تهران، شهرک غرب، خیابان فرحزادی، خیابان حافظی، پلاک ۱۱و۹، واحد اول غربی

زهرا امام / بیماری های روانی / چگونه فکرمان را مدیریت کنیم؟
۴ دقیقه
چگونه فکرمان را مدیریت کنیم؟

چگونه فکرمان را مدیریت کنیم؟

آنچه می خوانید...

هدایت فکر مسئله ای بسیار مهم است، که خیلی افراد بدان توجه ای ندارند، اینکه بتوانید فکرتان را مدیریت کنید یک نکته بسیار مهم است.همه افراد تمایل دارند آنچه را که می اندیشند، باور کنند و تصور کنید که افکارشان همان واقعیت است .حال آنکه افکار ما، صرفا تفسیر های ما از واقعیت هستند. نگاه ما به دنیاست، که با خود دنیا می تواند بسیار متفاوت باشد .
چیزی که باعث تمام رفتارهای افراد می شوند، به نحوه فکر کردن افراد بستگی دارد. هر طور فکر کنیم حس ما همان می شود و این حس ماست که تبدیل به رفتار و عملمان می شود . جایی که فکر منفی است حس و رفتار نیز منفی خواهد بود . نمی توان با فکر منفی احساس و رفتار مثبت و مناسب داشت . افسردگی، اضطراب، بی اعتمادی به خود و دیگران، نگرانی و عجز و نا امیدی همگی هیجانات و احساسات منفی اند، که در پس آن ها افکار منفی دیده می شوند .

چگونه فکرمان را مدیریت کنیم؟
چگونه فکرمان را مدیریت کنیم؟

افکار منفی کدامند؟

چطور می توان افکار منفی را شناخت؟افکاری که یکباره به ذهن ما هجوم می آورند و برای مدتی طولانی ما را به خود مشغول می کنند و نیز نتیجه ای جز ناراحتی ، کسالت و افسردگی ندارند، تماما افکارمنفی و غیر منطقی اند . با این مشخصه ها، می توان افکار منفی را از نوع سالم آن باز شناخت.
صرف نظر از جایگاه اجتماعی، سن، میزان هوش و آگاهی افراد هنگامی که درباره خویش، شرایط و آینده شان می اندیشند، تمامی افرادی که مستعد افسردگی اند به خطاهای مشابهی دچارند . در زیر چند نمونه از ویروس های تفکر را بر می شماریم . تا هر زمان که این ویروس ها وجود دارند، از داشتن تفکر سالم محرومیم.

باید گفتن ها

باید می توانستم سر وقت آن را انجام دهم . باید امروز به کار هایم برسم و… این چنین گفته هایی اگر چه سبب سرعت عمل در کارتان می شود، اگر چه انگیزه انجام عمل را در شما بالا می برد و شاید در ظاهر هم سبب نیل به خواسته هایتان شود اما چون باید، ساختن چارچوب های مصنوعی است، انرژی زیادی را از شما می گیرد .

فاجعه انگاری

خیلی بد شد، اشتباه وحشتناکی مرتکب شدم، هیچ وقت امکان جبران این اشتباه نیست، تمام ابروم رفت و… این ها جملاتی اند که گاهی می گوییم . اشتباهات بیش از حد بزرگ شده، شخصی کردن مسائل و ندیدن نکات مثبت از خصوصیات این جملات است . نتیجه ای که این کلمات می دهد جز افسردگی ، تشویش و نگرانی چیز دیگری نیست . شرط سلامت روانی این است که به خودمان حق اشتباه بدهیم. خطا نکنیم !

تفکر همه یا هیچ

در این شیوه تفکر، فرد تمایل دارد خود، دیگران و نیز شرایط موجود را به نحوه افراطی ارزیابی کند . مثلا اینکه در هر کاری باید موفق باشم، همیشه باید خوب رفتار کنم، یعنی جملاتی که همه، هیچوقت، هر و همیشه در آن است .
تا زمانی که این کلمات ویروسی را در جملاتمان به کار می بریم هیجانات ناخوشایندی را برای خود فراهم آورده ایم، چرا که مغز ما با کلمات کار می کند وقتی از کلمات افراطی استفاده می کنیم که غیر واقعی اند، به ندرت اتفاق می افتد که در واقع نیز چنین شود .
چنین تفکری فرد را در معرض کمال گرایی منفی قرار می دهد که به دنبال انتظارات و خواسته های غیر واقعی، نارضایتی همیشگی از خود را هم به دنبال دارد.

نادیده گرفتن نکات مثبت

نوجوانی که پس از پایان دوران نقاهت بر سرفعالیت های سابقش بر می گردد و دوستانش جویای حالش می شوند و سعی در کمک رسانی به او می کنند با خود می گوید: آن ها فکر می کنند چون مریض بودم، دیگر از عهده کارهایم بر نمی آیم. این طرز تفکر از عدم رضایت عمیق فرد از خودش است . نارضایتی درونی سبب شکل گرفتن چنین قضاوتی می شود که این خود باعث نارضایتی بشتر خواهد شد . این چرخه معیوب تا جایی ادامه می یابد که فرد خود را در اسارت افسردگی می بیند .
این هاهمگی خطاهای منطقی رایج اند که باعث ناتوان شدن والدین از تربیت فرزندان شان می شود .

زهرا امام روانشناس (خانواده_ ازدواج_ طلاق_ کودک_ نوجوان_ اختلالات جنسی) جهت هر گونه مشاوره می توانید با شماره ی ۲۲۱۸۳۵۲۷ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام زهرا امام مراجعه نمایید .

در مورد نوجوانان بسته به رفتارشان قضاوت کنیم!

برخی از والدین به اشتباه رفتار و خود نوجوان را یکی می دانند . ما از رفتارمان جدا هستیم . هر گاه خواستیم نوجوان و کودکی را مورد توبیخ قرار دهیم در نظر داشته باشیم، خود او خوب است، همیشه خوب است و این رفتار اوست که مورد توبیخ قرار می گیرد نه خود او.
زمانی که بدانیم موجودی خوب و سالم هستیم و تنها چند مورد از رفتارمان مورد تایید والدین نیست، بهترعمل می کنیم یا زمانی که خودمان را بد بدانیم.

زهرا امام (روانشناس)

مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی
درمان اختلالات روانشناختی (وسواس ,افسردگی و…)
- آموزش خانواده(ارتباط موثرزوجین شیوه های فرزندپروری ومهارت های زندگی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.