تاثیرات طلاق بر روی فرزندان

تاثیرات طلاق بر روی فرزندان

طلاق یکی از مسائل پیچیده ای است که بر زندگی تمام اعضای خانواده تاثیر منفی می گذارد و اختلال به وجود می آورد . معمولا طلاق موضوعی است که والدین تمایل ندارند در خصوص آن با فرزند خود صحبت کنند و همواره به تاثیرات منفی این مسئله بر روی کودک خود فکر می کنند . اما آنچه اهمیت دارد این است که کودک با این موضوع چگونه کنار خواهد آمد . از سوالات شایع عموم افراد جامعه این است که چگونه تاثیر طلاق روی کودکان را به حداقل برسانیم ؟ که در ادامه به طور جامعه به آن خواهیم پرداخت .

تاثیرات طلاق بر روی فرزندان

تاثیرات طلاق بر روی فرزندان

کاهش آثار سوء طلاق بر روی فرزندان

تغییرات حالات رفتاری فرزندان در شرایط عادی هم وجود دارد . همچنین احساس ناامیدی و افسردگی در تمام فرزندان به نوع های مختلف قابل مشاهده است .

مسئله طلاق با وجود کودک دچار پیچیدگی بیشتری می شود ولی این نکته را در نظر داشته باشید که کودکان ما اینجا خیلی بیشتر به ما نیاز دارند . ما چند مورد را به شما عزیزان یادآوری می کنیم که بتوانید آثار سوء طلاق را کاهش دهید .

درد و دل با کودک ممنوع

با کودکان خود درد و دل نکنید . لطفا در مورد مسائل بزرگسالان و مالی با کودک خود صحبت نکنید .

پشت سر همسرتان بدگویی نکنید

پشت سر همسرتان جلوی کودکتان بدگویی نکنید . می توانید بگویید پدرت یا مادرت انسان خیلی خوبی است اما نمی توانستیم یکجا زندگی کنیم و ما دورادور مراقب همدیگر هستیم ولی مجبوریم دور از هم زندگ کنیم .

همسرتان را در جریان امور کودک قرار دهید

سعی کنید همسرتان را در جریان اخبار، امور مدرسه کودک قرار دهید و همسرتان به کودک تماس بگیرد و با ایشان مراوده داشته باشد .

اصلا به کودک خود باج ندهید

احساس گناه باعث نشود که به کودک خود باج دهید، همان روال روتین قبلی را داشته باشید و کودکان خود را حفظ کنید .

مشکلات کودکان را درک کنید

نکته دیگر اینکه، کودکان کوچکتر ممکن است دچار شب ادراری و وابستگی شدید شوند . همچنین کودکان بزرگتر ممکن است به افسردگی و پرخاشگری مبتلا شوند . این مسائل را حتما مدنظر داشته باشید و مطالب جدید یاد بگیرید و اینکه حتما در صورتی که اگر شرایط آن را دارید کودک را به یک مرکز مشاوره تحت نظر روانشناس تخصصی ببرید و از آن ها کمک بگیرید .

آسیب های طلاق بر روی فرزندان

پدیده طلاق سیستم و نظام خانواده را درگیر می کند و به همین دلیل خیلی از روانشناسان توصیه می کنند تا جایی که امکان دارد طلاق نگیرید، بنابراین هیچ طلاقی بدون آسیب نیست .

اولین آسیب بر روی فرزندان این است که، الگوی داشته، که همیشه آشوب و درگیر بوده است . از دیگر آسیب های طلاق بر روی فرزندان احساس افسردگی و آشوب های روحی است که فرزند دارد، اما با توجه به سن کودک متفاوت است .

خلاء عاطفی برای فرزندان همیشه وجود دارد که ممکن است خلاء عاطفی از طرف یکی از والدین رخ دهد . گاهی اوقات احساس ترحم اطرافیان باعث می شود تا عزت نفس کودک از بین برود .

زهرا امام روانشناس (خانواده_ ازدواج_ طلاق_ کودک_ نوجوان_ اختلالات جنسی) جهت هر گونه مشاوره می توانید با شماره ی ۲۲۱۸۳۵۲۷ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام زهرا امام مراجعه نمایید .

از دیگر آسیب های طلاق این است که، فرزندان خود را با دیگران مقایسه می کنند، به طور مثال: حضور والدین به همراه فرزندانشان در مدرسه را با خود مقایسه می کنند . در صورت اینکه والدین کودک یا یکی از آن ها در مدرسه حضور نداشته باشد، همین امر سبب می شود تا فرد عزت نفسش زیر سوال برود .

نتیجه گیری

قبل از اینکه به فکر طلاق باشید به فرزندان خود فکر کنید . به این بیاندیشید که طلاق چه آسیب های برای فرزندان شما به همراه خواهد داشت و چه تاثیری بر روی آینده فرزندان می گذارد . قبل از گرفتن هر گونه تصمیم عجولانه به نکات زندگی مشترک خود فکر کنید و  در صورت هرگونه اختلاف قبل از طلاق بهتر است به روانشناس مراجعه نمایید تا به بهبود روابط خود بپردازید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به روانشناس خوب در تهران مراجعه نمایید .

برخی از خدمات زهرا امام روانشناس:

زندگی بعد از طلاق

فرآیندهای روانی بعد از طلاق

طلاق عاطفی

تاثیرات طلاق بر مردان

زهرا امام

  • مشاورکلینیک روانشناسی بیمارستان شهید طالقانی
  • مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی.
  • درمان اختلالات روانشناختی
  • آموزش خانواده

پاسخ

17 + نه =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button