر مکالمه داشته باشند .

زمان مراجعه به زوج درمانگر

یکی از سوالات شایع در بین عموم افراد این است که، چه زمانی یک زوج باید به زوج درمانگر مراجعه داشته باشند ؟

زمان مراجعه و برقراری جلسات زوج درمانی بستگی به علائم موجود در رابطه دارد، بدین معنا که، زوجی بیان می کنند مدتی است که مکالمه ما کم شده است و حرفی برای گفتن نداریم یا زوجی هستند که روابط زناشویی آن ها مختل شده است حال به هر شکلی می تواند باشد .

گاهی اوقات برخی زوج ها هستند که از خشونت حرف می زنند و خشونت لزوما آشکار نیست و خیلی از اوقات پنهان است . گاهی اوقات اعتماد بین زن و شوهر برهم می ریزد و یکی از زوجین همسر خود را دائم چک می کند تا مچ آن را بگیرد و این نشان از آن است که اعتماد بین زن و شوهر کمرنگ شده و روابط خارج از اعتماد است .

در نهایت مواقعی که زوج ها طلاق را تنها راهکار خروج از این برهان و بن بست می دانند، توصیه می کنیم قبل از آن حتما به یک زوج درمانگر خوب در تهران مراجعه نمایید .

محور درمان زوج درمانگرها

محور زوج درمانی و هدف زوج درمانگر ها در واقع کمک به زوجین کمک است تا بتوانند با یکدیگر مکالمه کنند و همدیگر را درک کنند .

هدف اساسی زوج درمانگر این است که گره تکرار نشود و خیلی مهم است که زوجین بتوانند نظرات و خواسته های خود را در یک کانال امنی به یکدیگر ابراز کنند یعنی اینکه فکر کنند نظرشان اهمیت دارد و می تواند اثرگذار باشد .

گاهی از زوجین با چند اختلاف کوچک که بسیار هم پیچیده هم نیست به زوج درمانگر مراجعه می کنند که در واقع این افراد به نوعی به دنبال واکسیناسیون رابطه خود هستند و می خواهند از بروز مشکلات پیشگیری کنند .

نتیجه گیری

بهتر است بدانید، مراجعه به زوج درمانگر نه تنها نشان دهنده آشفتگی بین زن و شوهر نیست بلکه نشانه بلوغ فکری هر دو طرف است . یعنی اینکه یک حس عاطفی و هیجانی نسبت به زندگی و همدیگر دارند که به دنبال یک راه حل هستند، بدین معنا که دوست ندارند مشکل بین آن ها پیچیده تر شود .

شاید بد نباشد همه ی زوجین حتی آنهایی که دچار تعارض شدیدی نیستند حداقل یک یا دو جلسه به زوج درمانی بپردازند . امید است که در بهبود و حس قشنگ رابطه کمک شود .

زهرا امام روانشناس (خانواده_ ازدواج_ طلاق_ کودک_ نوجوان_ اختلالات جنسی) جهت هر گونه مشاوره می توانید با شماره ی ۲۲۱۸۳۵۲۷ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام زهرا امام مراجعه نمایید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به روانشناس خوب در تهران مراجعه نمایید .

زهرا امام

 • مشاورکلینیک روانشناسی بیمارستان شهید طالقانی
 • مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی.
 • درمان اختلالات روانشناختی
 • آموزش خانواده

One thought on “رفع اختلافات زناشویی با زوج درمانی

 1. بهار - ژانویه 2, 2019 در 7:13 ب.ظ

  سلام خسته نباشید، من الان پنج سال که با همسرم زندگی میکنم و الان حدود شش ماه به مشکل برخوردیم خواستم بپرسم من خودم به تنهایی میتونم بیام یا اینکه هر دوتایمون برای مشاوره باشیم .
  با این تفاسیر که اصلا دلم نمیخواد جدا بشم چون واقعا همسرم رو دوست دارم خواستم ببینم امیدی به حل اختلافهامون هست؟

  پاسخ

پاسخ

3 × 5 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button