تشویق کودک به هنگام غذا خوردن ممنوع

در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

تشویق کودک به هنگام غذا خوردن ممنوع

یک روانشناس کودک گفت: وقتی کودک شما غذا نمی‌خورد به یاد داشته باشید هرگز او را تشویق نکنید چرا که غذا خوردن کودک کار خارق العاده‌ای نیست.

زهرا امام روانشناس کودک در گفتگو با خبرنگار حوزه ازدواج خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص بد غذایی کودکان اظهار کرد: در حضور کودک از بد غذایی کودک خود با دیگران صحبت نکنید چرا که این مسئله کودک را حساس‌تر میکند و باعث می‌شود لجبازی‌های بیشتری در مقابل غذا خوردن انجام دهد.

تشویق کودک به هنگام غذا خوردن ممنوع

تشویق کودک به هنگام غذا خوردن ممنوع

این روانشناس گفت: اولین معلم تغذیه کودک مادر است کودکان در شروع استفاده از غذا‌های کمکی تصوری از طعم‌ها ندارند در درجه اول مادران هستند که باعث شکل‌گیری ذائقه‌ی فرزندان خود می‌شود.

وی افزود: اگر از همان ابتدا طعم های خوراکی‌های چرب و شور یا شیرین را به کودک خود کشانده باشید که کودک سه یا چهار ساله شما سبزیجات آب پز را بدون بهانه گیری بخورد.

زهرا امام تصریح کرد: کودکان از طریق پدر و مادر خود کوچکترین رفتار آن‌ها را تقلید می‌کند بنابراین عادت‌های بد غذایی خانواده همیشه بر کودکان تاثیر می‌گذارد پس بد غذایی کودکان انعکاس روش نادرست تغذیه‌ای والدین است.

این روانشناس بیان کرد: وقتی کودک شما غذا نمی‌خورد به یاد داشته باشید هرگز او را تشویق نکنید و پاداشی در ازای غذا خوردن آن بدهید و ابراز خوشحالی نکنید چرا که غذا خوردن کودک کار خارق العاده‌ای نیست که لازم به تشویق و پاداش باشد.

وی در ادامه افزود: کودک باید بداند غذا خوردن برای حفظ سلامتی است نه اینکه پدر و مادرش خوشحال و در ازای این خوشحالی پاداشی به او دهند.

این روانشناس در نهایت خاطرنشان کرد: اگر کودک متوجه شود غذا خوردن او چقدر اهمیت دارد و یا حتی بد غذایی او چه تاثیراتی را بر والدین می‌گذارد گاهی شروع به لجبازی‌های مخصوص خود می‌کند.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

زهرا امام

  • مشاورکلینیک روانشناسی بیمارستان شهید طالقانی
  • مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی.
  • درمان اختلالات روانشناختی
  • آموزش خانواده

پاسخ

شانزده + 11 =

مدت زمان مطالعه ۲ دقیقه
Call Now Button