تهران، شهرک غرب، خیابان فرحزادی، خیابان حافظی، پلاک ۱۱و۹، واحد اول غربی

زهرا امام / بیماری های روانی / اختلال خوردن؛ علل، علائم و راه های درمان
۸ دقیقه
علت اختلال خوردن

اختلال خوردن؛ علل، علائم و راه های درمان

آنچه می خوانید...

چاقی، بی اشتهایی، پر اشتهایی و اختلال پرخوری بدون پاکسازی، رایج ترین مشکلات خوردن در فرهنگ ما هستنند. باید گفت عوامل روانشناختی تنها دلایل چاقی نیستند. البته در بسیاری از موارد، چاقی به دلیل لذتی است که بعضی ها از خوردن می برند، اما ممکن است دلایل ژنتیک و سوخت و سازی نیز در چاقی موثر باشند. اما سوال اینجاست که علت بروز اختلالات خوردن چیست؟ آیا پرخوری ژنتیکی است؟ به منظور آشنایی با انواع اختلال خوردن در روانشناسی تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

علت اختلالات خوردن چیست؟


برخی از زنان هوشیار یا ناهشیار ، ترجیح می دهند که لاغر باشند. آن ها احساس می کنند که چاقی شان سبب می شود که برای دیگران، به خصوص مرد ها کمتر جذاب باشند، بنابراین چاقی به آن ها اجازه می دهد که از روابط بین فردی و تعارضاتی که در مورد تمایلات جنسی دارند، اجتناب کنند. در حالی که مرد ها اغلب چاقی شان را با قدرت و اقتدار مرتبط می بینند و از این طریق احساس جذابیت می کنند. علت اصلی این اختلالات هنوز مشخص نیست، اما اختلالات خوردن اغلب از ترکیبی از عوامل بیولوژیکی، روانشناختی و اجتماعی ناشی می شود که به شرح زیر است:

عوامل بیولوژیکی

 • عوامل ژنتیکی
 • عوامل خانوادگی، مانند خانواده هایی که به وزن و ظاهر بدن اهمیت می دهند.
 • نوجوانی و تغییرات فیزیکی مرتبط
 • بیماری روانی

عوامل روانشناختی

 • درک منفی از فرم بدن
 • عدم اعتماد به نفس و عزت نفس پایین
 • اضطراب یا افسردگی
 • رفتار بی پروا و تکانشی
 • افکار وسواسی و مشکل در بیان احساسات

عوامل اجتماعی

 • اختلال در روابط خانوادگی
 • قرار گرفتن در معرض آسیب های روانی
 • مورد آزار یا اذیت قرار گرفتن
 • فشارهای خانوادگی و فرهنگی در مورد داشتن اندامی کامل
 • حرفه یا شغل مانند بازیگری

اختلال خوردن در کودکان

به طور کلی عادت ها و مشکلات خوردن در کودکان، حداقل تحت تاثیر سه عامل قرار دارند:

 • نگرش های والدین نسبت به غذا و سخت گیری در مورد خوردن
 • تاثیر پذیری از همسالان در مورد محتوا و زمان خوردن
 • هنجارهای مرتبط با بهداشت، تغذیه و لباس که در رسانه ها تبلیغ می شون

برخی مطالعات در خصوص نگرش والدین در مورد تغذیه، نشان داده اند که تغذیه افراطی کودکان می تواند منجر به چاقی کودکان در آینده شود . بعضی از والدین اصرار دارند کودک همه غذای داخل بشقاب اش را بخورند، شاید به این دلیل که خودشان این طور آموزش دیده اند . به نظر نمی رسد که این نگرش ها در نسل حاضر، به اندازه قبل، شایع باشد.

اختلال خوردن در کدام دسته از افراد شایع تر است ؟

جالب است که پر اشتهایی و بی اشتهایی به ندرت در مردها رخ می دهد، هر چند که شیوع این دو اختلال تا حدی در میان مرد ها در سال های اخیر افزایش یافته است و لاغری در مرد ها هم در حال تبدیل شدن به مد روز است .
بی اشتهایی و پر اشتهایی نه تنها در میان مرد ها بلکه در گروه های اجتماعی- اقتصادی پایین نیز نادر است . اختلال های خوردن حتی در جمعیت زنان، طبقات متوسط به پایین نیز به ندرت مشاهده می شود . چاقی در میان زن ها و دختران طبقات اجتماعی اقتصادی پایین رایج تر است . اگر چه این مشاهده از طریق مطالعات انجام شده در گروه های اجتماعی اقتصادی مختلف ثابت شده است، اما علت وجود این اختلاف مشخص نیست.
یکی از ویژگی های مشترک بی اشتهایی و چاقی پدیده ای است که به عنوان تحریف تصویر بدنی شناخته شده است . افرادی که تحریف تصویر بدنی دارند، نمی توانند خودشان را همان گونه که دیگران می بینند، ببیند . اگر بیماران بی اشتها خودشان را در آیینه نگاه کنند یا عکس هایی از خود با لباس شنا ببیند، به نظرشان می آید که چاق هستند. در حالی که هر مشاهده گر دیگری آن ها را خیلی لاغر می بیند .
بعضی از بیماران ، با تصور وجود کمترین میزان بافت چربی در بدن شان، احساس انزجار شدیدی را تجربه می کند . در میان کسانی که چاق هستند هم، تحریف تصویر بدن وجود دارد، هر چند که به اندازه ی افراد بی اشتها برجسته نیستند . چاق ها لزوما معتقد نیستند که چاق هستند . یک زن ممکن است خود را به طرز خوشانیدی تپل بداند، و یک مرد ممکن است باور داشته باشد که خوش هیکل و نیرومند است . مبتلایان به اختلال های خوردن ، عموما، تصور تحریف شده ای از بدن شان دارند . در این بیماران ، انکار در موضوعات مربوط به غذا و رژیم هم ، شایع است .

طبقه بندی اختلال های خوردن

مهم ترین اختلال های خوردن مربوط به بزرگسالان گنجانده شده است، که شامل دو نوع اختلال است :
• بی اشتهایی روانی
• پر اشتهایی روانی

بی اشتهایی روانی

بی اشتهایی می تواند قبل از بلوغ شروع شود، هر چند که غالبا در نوجوانی شروع می شود . این بیماری ، هم می تواند به صورت یک دوره کوتاه ظاهر شود، و هم ممکن است مزمن باشد و تا بزرگسالی ادامه پیدا کند . رویداد هایی مانند تغییر محل سکونت، شروع رژیم غذایی به خاطر احساس چاقی، یا حوادث غم انگیز، ممکن است موجب شروع نشانه های بی اشتهایی شوند . شیوع این اختلال در میان سوار کاران، مدل ها و همه کسانی که به خاطر شغل شان رژیم می گیرند تا لاغر بمانند بالا است .
بی اشتهایی یک اختلال وخیم است . بیماران مبتلا به بی اشتهایی روانی ممکن است بی نهایت افسرده شوند و حتی به خودکشی فکر کنند . برخی مطالعات نشان می دهند که تا ۱۸ درصد از بیماران مبتلا به بی اشتهایی روانی به صورت طبیعی جانشان را از دست می دهند، و تعدادی هم خودکشی می کنند .

علل بی اشتهایی

بی اشتهایی مغایر با نیاز فطری به خوردن برای زنده ماندن است . چگونه ممکن است جوانی برای داشتن بدنی لاغر آنقدر دغدغه داشته باشد که منجر به سطحی از وسواس در خوردن و کنترل وزنه شود که زندگی اش را به خطر بیندازد ؟ به نظر می رسد عوامل فرهنگی نقش مهمی در شیوع بی اشتهایی داشته باشند . زمانی ، بی اشتهایی رایج نبوده ، اما امروزه، به دلیل ترجیج لاغری ، شیوع پیدا کرده است . با این حال ، مطلوب های فرهنگی تغییر می کنند . ممکن است روزی ، اندام لاغر زیبا نباشد . در آن صورت، کاملا محتمل است که شیوع بی اشتهایی به همان میزان ۵۰ سال قبل برسد .
یکی از مشکلات رایج در میان بیماران مبتلا به بی اشتهایی روانی، وابستگی آن ها به پدر و مادر است . هر چند تلاش برای استقلال ، ابتدا از کودکی شروع می شود، اما در نوجوانان ، که در عین وابستگی به والدین شان، برای استقلال تلاش می کنند ، برجسته تر است . این تلاش مخصوصا در میان بیماران بی اشتها بارز است . به نظر می رسد که رفتارهای سرسختانه این بیماران سعی ناهشیاری برای جدا شدن از والدین و عمل کردن در جهت خلاف خودسرانه های آن ها است .

درمان بی اشتهایی

تغذیه از جمله مهمترین مواردی است که در درمان بی اشتهایی باید در نظر گرفته شود . تغذیه نامناسب می تواند منجر به مشکلات جسمانی و در مواردی منجر به مرگ شود . بهترین کار این است که پزشک آشنا با بی اشتهایی روانی، مسائل مربوط به تغذیه و وزن را کنترل کند و یک روانشناس به عوامل هیجانی بپردازد .

پر اشتهایی روانی

بیماران مبتلا به پراشتهایی، خیلی بیشتر از اندازه ای که برای جبران گرسنگی یا نیاز بدن شان لازم است، می خورند . به دنبال این خوردن افراطی، بیماران یک دوره ی پاک سازی ، روزه گرفتن، یا ورزش مفرط را به خود تحمیل می کنند . پاک سازی از طریق تحریک استفراغ یا اسهال، به منظور دفع غذاهایی که هضم شده است، صورت می گیرد .

علل پر اشتهایی

چرا بعضی ها ولع شدیدی برای غذا خوردن، و بعد از آن میل شدید به پاک سازی دارند ؟ بیشتر روانشناسان بر این معتقدند که این اختلال با نیاز های جنسی ارضا نشده یا ترس از تماس های جنسی در ارتباط است و نیاز به لاغر ماندن و همرنگی با معیارهای فرهنگی موجود را در مرکز توجه قرار می دهد . در برخی موارد ، پر اشتهایی بازتاب میلی برای خشنود کردن والدین، از طریق خوردن، و خشنود کردن خود، از طریق پاک سازی است . فرض دیگر این است که بیماران مبتلا به پر اشتهایی سعی می کنند به طور نمادین، از شر ابعاد نامطلوب شخصیت خود خلاص شوند .

درمان پر اشتهایی

به طور کلی، پیش آگهی پر اشتهایی روانی، امید بخش است . گزارش ها نشان می دهند که ۶ ماه تا ۵ سال درمان، ۵۰ تا ۷۰ درصد بهبودی به دنبال دارد . برخی مطالعات نشان می دهند که داروی ضد افسردگی در درمان پر اشتهایی بسیار موثر است. خانواده درمانی هم از روش های رایج در درمان این اختلال است.

کلام آخر

معمولا چاق ها، همانند بیماران مبتلا به بی اشتهایی و پر اشتهایی، مشکلات روان شناختی هم دارند. ممکن است برای همه اعضای خانواده لازم باشد که برای درک چگونگی نقش خانواده در مساله چاقی، درخواست کمک کنند . برای مثال، برخی مادران در مورد خوراک فرزندشان، و اینکه آیا آن ها به اندازه کافی می خورند یا نه، نگران هستند . آن ها کودکشان را بیش از اندازه تغذیه می کنند و تنها زمانی احساس رضایت می کنند که فرزندشان اضافه وزن داشته باشند . توجه به تغذیه مناسب، باید بخشی از درمان خانواده باشد .

زهرا امام (روانشناس)

مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی
درمان اختلالات روانشناختی (وسواس ,افسردگی و…)
- آموزش خانواده(ارتباط موثرزوجین شیوه های فرزندپروری ومهارت های زندگی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *