مشاوره و سنجش پیش از ازدواج

مشاوره و سنجش پیش از ازدواج

مشاوره پیش از ازدواج را میتوان شبیه مشاوره ژنتیک در نظر گرفت ، که در آن متخصصین احتمال بروز بیماری خاصی را چک میکنند و به طرفین هشدار میدهند که در صورت ازدواج و اقدام به بچه دار شدن احتمال وجود بیماری ژنتیکی خاصی وجود دارد.

در مشاوره پیش از ازدواج نیز روانشناسان با جلساتی که به‌ صورت انفرادی و جداگانه هر یک از طرفین را میبینند و آزمونهای معتبری که از طرفین می گیرند ، احتمال موفقیت آمیز بودن ازدواجی را بررسی میکنند. احتمال به‌ معنی قطعیت نیست.

در این میان آزمونهای شناختی به ‌منظور شناخت زیر ساختهای شخصیتی طرفین به ‌کار می رود. به ‌عنوان مثال ، در نظر بگیرید از طریق این آزمون‌ها، فردی درون‌گرا شناسایی شده باشد ، وی تمایل به کناره گیری ، سکوت ، تنهایی و خلوت دارد. در مقابل فردی که برون گرا است بودن در جمع ، خرید کردن و مهمانی رفتن را ترجیح میدهد. مسلما این دو نفر در ارتباط با هم به مشکلاتی برخورد خواهند کرد ، چرا که خصوصیات زیر ساختی شخصیتشان با هم متفاوت است ، به این معنی که یک نفر همیشه باید گذشت کند و خواسته های خود را نادیده بگیرد.

روانشناس در مشاوره پیش از ازدواج توانایی سنجش و شناخت این تفاوتهای زیر بنایی شخصیت را خواهد داشت و نظر زوجین را نسبت به این تفاوتها جلب میکند. موارد دیگری که در جلسات مشاوره پیش از ازدواج بررسی میشود ، آرزوها ، تمایلات ، توقعات ، خط قرمزها ، و رمز و رازهای طرفین است. روانشناس اگرچه با هردوی زوجین مصاحبه میکند با رازداری و بدون افشای محتوای جلسات برای طرفین رفتار خواهد کرد.

اگر می‌خواهیدازدواج موفقی داشته باشید

پیش از ازدواج مشکلات جسمی، عاطفی و روانی خود را حل و فصل کنید.

💕ازدواج نه تنها نمی‌تواند مشکلات شخصی ما را حل کند، بلکه می‌تواند آنها را تشدید نماید. همچنین خود ازدواج تحت تأثیر این مشکلات بسیار صدمه خواهد دید. مسائل مهمی مانند عزت نفس کم، افسردگی، وسواس، اضطراب، روابط عاطفی قبلی، مشکلات جنسی و وابستگی به مواد مخدر از جمله مواردی هستند که باید پیش از ازدواج به فکر حل و فصل آنها باشید.

عجله در ازدواج، آن هم زمانی که مشکل یا مشکلات عمده‌ای دارید باعث می‌شود انتخاب نادرستی داشته باشید (مثلاً برای فرار از افسردگی و تنهایی با فردی پرخاشگر یا شکاک ازدواج کنید) و به خودتان آسیب بیشتری بزنید. اینجا است که اهمیت مشاورۀ پیش از ازدواج دوچندان می‌شود. یک روانشناس خوب می‌تواند به شما کمک کند مسائل و مشکلات فعلی خودتان و نامزدتان را بشناسید و اگر این مسائل قرار است آیندۀ رابطۀ شما را به طور جدی تحت تأثیر قرار دهد، پیش از ازدواج روی آنها کار کنید.

زهرا امام روانشناس (خانواده_ ازدواج_ طلاق_ کودک_ نوجوان_ اختلالات جنسی) جهت هر گونه مشاوره می توانید با شماره ی ۲۲۱۸۳۵۲۷ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام زهرا امام مراجعه نمایید .

به یادداشته باشید که

امروزه برای بیشتر مشکلات جسمی و روانی راه حل‌های مناسب و درمان‌های کارآمدی وجود دارد. اگر احساس می‌کنید از نظر احساسی، عاطفی و ارتباطی مشکلاتی دارید حتماً از یک متخصص کمک بگیرید.

ازدواج، یکی از مهم ترین تصمیماتی است که فرد در طول زندگی خود می گیرد. از این رو، طرفین بایستی قبل از ازدواج، شناخت عمیق و دقیقی از خود، خواسته های خود و طرف مقابل، داشته باشند و بدانند که از زندگی چه می خواهند.

مشاوره پیش از ازدواج، به زوجین کمک می کند تا آمادگی لازم را قبل از ازدواج داشته باشند. این مشاوره، به زوجین این امکان را می دهد که روابط زناشویی ایده آل و بهتری را داشته باشند، و در مقابل، با دانستن نقاط ضعف یکدیگر، سعی در رفع آن ها و بهبود روابط خود داشته باشند.

برخی از خدمات سرکار خانم زهرا امام
درمان مشکلات جنسی
روانشناسی کودک و نوجوان
روانشناسی خانواده
اختلال خواب

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.ب

با تشکر، مدیریت سایت سرکار خانم زهرا امام

زهرا امام

  • مشاورکلینیک روانشناسی بیمارستان شهید طالقانی
  • مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی.
  • درمان اختلالات روانشناختی
  • آموزش خانواده

پاسخ

17 + 11 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button