مدیریت اضطراب در سالمندان

اضطراب در واقع یکی از مسائلی است که همواره می تواند در تمامی سنین بر اثر عوامل مختلف رخ دهد و فرد را دچار مشکلاتی کند.

همان طور که می دانید اغلب داشتن اضطراب به طور مداوم می تواند زمینه ساز بروز مشکلات بسیاری برای افراد باشد.

همچنین نیز اغلب در سالمندان مدیریت اضطراب می تواند بسیار حیاتی و مهم باشد و اغلب آنها به دلایل مختلف نظیر نداشتن همسر، بیماری، مشکلات اقتصادی و بیماری های مختلف دچار اضطراب شوند که این مسئله در آنها می تواند بسیار جدی و مهم باشد.

در واقع استرس الزاما خطرناک نیست و به طور حتم در زندگی امروزه اغلب همراه افراد است، اما زمانی که میزان استرس فرد بیش از حد معمول شود و مدتی که وارد می شود طولانی و شدید باشد، می تواند به مرور زمان سبب آسیب پذیری، ناتوانی و شکنندگی سامندان بشود.

اما چگونه می توان استرس در این دوران را کنترل کرد ؟

مدیریت اضطراب در سالمندان

مدیریت اضطراب در سالمندان

   دلیل بروز استرس در افراد سالمند

سوالی که اغلب سالمندان و یا افراد جوان از روانشناس خود می پرسند این است که دلیل اصلی اینکه به استرس دچار می شوند چیست ؟

در مرحله اول زمانی که افراد به سن بازنشستگی می رسند به آن دلیل که در کشور ما فرایند بازنشستگی به درستی انجام نمی شود و آموزش سازگاری فرد با دوران بازنشستگی به افراد داده نمی شود، خود می تواند سبب بروز استرس در فرد شود. در حالی که بازنشستگی دورانی سرشار از فرصت هاست .

دلیل بعدی که می تواند استرس در این افراد را زیاد کند این است که با کاهش در آمد در این دروان فرد دچار استرس های جدی می شود . بیماری های مزمنی که در دوران بازنشستگی افراد با آن مواجه می شود می تواند باعث فشار جسمی روحی و روانی در افراد شود .
بخشی از سالمندان تنها زندگی می کنند، تقریبا می توان گفت 30 درصد افرا سالمند همسرانشان فوت کرده اند و مجبور هستند تنها زندگی کنند، همین امر می تواند استرس زا باشد.
مراقبت از فرد سالمند در دوران بازنشستگی نیز استرس زا است، توصیه ما به شما عزیزان این است که در زمانی که مجبور به مراقبت از فرد بیمار هستید حتما به خود و نیاز های خود توجه کنید و اجازه ندهید که استرس های طولانی مدت و شدید سبب آسیب پذیری شما شود.
در برخی از سالمندان دیده شده است که نوه های خانواده بیش از اندازه در کنار پدر بزرگ و مادربزرگ نگهداری می شوند بدون توجه به توانمندی آن ها .
این مسئله تا حدی می تواند به کنترل استرس کمک کند اما زمانی که از حد مجاز خود خارج شد به مرور زمان سبب بروز مشکل در افراد می شود .
به هر حال نگرانی در مورد مرگ، آینده، عدم برنامه ریزی و بی هدفی که در زندگی دارند همگی می تواند باعث استرس در دوران سالمندی شود .

استرس با افراد چه می کند ؟

می توان گفت که همواره استرس با علائم جسمی و روحی بسیاری همراه است که در ادامکه به بررسی برخی از آنها می پردازیم.

علائم استرس جسمی شامل افزایش فشار خون، مشکل تنفسی، تعریق و سر درد همه این ها اغلب می توانند ناشی از استرس به وجود بیایند. .
اما علائم روحی روانی استرس، که بیشتر دیده می شود شامل، عدم اعتماد به نفس، اختلال تمرکز به گونه ای که اطرافیان تصور می کنند فرد دچار آلزایمر شده است.

در واقع یک سالمند باید بپذیرد که فرآیند پیری همراه با بخشی از زوال جسم همراه است، این موضوع باید توسط فرد پذیرفته شود.

همچنین فرد باید کنار آمدن با استرس و کنترل آن را یاد بگیرید، همیشه استرس ها ماندگار نیستند. این موضع خصوصا در سالمندانی که در زندگی خود همراه با فراز و نشیب های زیادی در زندگی خود بوده اند، دیده می شود.

اضطراب در سالمنداناسترس در سالمندان با چه علائمی همراه باشذ؟

اغلب  همان طور که گفته شد استرس و اضطراب در دوران سالمندی می تواند با نشانه ها و علائمی همراه باشد و مشکلاتی را برای فرد به وجود آورد.

برخی از علائم اضطراب در دوره سالمندی عبارتند از:

 • تپش قلب
 • سردی دست و پا
 • سیاهی زیر چشم
 • یبوست و گاهی اسهال
 • سایش دندان ها بر روی یکدیگر
 • وجود مشکلات گوارشی
 • لرزش دست و درد های عضلانی
 • افزایش فشار خون در سالمندان
 • افزایش سرعت تنفس
 • تهوع، استفراغ و نفخ

استرس و کرونا ویروس

همین مشکلی که درجهان به تازگی دیده شده است، کرونا ویروس خود سبب بروز مشکلات و خانه نشینی در افراد شده است این امر به مراتب سبب بروز مشکلات روحی و روانی در افراد می شود . کرونا ویروس قطعا با همکاری مردم تا یک یا دو ما دیگر ریشه کن می شود، اما مسئله مهم این است که افراد تا چه حد با این استرس کنار بیایند و چگونه خود را کنترل کنند .
استرس و اضطراب بیش از حد نه تنها کمکی نمی کند بلکه می تواند وضعیت بدن را برای پذیرش این ویروس مهیا کند .
خیلی از سالمندان که به تنهایی زندگی می کنند در زمان ابتلا به این ویروس به کسی اطلاع نمی دهند تا فرزندان خود را درگیر نکنند . در صورتی که کاملا اشتباه است و لازم است تا فعالیت های جمعی برای درمان و پیشگیری از این ویروس خطرناک انجام شود .

لازم است تا سامندان و یا بازنشستگان همیشه یک سری افراد در اطراف خود داشته باشند که دائما با آن ها در تماس باشند، تا با کمک این افراد بتوان استرس ها و نگرانی های خود را کاهش دهند .
فراهم سازی فعالیت هایی که با آن ها حال خودرا بهتر کنید بسیار کمک کننده است ، این می تواند سرگرمی با حیوانات، گل ها و… باشد .
نکته ای قابل توجه در سالمندان این است که هویت خود را پیدا کنند زیرا بخشی از هویت هر فرد وابسته به اشتغال آن فرد است و زمانی که به دوران بازنشستگی می رسید بیشتر کارهایی که انجام می شود منفعلانه است . گذراندن اوقات فراغت خود یک هنر است که باید آن را یادبگیرید . با تعریف یک زندگی فعال و پویا به خود کمک می کنید تا از تمام دقایق عمر خود لذت ببرید .

 مدیریت استرس در سالمندان

به طور کلی می توان با استفاده  از برخی اقدامات اضطراب و استرس ناشی از عوامل مختلف را مدیریت کرد؛ زیرا که همانطور که گفته شد اغلب استرس و اضطراب در سالمندان می تواند زمینه ساز بروز مشکلات و بیماری های گوناگون برای آنها باشد.

برخی اقدامات مفید جهت مدیریت اضطراب در سالمندان عبارتند از:

 • مراجعه به مشاوره و صحبت کردن در خصوص ترس ها، نگرانی ها و احساسات
 • دادن اعتماد به نفس به سالمندان
 • داشتن ارتباط مفید با خانواده و مشغول کردن آنها به انجام فعالیت های مفید نظیر ورزش کردن جهت جلوگیری و کاهش استرس و اضطراب
 • داشتن رژیم غذایی سالم برای بهبود وضعیت جسمانی و کاهش استرس
 • داشتن خواب کافی
 • گوش دادن موسیقی های آرامش بخش
 • انجام ورزش های آرام نظیر یوگا
زهرا امام

 • مشاورکلینیک روانشناسی بیمارستان شهید طالقانی
 • مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی.
 • درمان اختلالات روانشناختی
 • آموزش خانواده

پاسخ

13 − 6 =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button