انواع استرس به ترتیب شدت

استرس  انواع مختلفی دارد که  لازم است  حتما آن ها را شناخت و  متناسب با هر کدام از آن ها  روش درمانی انتخاب کنند . در ادامه به بررسی برخی از انواع استرس می پردازیم، اگر شما هم اطلاع  کافی در این زمینه ندارید، ادامه مطلب را مطالعه کنید .

استرس حاد

استرس حاد،  شایع ترین  نوع استرس  است که به طور ناگهانی  رخ می دهد  و فرد را وحشت زده  و بهت زده می کند . وقتی فرد  برای مدت زمان  کوتاهی تحت فشار روانی قرار گیرد ، در این  صورت می گوییم  او استرس حاد را تجربه  می کند .  این نوع استرس  زود گذر می باشد، اما به علت  شدید بودن  معمولا دیگران  به راحتی  متوجه آن می شوند .  از آنجایی که عوامل  ایجاد کننده ی  این نوع استرس  مقطعی هستند،  با از بین رفتن  عوامل ایجاد کننده، استرس  نیز به سرعت  از بین می رود  و معمولا  آسیب چندانی  ایجاد نمی شود . سخنرانی  یا صحبت  در جمع،  شرکت در جلسه  ی  امتحان  یا مصاحبه ای  که فرد به اندازه کافی  در آن آماده نیست ، تصادف  کردن،  در معرض  سر و  صدا بودن  در زمانی کوتاه ، گیر  کردن در راه  بندان، گرسنگی،  ابتلا به  یک بیماری  زودگذر  مانند  آنفلوآنزا و… نمونه  هایی از استرس  حاد هستند .  نشانه های  استرس حاد را  به راحتی  می توان  شناخت .  این علائم  می تواند  شامل ناراحتی  عاطفی،  سر درد ، میگرن،  افزایش ضربان قلب، تپش قلب،  سر گیجه،  تنگی نفس ، سرد شدن  دست و پا  و  عرق کردن  بیش از حد  باشد .

انواع استرس به ترتیب شدت
انواع استرس به ترتیب شدت

استرس  حاد دوره ای

اصطلاح  استرس حاد دوره ای  معمولا زمانی  مورد استفاده  قرار می گیرد  که استرس  حاد  تبدیل  به هنجار می شود .  بنابراین  استرس حاد دوره ای  با حملات مکرر از استرس  حاد توصیف  می شود .  این نوع استرس  بیشتر با مسائل شخصیتی در ارتباط است .  خصوصیات  شخصیتی  برخی افراد  آن ها را مستعد  تجربه ی فشار روانی  می سازد .  به همین دلیل این افراد  به صورت  دوره ای  ممکن است  تحت فشار روانی  قرار بگیرند .  افرادی  که این نوع استرس  را دارند  اغلب خودشان  برای سازماندهی  زندگی خود  تقلا می  کنند و  لیست کامل  و بی پایان  از چیز هایی که باید انجام دهند  را تکمیل می کنند .  آن ها اغلب  در این  لیست خواسته  های غیر ضروری  را قرار می دهند  و به خود فشار می آورند  که این نوع استرس  در نهایت می تواند  باعث بی قراری  و زود رنجی  آن ها  شود .  افراد مبتلا  به استرس حاد دوره ای  همیشه  در عجله  به سر می برند و این نوع از  استرس  می تواند به مشکلات  مربوط به  کار منجر شود ،  علاوه بر آن، روابط  میان فردی  را از بین  می برد .  افرادی  که به صورت  دوره ای استرس  یا فشار روانی  شدید را تجربه  می کنند،  از ویژگی های  زیر برخوردارند،  بیش از اندازه  خود را در کار غرق  می کند،  به فعالیت  های لذت بخش  نمی پردازند،  کمال گرا هستند، از خود  توقع زیادی  دارند  و انتظار دارند  که هر گز  اشتباه نکنند ، به تغذیه  و خواب خود  توجه کافی  ندارند  و ارزشمندی  خود را به کارشان  ربط می دهند .  از علائم شایع  استرس حاد  دوره ای،  تحریک پذیری،  سر درد  مداوم،  تنش، میگرن،  فشار خون بالا  و درد قفسه  سینه می  باشد .

استرس مزمن

استرس مزمن،  فشار روانی خفیفی است  که فرد  برای مدت زمان طولانی  یعنی ماه ها یا سال ها آن را تجربه  می کند .  اگر چه  فشار روانی وارده  به شدت  فشار روانی حاد  یا دوره ای  نیست،  اما چون  استرس برای  مدت زمانی  طولانی وجود دارد ، برای سلامت جسمانی  و روانی  فرد بسیار مضر  است . استرس مزمن  معمولا از یک رویداد  طولانی مدت  یا شرایطی  که نمی تواند کنترل شود، ناشی می شود. از علل  شایع ایجاد کننده  ی استرس مزمن می  توان  موارد زیر را ذکر کرد :
•    احساس به دام افتادن  در یک شغل  نفرت انگیز
•    مشکلات اقتصادی  و فقر
•    یک روابطه  مشکل دار  و یک تجربه  بد روحی  در دوران کودکی
•    ابتلا به یک بیماری  مزمن مانند : روماتیسم قلبی، ضعف  بینایی و..
•    روابط خانوادگی آشفته
•    مراقبت  از یک بیمار  مزمن در خانواده
•    زندگی در منطقه ی جنگی  یا شاهد خشونت بودن
استرس مزمن ، اغلب  حس نا امیدی  و بدبختی  را به وجود  می آورد  و می توان  سلامت جسمی  و  روانی را ویران کند . شاید  این بدترین  جنبه  استرس مزمن  است که مردم  به این نوع  از استرس  گرفتار می شوند،  از این رو اغلب  نادیده گرفته می شود  و به دنبال راهکار مقابله با استرس  نیستند .  درمان استرس  مزمن،  آسان نیست  و معمولا  به درمان پزشکی  و رفتاری ،  همراه با  تکنیک  های مدیریت استرس  نیازمند است.یکی از جنبه  های خطرناک  استرس مزمن  این است  که فرد  به آن عادت  می کند و  آن را  به عنوان بخشی  از زندگی اش  می پذیرید ،  نسبت  به آن  بی توجه می شود و اصلا فراموش  می کند  که چنین فشار  روانی را تجربه می کند .  به همین دلیلی  خیلی کم پیش  می آید  که این افراد  برای درمان  اقدام کنند . در استرس  مزمن،  دستگاه عصبی  خود مختار  می تواند  به اختلالاتی  مانند  زخم های  گوارشی  و افزایش  فشار خون  منجر شود .
بهتر است برای درمان  و شناخت هر کدام از این استرس ها  به  یک روانشناس خوب و با تجربه مراجعه کنید  تا از پیشرفت و  بروز اختلالات شدید  جلوگیری کنید .

زهرا امام

  • مشاورکلینیک روانشناسی بیمارستان شهید طالقانی
  • مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی.
  • درمان اختلالات روانشناختی
  • آموزش خانواده

پاسخ

16 + شش =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button