خوابگردی در کودکان

خوابگردی در کودکان

ساعت ‌ها بعد از خواب متوجه می‌شوید که فرزندتان بلند شده و گیج و سرگردان در خانه می‌چرخد؟ اگر فرزند شما هم در خواب راه می رود، باید بدانید که این مشکل خاص او نیست.  با اینکه این موضوع می تواند دلسرد کننده باشد اما خوابگردی در کودکان بسیار متداول است و بیشتر خوابگردها اینکار را فقط گاه‌ گاهی انجام می‌دهند و وقتی بزرگتر می‌شوند و به نوجوانی می‌رسند کم‌‌ کم این عادت در آنها از بین می‌رود. با این حال راهکارهای ساده ای وجود دارد که کمک می‌کند کودکتان حین خوابگردی  امنیت داشته باشند.

خوابگردی (Sleepwalking)  که همچنین (Somnambulism)  نیز نامیده می شود، علیرغم نامش چیزی بیشتر از راه رفتن است. راه رفتن در خواب از رفتارهای بی‌خطر (ایستادن) تا رفتارهای کاملاً خطرناک (بیرون رفتن از خانه) و گاهاً نامناسب (بچه ها ممکن است در  یک کمد را باز کنند یا حتی در داخل خانه ادرار کنند) متغیر است. فرزند خوابگردتان هر رفتاری که انجام ‌دهد، احتمال کمی دارد بعد از بیدار شدن آن را به یاد داشته باشد.

خوابگردی در کودکان

زمان خواب مغز از پنج مرحله عبور می‌کند

مراحل 1، 2، 3، 4 و  REM (مرحله حرکت سریع چشم). این مراحل با هم چرخه خواب را تشکیل می‌دهند. یک چرخه کامل خواب 90 تا 100 دقیقه طول می‌کشد. از اینرو فرد 4 تا 5 چرخه را طی خواب شبانه تجربه می‌کند.

راه رفتن در خواب معمولاً طی خواب عمیق یعنی در مراحل 3 و 4 اتفاق می‌افتد. طی این مراحل،  خیلی مشکل می شود فرد را بیدار کرد. وقتی فرد بیدار می‌شود ممکن است برای چند دقیقه احساس ضعف و بیحالی و گیجی کند.

کودکان و نوجوانان در یک تا دو ساعت اول بعد از خوابیدن خوابگردی می‌کنند و ممکن است بین چند ثانیه تا 30 دقیقه در اطراف بچرخند.

علل خوابگردی

راه رفتن در خواب به نسبت در کودکان شایع‌تر از بزرگسالان است، چرا که  بیشتر خوابگردها با بزرگتر شدن این عادت را ترک می کنند. این رفتار می‌تواند ارثی  باشد، پس اگر شما یا همسرتان در کودکی خوابگردی می‌کردید، احتمال دارد کودک شما نیز در خواب را برود.

عوامل دیگری که در خوابگردی نقش دارند، عبارتند از

  • کمبود خواب یا خستگی
  • برنامه نا منظم خواب
  • بیماری یا تب
  • برخی داروها
  • استرس (خوابگردی به ندرت می تواند منشأ مشکلات پزشکی، عاطفی و روانی داشته باشد.)

برخی از خدمات سرکار خانم زهرا امام:

درمان مشکلات جنسی

روانشناسی کودک و نوجوان

روانشناسی خانواده

اختلال خواب

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر، مدیریت سایت سرکار خانم زهرا امام

راه های ارتباطی :

شماره تماس : ۲۲۱۸۳۵۲۷

پیج اینستاگرام

کانال تلگرام

زهرا امام

  • مشاورکلینیک روانشناسی بیمارستان شهید طالقانی
  • مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی.
  • درمان اختلالات روانشناختی
  • آموزش خانواده

پاسخ

هفت + 18 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button