بهترین زوج درمانگر در تهران

گاهی در رابطه زناشویی، زن و شوهر برای مسائل مختلف دچار مشکلاتی می شوند که باید هر چه زودتر نسبت به حل آن اقدام نمایند تا در آینده این مشکل عمیق تر نشود. گاهی حل و فصل مشکل توسط خود زن و شوهر انجام می شود اما گاهی با وجود تلاش یکی از طرفین یا هر دو طرف مشکل قابل حل نیست و ترجیح می دهند که برای حل مشکلشان به یک متخصص زوج درمانگر خوب مراجعه کنند.
اما زوج درمانی چیست و بهترین زوج درمانگر چه ویژگی هایی دارد؟ در این مطلب با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد این موضوع اطلاع پیدا کنیم.

زوج درمانی چیست؟

زمانی که زوجین دچار اختلاف در روابط خود می شوند و رابطه عاشقانه آن ها دچار مشکل می شود، با مراجعه به یک روانشناس یا مشاور خانواده و مشاور ازدواج در پی حل مشکل بر می آیند و این درمانگر با تجربه بالینی خود، به روان درمانی این زوجین می پردازد. به این عمل، زوج درمانی گفته می شود. این روان درمانی به بهبود روابط زوجین و حل اختلاف آن ها کمک می کند. زوج درمانی با توجه به کار و شیوه درمانگر با یکدیگر متفاوت باشد. اما به طور کلی زوج درمانی شامل مراحل زیر است:
• تمرکز بر روی مشکل خاص زوجین مانند مشکلات زناشویی، مشکلات جنسی، حسادت و …
• مشارکت زوج درمانگر در بهبود و درمان رابطه زن و شوهر به صورت همزمان، نه به صورت جداگانه
• درمان روابط با ارائه راه حل و تغییر از همان ابتدا
• ارائه اهداف درمانی مشخص

چه زمانی به زوج درمانگر مراجعه کنیم؟

زمانی که یکی از وسایل شخصی یا وسایل خانگی ما خراب می شود، به سرعت در پی رفع مشکل آن برمی آییم اما بسیاری از افراد این اهمیت را برای روابط زناشویی خود قائل نیستند و زمانی که در رابطه دچار مشکل می شوند، عکس العملی برای رفع آن نشان نمی دهند و چاره ای نمی اندیشند. به گفته دکتر زهرا امام، بهترین روانشناس خانواده در تهران، متاسفانه بسیار مشاهده می شود که زوج ها فقط زمانی به زوج درمانگر مراجعه می کنند که روابطشان دچار مشکلات بسیار جدی شده است و الگوهای رفتاری نادرست در روابطشان عادی شده است. در این روابط آسیب دیده، روابط عاطفی میان زن و شوهر به شدت ضعیف شده است. طبق مطالعات انجام شده، زوجین به طور متوسط 6 سال پس از بروز مشکل به زوج درمانگر مراجعه می کنند؛ زیرا تصور می کنند که زوج درمانی برای مشکلات بسیار حادی مانند خیانت کاربرد دارد. اما زوج درمانی در موارد زیر اهمیت بسیاری پیدا می کند و بهتر است برای جلوگیری از ریشه دار شدن مشکل به زوج درمانگر مراجعه شود.

 بروز بی اعتمادی در روابط زناشویی

 هر گونه مشکلی در روابط زن و شوهر مانند خیانت، دروغ مداوم، فریب و … که باعث عدم اطمینان طرفین به هم شده است باید با مراجعه به زوج درمانگر رفع شود.

 بحث ها و مشاجرات پی در پی

اگر در طول روز میزان مشاجرات و بحث های زن و شوهر مداوم باشد و هر روز تکرار شود، در بلند مدت مشکلات جدی تری به پیکره خانواده وارد می آورد.

 ناتوانی در برقراری ارتباط خوب با همسر

 گاهی یکی از زوجین در روابط احساس می کند که نادیده گرفته می شود و طرف مقابل او را درک نمی کند یا آن که احساس می کند فاصله میان آن ها زیاد شده است. یک زوج درمانگر خوب می تواند به بهبود کیفیت روابط زناشویی کمک کند و مشکلات ناشی از آن را حل کند.

 عدم توانایی در مطلع کردن همسر از مشکل موجود

 زوج درمانگر خوب با ایجاد فضایی امن و آرام به شما کمک می کند تا مشکلات را به راحتی بیان کنید و بدون ترس، مشکلتان را با همسرتان در میان بگذارید.

بروز تغییر یا حادثه بزرگی در زندگی که روابط را تحت تاثیر قرار داده

 گاهی بروز برخی حوادث ناخوشایند مانند از دست دادن فرزند، بیماری، ورشکستگی و … زندگی زوجین را تحت تاثیر قراتر می دهد و روابط آن ها را با مشکل مواجه می کند. مراجعه به زوج درمانگر می تواند کمک بسیاری در رفع این مشکلات داشته باشد.

 از بین رفتن جنبه عاطفی و عاشقانه در روابط جنسی

 مشکلات جنسی یکی از مشکلاتی است که روابط زن و شوهر را بسیار دچار مشکل می کند؛ سرد شدن روابط و بی میل شدن همسران به یکدیگر می تواند با مراجعه به یک زوج درمانگر خوب حل شود.

ویژگی های بهترین زوج درمانگر

برای حل مشکلات زناشویی باید به یک زوج درمانگر خوب مراجعه کنید تا زمان و هزینه ای که برای آن صرف می کنید، نتیجه بخش باشد. ویژگی های یک زوج درمانگر خوب عبارت است از:

زوج درمانی• تمرکز بیشتر بر جنبه های مثبت زوجین و تاکید بر وجود این جنبه ها به آن ها
• فراهم کردن شرایط پیشرفت روابط در هر جلسه با ارائه راهکاری جدید برای مشکل
• آموزش مهارت های لازم به زوجین و تمرین و تکرار آن ها در جلسات برای تبدیل کردن آن ها به عادت
• داشتن نقشه و برنامه مشخص برای درمان
• جلوگیری از بروز هیجات شدیدی که در خانه حکم فرما است؛ ایجاد فضای درمانی و امن، به دور از تنش
• داشتن لحن و حس مثبت در کلام خود
• کمک به زوجین در پیدا کردن راه حل مناسب
• کمک کردن به زوجین در درک تفاوت های یکدیگر و اهمیت خانواده
• نشان دادن پیشرفت های حاصل شده در روابط به زوجین

در پایان باید بگوییم که اگر احساس می کنید که در روابطتان مشکلاتی وجود دارد اما با وجود تلاش های شما، همسرتان برای مراجعه به یک زوج درمانگر خوب  قانع نمی شود، بهتر است خودتان به تنهایی مراجعه نمایید و تا جایی که می توانید برای حل مشکل تلاش نمایید.

زهرا امام

  • مشاورکلینیک روانشناسی بیمارستان شهید طالقانی
  • مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی.
  • درمان اختلالات روانشناختی
  • آموزش خانواده

پاسخ

دوازده + هجده =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button