تهران، شهرک غرب، خیابان فرحزادی، خیابان حافظی، پلاک ۱۱و۹، واحد اول غربی

زهرا امام / بیماری های روانی / درمان افسردگی نوجوانان، مهم تر از چیزی است که فکر می کنید
۸ دقیقه
درمان افسردگی نوجوانان

درمان افسردگی نوجوانان، مهم تر از چیزی است که فکر می کنید

آنچه می خوانید...

درمان افسردگی در نوجوانان بستگی به درجه شدت آن دارد. همه افراد افسرده نیاز به درمان ندارند و برای بسیاری از آنها، صحبت با کسی درباره اینکه چه احساساتی دارند و یا مشکلاتشان چیست، کمک مؤثری است. این شنونده می تواند یکی از والدین باشد اما اغلب نوجوانان به این می رسند که صحبت با هر شخص دیگری غیر از پدر و مادر راحت تر است. چرا که گاهی تجربه این را دارند که برای یکی از والدین خصوصا مادر حرفی را می زنند و واکنش بیش از حد و یا اهمیت کمتر از حد معمول را در چهره اش می بینند. حرف هایی را که در این سن مهم اند (هر چند به طور کلی اهمیت کمی داشته باشند) با آنها در میان می گذارند و با عکس العمل نامناسب آنها مواجه می شوند. گاهی این حرف ها حاکی از آن است که نوجوان ناخودآگاه به وسیله آنها می خواهد اعتماد والدین را به خود جلب کند، از زیر فشار روانی هیجانات درآید. خصوصا برای نوجوانان پسر حرف زدن با والدین درباره احساسات مشکل تر است به همین خاطر است که نوجوانان اغلب دوستان خانوادگی و آشنایان را ترجیح میدهند و با دلگرمی و حمایت کسانی که دغدغه شان را دارند، افسردگی شان را برطرف می کنند.

درمان افسردگی نوجوانان
درمان افسردگی نوجوانان

برخی والدین، دوستان و بستگان خانوادگی، مرتبا نوجوان را از این نظر که در حال حاضر چه وضعیتی دارد، نظارت می کنند، نسبت به علاقه هایشان علاقه نشان می دهند و نشان می دهند که حامی شان هستند بدون اینکه آنها را با توجه بیش از حد بیازارند و یا مجبورشان کنند حرف بزنند. معجزه درمانی برای افسردگی نوجوان وجود ندارد اما برخی از رویکردهای درمانی در این میان وجود دارند که تأثیرشان را ثابت کرده اند.

رویکردهای التقاطی

برای افسردگی، درمان واحدی وجود ندارد. در بیشتر موارد ترکیبی از نظریه های درمانی مورد استفاده قرار می گیرد و همگی درمانی برای نوجوان افسرده اند و کمکی برای خانواده او که در طول این بیماری، نقش حمایت کننده داشته باشند.

کمک های درمانی برای نوجوان

این درمان ها به طور معمول شامل انواع روان درمانی می شود که به طور فردی یا گروهی مورد استفاده قرار می گیرد. در این میان انواع بسیار متنوعی از روان درمانی وجود دارد و تحقیقات نشان داده که نحوه ارتباط نوجوان با درمانگر – تحت عنوان ارتباط درمانگر – مهمتر از نوع روان درمانی است که مورد استفاده قرار می گیرد و پیش بینی کننده خوبی برای نتایج درمانی می باشد.

تمامی انواع روان درمانی شامل جلساتی پی در پی و منظم میان نوجوان و درمانگر است که اوقاتی را با هم می گذرانند و این فرصتی استثنایی برای نوجوان است. اغلب مردم تصور می کنند روان درمانی دراز کشیدن روی یک کاناپه با یک روان درمانگر ساکت است که تمامی آنچه را که می گوئید تحلیل و تفسیر می کند و درباره آنچه که نگفته اید فرضیاتی می سازد. این بسیار دور از واقعیت روان درمانی است که در ایرلند و انگلستان و سایر جاها برای نوجوانان مورد استفاده قرار می گیرد.

در اغلب فرهنگ ها روان درمانی نوجوان، براساس مشکلات زندگی واقعی اش بنا نهاده شده و شامل جلسه ای است که هر دوی درمانگر و نوجوان به شیوه فعالانه با هم همکاری می کنند تا او این توانایی را بیابد که عوامل تنش زا و تعارضاتش را بهتر درک کند و برای مدیریت بهتر آنها از شیوه های سالم تری استفاده نماید.

تمامی انواع روان درمانی، رابطه قابل اعتمادی میان نوجوان و درمانگر را می طلبد. سعی کنید جلساتی را با درمانگر نوجوانتان داشته باشید تا درباره فرایند درمان و نقش هر کدام در این فرایند، با یکدیگر بحث و تبادل نظر نمائید. از هر فرصتی برای این کار استفاده کنید تا درمانگر احساس کند که می خواهید روی جنبه های مهم زندگی و یا در مورد ارتباط با فرزندتان کار کنید. او در ابتدای درمان به شما خواهد گفت که نباید چیزهایی را که منجر به گره افتادن در فرایند درمان می شود و خطراتی جدی به دنبال دارد تحت عنوان رازداری، دور از چشم درمانگر نگهدارید.

زهرا امام روانشناس (خانواده_ ازدواج_ طلاق_ کودک_ نوجوان_ اختلالات جنسی) جهت هر گونه مشاوره می توانید با شماره ی ۲۲۱۸۳۵۲۷ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام زهرا امام مراجعه نمایید .

مسائلی مثل اینکه نوجوانتان قصد خودکشی دارد، سوء مصرف مواد دارد و یا اقدام به رفتارهایی می نماید که او را در خطر جدی قرار می دهد. در جایگاه پدر یا مادر باید بدانید که این نوع خطرها وجود دارند و برای سالم نگهداشتن ارتباط میان نوجوان و درمانگر و یا رازداری، نباید این مسائل را پوشیده نگهداشت.

یکی از انواع روان درمانی درمان شناختی رفتاری یا CBT نامیده می شود که ثابت شده برای اختلال افسردگی نوجوان مؤثر می باشد. این درمان شامل جلسات منظمی (هفته ای یکبار و یا دو هفته یک بار) میان نوجوان و درمانگرش می شود. دوره ای که معمولا بین ۱۲ تا ۲۰ هفته طول می کشد و به تناسب وضعیت، سه جلسه پیگیری به طور ماهیانه و به فاصله ۶ ماه گذاشته می شود. در درمان شناختی رفتاری به نوجوان کمک می شود تا بفهمد چگونه افسردگی منجر به این شیوه فکری و رفتاری در او شده که این خود، باعث بدتر شدن افسردگیش می شود و به تدریج سعی می شود دیدگاه جدیدی به موقعیت های سخت در زندگی بیابد. نوعی درمان که بسیاری از نوجوانان از آن لذت می برند و بسیار هم کاربردی است و در مورد رفتار در زمینه هایی که فرد در آن مشکل دارد و آن را باید بشناسد، بحث می کند. به هیچ عنوان او را برای حرف زدن مجبور و یا تحت فشار نمی گذارد.

حمایت والدین

زندگی با فردی از خانواده که افسرده می باشد، مشکل و طاقت فرساست. در بیشتر مواقع خانواده از این ارتباطات خسته و فرسوده شده و در جستجوی کمک بر می آیند و در این زمینه تلاشهایی می کنند حتی امکان دارد والدین احساس کنند علت افسردگی فرزندشان بوده اند اما این بسیار امر نادری است.

دلایل این بیماری در نوجوانان بسیار پیچیده است و بسیار بعید به نظر می رسد که یک علت خاص داشته باشد. با این حال والدین در یاری رساندن به فرزندی که مبتلاست و از افسردگی اش رنج می کشد و نیز کمک به سایر فرزندان خانواده، نقش حیاتی دارند (سایرین از اینکه می بینند به شیوه خاصی با فرزند مبتلا رفتار می شود احساس عصبانیت و کدورت می کنند).

درمان افسردگی نوجوانان

در این میان اهمیت و نقش والدین در بهبودی افسردگی در نوجوانان به اثبات رسیده است و بسیاری از مراکز تخصصی در این زمینه پیشنهاد می کنند که والدین نیز از طریق جلسات فردی به این امر کمک کنند. این جلسات تأکیدشان روی این است که آنها ماهیت افسردگی نوجوانشان را بهتر درک کنند و بدانند در این زمینه چه کارهایی می توانند انجام دهند و در نهایت اینکه به آنها کمک شود شخصا با این موقعیت سخت، سازگار شوند. گاهی اوقات این جلسات به صورت گروهی ارائه می شود و والدین کارآمدی آن را در این می بینند که با سایر والدینی که در این موارد درگیر هستند و مسائلی شبیه خودشان دارند، آشنا شوند، حرف بزنند و بدانند که تنها نیستند و این دور هم بودن ها در مورد اینکه چطور با این وضعیت کنار بیایند ایده های عملی می دهد .

خانواده درمانی

خانواده درمانی عبارت است از درمانگری که والدین را با نوجوانشان، در یک جلسه خانوادگی می بیند. بسته به نیاز خانواده جلسات، شامل سایر اعضای خانواده مثل برادر، خواهر و حتی پدر بزرگ و مادربزرگ هم می شود. به طور کلی خانواده درمانی به بهبودی روابط در خانواده کمک می کند و هدف، کمک به والدین و نوجوان برای رابطه بهتر و درک بهتر احساسات و تجربیات یکدیگر است. امکان دارد در مرحله اول کمی ترسناک به نظر برسد و دعوت به همکاری والدین و یا سایر افراد خانواده را با مشکل مواجه کند. نوجوانان غالبا از اینکه مرکز توجه باشند، می ترسند و یا ترس از اینکه شرمنده شوند و یا مجبور شوند حرف هایی را که تمایل دارند بگویند.

چنانچه اعضای خانواده در مورد این درمان اکراه دارند می شود آنها را به تنها یک جلسه تشویق کرد. معمولا آرامش و راهکارهای مثبتی که عایدشان می شود آنها را راضی و غافلگیر کرده و مشوقی برای ادامه خانواده درمانی است.

انواع مختلفی از خانواده درمانی وجود دارد اما هدف عمده تمامی آنها کشف و استفاده از راهکارها در جهت استحکام خانواده و نیز کمک به نوجوان برای رهایی از افسردگی می باشد.

در بسیاری از مواقع نیز، والدین هر دو دچار افسردگی هستند بدون اینکه بدانند؛ و یا بدتر از آن، می داننند و اهمیت نمی دهند. بدیهی است در خانواده ای که پدر و مادر دچار افسردگی هستند، فرزندان نیز به همین مشکل مبتلا خواهند شد. بنابراین اولین توصیه ای که برای درمان افسردگی نوجوانان باید به والدین آن ها ارائه داد، این است که هرچه زودتر نسبت به درمان افسردگی خود اقدام کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر به روانشناس خوب در تهران مراجعه نمایید .

منبع:

مهارت های مقابله با افسردگی کودکان و نوجوانان

نویسنده:

کارول فیتزپاتریکف جان شری

ترجمه:

فاطمه نیکوئی – اکبر احمدی فرد

زهرا امام (روانشناس)

مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی
درمان اختلالات روانشناختی (وسواس ,افسردگی و…)
- آموزش خانواده(ارتباط موثرزوجین شیوه های فرزندپروری ومهارت های زندگی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *