راهنمای کامل انتخاب بهترین روانشناس تهران

پرسش کلیدی محسوب می شود، چرا که یک روانشناس خوب می تواند تاثیر بسیار زیادی در روند درمان داشته باشد، متاسفانه برخی از افراد توجهی به درمان بیماری هایی همچون افسردگی، مشکلات جنسی، اختلافات زناشویی و… ندارند، همین بیماری ها در صورت بی توجهی و عدم درمان می توانند عواقب بسیار خطرناکی را در زندگی فرد داشته باشند. اما چگونه می توان یک روانشناس خوب را انتخاب کرد؟ چه ملاک هایی را باید برای این انتخاب در نظر بگیرید؟

واژگان رایج روانشناسی

واژگان رایج روانشناسی
اصطلاحات شایع در میان حوزه روانشناسی

روانشناسی چیست؟

روانشناسی مطالعه ذهن فرد و چگونگی تأثیر آن بر رفتار او است. روانشناسان ممکن است به افراد روش درمانی بدهند یا تحقیقاتی انجام دهند تا مجموعه خاصی از رفتارها را برای گروه خاصی از افراد درک کنند. در حالی که این متخصصان قادر به تجویز دارو نیستند، اما در صورت احساس این که بیماران از تجویز مکمل درمان بالینی خود بهره مند می شوند، اغلب بیماران خود را به روانپزشکان ارجاع می دهند. پس فرق بین روانشناس و روانپزشک در این است.

روانشناسان همچنین تحقیق می کنند و مطالعاتی را انجام می دهند تا بتوانند مقامات مربوط به یک موضوع را به دست آورند، برای اشخاص خاص و خاص راهنمایی های حرفه ای ارائه دهند و بر نحوه مشاهده دیگران نسبت به محیط، جوامع و سایر افرادی که با آن ها ارتباط دارند تأثیر بگذارند.

انواع مختلف روانشناسی

روانشناسی رفتاری

هدف روانشناسی رفتار درک اساسی ترین شکل رفتار انسان است. روانشناسان رفتاری تحقیقاتی را انجام می دهند تا بفهمند چه چیزی باعث رفتار انسان می شود، چگونه ذهن و رفتار به هم پیوسته اند و ممکن است در بهبود رفتارهای منفی در بیمارانشان مانند افرادی که سو مصرف مواد می کنند، کار کند.

روانشناسی زیستی

روانشناسی زیستی مطالعه عوامل بیولوژیکی است که ممکن است بر مغز و رفتار انسان تأثیر بگذارد. روانشناسان زیستی افراد را مطالعه می کنند و تحقیق می کنند تا ببینند آیا عوامل بیولوژیکی وجود دارد که بر احساس و تفکر و عملکرد فرد به طور کلی و در شرایط خاص تأثیر می گذارد. این رشته از روانشناسی همچنین بررسی می کند که چگونه آسیب مغزی و بیماری بر رفتار تأثیر می گذارد. با استفاده از این اطلاعات، محققان می توانند در مورد کشف راه های جلوگیری و درمان ضربه مغزی کار کنند.

روانشناسی بالینی

روانشناسی بالینی، که به آن روانشناسی یا روانشناسی غیرطبیعی نیز گفته می شود، مطالعه مشکلات بهداشت روان از جمله عمل تشخیص و درمان این مسائل است. روانشناسان بالینی به دنبال درک چگونگی بروز بیماری روانی، چگونگی شروع و چگونگی بازگشت بیمار به حالت طبیعی هر چه بیشتر هستند. آن ها همچنین درمان را ایجاد می کنند و برنامه های درمانی را برای بیماران ایجاد می کنند.

روانشناسی بالینی رشته ای است که به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد و پزشکان در بسیاری از محیط ها از جمله بیمارستان ها، کلینیک های بهداشت روان و حتی در کارهای خصوصی کار می کنند. روانشناسان بالینی ممکن است در یک مشخصات خاص بیمار مانند جانبازان یا سالخوردگان یا نوع خاصی از بیماری روحی، مانند بیماری های ناشی از سو مصرف مواد، تخصص داشته باشند.

 روانشناسی شناختی

روانشناسی شناختی شامل درک نحوه تفکر افراد است. روانشناسانی که روی شناخت کار می کنند ممکن است نحوه تصمیم گیری و حل مشکلات افراد را بررسی کنند، اما همچنین می توانند درباره موضوعات دیگر مانند رشد زبان، حافظه و ادراک تحقیق کنند. روانشناسی شناختی نیز اختلالات یادگیری را مطالعه می کند.

 روانشناسی جامعه

در هر جامعه ای مسائل بهداشتی وجود دارد. روانشناسان جامعه در مورد این موضوعات تحقیق می کنند تا جامعه را آموزش دهند و برنامه هایی ایجاد کنند که به جلوگیری از بروز مسائل کمک کند. روانشناسان جامعه ممکن است در مدارس ، برای سازمان های جامعه یا موسسات خیریه یا دولتی کار کنند. تمرکز عمده روانشناسی جامعه، بهبود جامعه و افرادی است که در آن زندگی می کنند.

روانشناسی تطبیقی

روانشناسی تطبیقی ​​شباهت ها و تفاوت های رفتار انسان با رفتارهای حیوانات آن ها را بررسی می کند. کسانی که در روانشناسی مقایسه ای کار می کنند، ممکن است با استفاده از این نتایج برای درک بهتر رفتار انسان، نحوه رفتار حیوانات و واکنش به برخی شرایط یا محرک ها را مشاهده کنند.

روانشناسی رشد

روانشناسی رشد بر طول عمر انسان و رفتارها ، زبان ها ، ناتوانی ها و موارد دیگر متمرکز است که ممکن است در مراحل مختلف زندگی وجود داشته باشد. در حالی که برخی از روانشناسان رشد ممکن است در یک مرحله زندگی خاص مانند کودکی، نوجوانی، سال های بزرگسالی و اواخر سال تمرکز کنند، دیگران کل طول عمر را مطالعه می کنند. روانشناسان رشد وظایف زیادی را انجام می دهند، از تشخیص تاخیر رشد در کودکان گرفته تا تحقیق درمورد پیری.

 روانشناسی تربیتی

روانشناسی تربیتی بر روند یادگیری، از جمله هر گونه اختلال یادگیری متمرکز است. کسانی که در روانشناسی تربیتی کار می کنند، ممکن است برای گروههای خاصی از دانش آموزان، مانند کسانی که دارای ناتوانی در یادگیری هستند یا استعداد بالایی دارند، روش های تدریس را ارائه دهند. روانشناسان آموزشی تحقیق می کنند که چگونه عناصر شناختی و اجتماعی می توانند بر یادگیری تأثیر بگذارند.

روانشناس خوب کیست؟

کار روانشناس می تواند استرس زا، طاقت فرسا باشد و همیشه همیشه به موفقیت نمی رسد. در تماس بودن با افرادی که اغلب در مدیریت احساسات خود مشكل دارند یا درگیری جدی دارند، این متخصص به آمادگی ویژه ای نیاز دارد، نه تنها در مورد روش های تشخیص و درمان، بلكه در مورد مدیریت احساسات، ناامیدی ها و انگیزه ها نیز. به همین دلیل ویژگی های روانشناس مورد تأکید قرار می گیرد و معمولاً قبل از ورود به شغل، آزمایش های آزمایشی نیز انجام می شود، چندین آزمایش برای ارزیابی پتانسیل متقاضی از نظر روابط انسانی و کنترل خود.

در حقیقت روانشناس به فردی گفته می شود که بتواند روابط بین فردی، شخصیت،  یادگیری و انگیزش و رفتار بین افراد را  به طور دقیق مورد تحلیل و بررسی قرار دهد.

لازم است تا در این  تحلیل و بررسی روابط بین مغز و رفتار  فرد و ارتباط او با محیط  کار و رفتار با اطرافیانش مورد ارزیابی قرار گیرد.

روانشناس خوب  تمام رفتار، انگیزه ها  و احساسات  افراد را  بررسی می کند، تا بتواند به آن ها در کنترل و غلبه بر مشکلات شان کمک کند.

مهمترین خصوصیات روانشناس خوب در تهران

 • کنترل عواطف و احساسات

احتمالاً این مهمترین کیفیت است، حداقل از دیدگاه تعادل روحی افراد حرفه ای این ویژگی به او امکان می دهد احساسات خود را قاطعانه و مستقل با آنچه برای بیمار اتفاق می افتد تنظیم کند. البته، خود كنترلی عاطفی به این معنی نیست كه بعضی از حوادث تاثیری در روانشناس ندارند زیرا به هر حال او فردی با احساس و گذشته است، اما به او این اجازه را می دهد تا احساسات خود را هنگام مواجهه با فرد تنظیم كند، با عصبانیت عزاداری خود كنترلی عاطفی همچنین باعث ایجاد اطمینان در بیمار می شود و درمانگر به عنوان یك فرد پایدار و متكی تلقی می شود.

 • علاقه مبرم به یادگیری و به روزرسانی اطلاعات

بهتر است بدانید با توجه به پیشرفت روز افزون علم به خصوص در این زمینه، فردی که با عنوان روانشناس فعالیت می کند اما پس از اتمام دوران تحصیلی خود هم چنان هم در پی یادگیری و افزایش دانش خود نباشد به نوعی نمی تواند در این عرصه قدم بگذارد و مشغول فعالیت شود و حتی مرگ این حرفه حساس و حیاتی محسوب می شود.

 • درگیری احساسات همدردی و دلسوزی

روانشناس ها عمدتا به عنوان فردی که افراد با روحیات و مشکلات مختلف به آن پناه می برند باید روحیه همدردی را در خود تقویت کنند تا بتوانند احساس امنیت را به فرد مقابل القا کنند تا در این صورت نتیجه روند درمانی مثبت پیش رود و حتی فرد را به ادامه رواندرمانی ترغیب کنند.

روانشناس نه تنها باید با فرد مقابل احساس همدردی کند، بلکه باید یک قدم جلوتر برود و خود را به جای بیمار قرار دهد تا احساس خود را احساس کند و آنچه را که فکر می کند بیندیشد. فقط از این طریق او واقعاً می تواند به دیگری کمک کند شخص، زیرا این نگرش به او اجازه می دهد تا اندازه مشکلی را که بیمار تجربه می کند درک کند. در حقیقت، چندین مطالعه آزمایشگاهی توانسته است درک کند که مغز افرادی که بسیار همدل هستند همان واکنش کسانی را دارد که از نزدیک درگیر این مشکل هستند. مثل این است که هنگام خواندن کتاب به شخصیتی می خورید و همان سرخوردگی، درد یا غم را احساس می کنید. اگر روانشناس نتواند همدلی کند، احتمالاً مشکل یا دلیل بیمار را به حداقل می رساند و در نهایت از روش های درمانی نامناسب استفاده می کند.

در نهایت یک روانشناس خوب باید با مراجع  احساس همدلی داشته باشد، چرا که درمانجو با چالش ها، ناکامی، ناامیدی و مشکلات روحی و روانی پیش یک روانشناس می آید و نیازمند یاری است و برای این که یک روانشناس بتواند مشکل مراجع را تشخیص و آن را حل نماید باید درک درستی از موقعیت درمانجو داشته باشد باید بتواند احساس همدلی با مراجع داشته باشد.

 • گشایش ذهنی

مردم به روانشناس اعتماد می کنند به طوری که غالباً حقایقی را به او می گویند که مغایر سیستم اعتقادات و ارزش های متخصص باشد. در چنین مواردی، روانشناس باید ذهنیت کافی داشته باشد تا درک کند که چرا شخص متبحر به گونه ای رفتار می کند که به اندازه کافی تحمل می کند تا چنین رفتاری را بپذیرد. هنگامی که روانشناس نتواند شخص مقابل خود را بپذیرد، علائم غیر کلامی رد می کند و در نهایت، این موارد توسط بیمار تشخیص داده می شود که احساس راحتی نخواهد کرد و احتمالاً درمان را رها خواهد کرد.

 • درون نگری

این یکی از ویژگی های روانشناسی است که کمتر مورد توجه قرار می گیرد بلکه یکی از مهم ترین آن هاست. از طریق فرآیند درون نگری روانشناس نه تنها حالت های عاطفی خود را برای درک انگیزه ها و خواسته های خود متعادل می کند، بلکه حتی به دنیای روان نزدیک تر می شود. درون نگری، تنها ماندن با خود، سنگ بنای رشد شخصی است اما همچنین کلیدی برای کشف چگونگی عملکرد ذهن است.

 • صبر

روان درمانی اغلب فرایندی طولانی است که در آن معکوس اتفاق می افتد. بر خلاف آنچه بسیاری تصور می کنند، عقب ماندگی بیماران بر روانشناس تأثیر می گذارد، زیرا این بخش از روند کار، وی را به زیر سوال بردن روش یا حتی توانایی کنار آمدن با پرونده سوق می دهد. به همین دلیل و از آن جا که کنار آمدن با برخی از رفتارهایی که می تواند بر همه تأثیر بگذارد همیشه آسان نیست، صبر و شکیبایی یک ویژگی ضروری است که هر روانشناس باید داشته باشد.

 • صداقت

روانشناس باید اعتماد به نفس ایجاد کند تا مردم احساس راحتی کنند و به او مشکلاتی را بگویند که احتمالاً جرات نکرده اند برای کسی آشکار کنند. این احساس اعتماد را می توان با جزئیات کوچک، مانند حرکات بدن درمانگر به دکوراسیون اتاق ایجاد کرد، اما اساس آن در سیستم ارزش روانشناس نهفته است. وقتی شخصی احساس می کند که فرد حرفه ای اعتماد به نفس دارد ، خود او به خوبی می داند، اهداف روشنی دارد و با آن چه فکر می کند سازگار است، آن شخص اعتماد می کند و خود را به روی آن روانشناس باز می کند.

 • مهارت های ارتباطی سالم

کلمه وسیله اصلی کار روانشناختی است، اما مهارت های ارتباطی محدودیتی ندارند. روانشناس باید بیش از هر چیز شنونده خوبی باشد، باید مراقب زبان بدن بیمار باشد تا بتواند آن را رمزگشایی کند و ایمان و آرامش را از طریق حرکات خود منتقل کند.

 • یک روانشناس خوب به دنبال درمان است نه درآمد زایی
  برای این منظور تمرکز و توجه خود را روی فرآیند درمان می گذارد نه این که نگاه خود را به ساعتش بیاندازد که با پایان جلسه از مراجع پول بخواهد.
 • داشتن پروانه اشتغال روانشناسی

داشتن مجوز وپروانه اشتغال اولین پیش نیاز یک روانشناس است که بر پایه آیین نامه تنها روانشناسانی که دارای پروانه اشتغال باشند اجازه رواندرمانی را دارند.

 • پایبندی به منشور اخلاقی روانشناسی

هر روانشناسی سوگند یاد می کند که از اصول اخلاقی درکار درمانی پیروی کند.

یک روانشناس خوب باید با فرهنگ مردمی که قصد رواندرمانی آن ها را دارد کاملا آشنا باشد و به ارزش های فرهنگی آن ها احترام بگذارد (هرچند خود به این ارزش های شخصی اعتقاد نداشته باشد) او هیچ گاه نباید ارزش های شخصی خود را به مراجع تحمیل نماید.

 • دسترس بودن مطب

یکی دیگر از امیتاز های خوبی که برای یک روانشناس وجود دارد دسترسی آسان افراد به موقعیت مکانی وی می باشد این گونه بدون اتلاف وقتی می توانند به وی مراجعه کنند و از خدمات بهره مند گردند.

علاوه براین موارد یک روانشناس خوب باید دارای ویژگی های زیر باشد:

 • رازدار بودن و حفظ اسرار شخصی مراجع: وی هرگز گفته ها و رازهای درمانجو را برای دیگران آشکار نمی کند.
 • مراجع با وی احساس راحتی می کند.
 • برونگرایی و قدرت برقراری ارتباط با دیگران را دارد.
 • برخورداری از عزت نفس و اعتماد به نفس بالا.
 • برخورداری از سلامت شخصی و روان
 • شوخ طبعی و خشک نبودن.
 • برخورداری از دانش و اطلاعات کافی.
 • روانشناس خوب باید در مورد مراجع و گفته هایش قضاوت نکند و آن ها را مورد شماتت و سرزنش قرار ندهد.
 • یک روانشناس خوب در واقع یک درمانگر صبور و با تحمل است نه فردی عجول.

راهکار انتخاب بهترین روانشناس

انتخاب صحیح روانشناس تاثیر بسیار بالایی در روند درمان دارد. برای این انتخاب بهتر است ابتدا نوع درخواست شما و فردی که نیاز به کمک روانشناس دارد را تعیین کنید.

این که آیا روانشناسی که انتخاب می کنید برای خانواده شما، فرزند و یا شخص خود شماست. بعد از تعیین کردن این اولویت بهتر است نوع  درخواست را تعیین کنید.

مشکل شما مربوط به  کدام بخش است؟ اعتیاد، افسردگی، مشکلات جنسی، اختلافات زناشویی ،اضطراب و یا موارد دیگر.

آیا نیاز به مراجعه حضوری  برای درمان دارید یا یک روانشناس مجازی هم می تواند مشکل شما را برطرف  کند.

موقعیت حرفه ای روانشناسی که انتخاب کرده اید و میزان رضایتمندی دیگر مراجعین به ایشان را مورد بررسی قرار دهید.

شما باید این نکته را در نظر داشته باشید که روانشناسی را که برای درمان انتخاب  کرده اید تجربه بسیار بالایی در زمینه درمان داشته باشد، تا بتواند با مشاورات مفیدی که به شما ارائه می دهد شما را کمک کند.

متاسفانه برخی از افراد بدون در نظر گرفتن تخصص و تجربه، روانشناس خود را انتخاب می کند. این امر می تواند تاثیر بسیار زیادی در طول دوره درمان افراد داشته باشد.

انتخاب بهترین روانشناس

مهم ترین خدمات بهترین روانشناس در تهران

زهرا امام روانشناس خوبی که در زمنیه درمان و بررسی انواع اختلالات زیر تجربه بسیار بالایی دارند از جمله :

درمان انواع اختلالات روانی

انواع مختلفی از مشکلات روانی در طیف های مختلفی از شدید تا خفیف وجود دارد که مراجعه به روانشناس می توان به درمان و رفع آن ها پرداخت که عبارت اند از:

اختلال افسردگی

اختلال افسردگی همان غمگین بودن نیست. هر از گاهی احساس آبی یا بی انگیزگی طبیعی است، اما افسردگی ثابت تر است. و این یک اساس واقعی، بیولوژیکی دارد. این یک اختلال خلقی جدی است که می تواند بر سلامتی و کیفیت زندگی و همچنین نزدیکان شما تأثیر منفی بگذارد.

یک دوره حداقل دو هفته ای است که فرد دچار یک روحیه افسرده یا از دست دادن علاقه یا لذت از فعالیت های روزانه می شود، و دارای اکثریت علائم مشخص شده، مانند: مشکلات خواب، غذا خوردن، انرژی، تمرکز یا ارزش شخصی خود بود. ” این تعریف غم و اندوه بعد از عزاداری را حذف می کند.

تقریباً دو سوم افرادی که با افسردگی دست و پنجه نرم می کنند به معنای واقعی کلمه سعی می کنند آن را پوزخند بزنند و تحمل کنند آن ها کمکی را که برای مقابله با آن ها لازم است دریافت نمی کنند یا دریافت نمی کنند و کسانی که اغلب ماه ها را رها می کنند قبل از اینکه با پزشک خود در میان بگذارند. در صورت عدم درمان افسردگی می تواند سال ها ثابت بماند و منجر به علائم جسمی یا حتی افکار خودکشی شود. حتی اگر یک قسمت به خودی خود حل شود، ممکن است دوباره تکرار شود.

خوشبختانه با کمک روانشناسی متبحر در طی جلسات رواندرمانی تا حد زیادی می توان سایه این عارضه ناخوشایند را از سر دور کرد.

دلایلی بسیاری در ایجاد چنین اختلالی دخیل هستند که به مهم ترین آن ها اشاره می کنیم.

یک علت واحد برای بروز افسردگی وجود ندارد زیرا ترکیبی از عوامل ژنتیکی، بیولوژیکی، محیطی و روانی همه در این امر نقش دارند. این شامل:

ساختار فیزیکی مغز یا شیمی در برخی از افراد مبتلا به افسردگی، اسکن مغزی نشان دهنده هیپوکامپ کوچکتر است که در حافظه طولانی مدت نقش دارد. تحقیقات نشان می دهد که قرار گرفتن مداوم در معرض استرس می تواند رشد سلول های عصبی در این قسمت از مغز را مختل کند.
سطح سروتونین از تعادل خارج است. در اینجا یک مورد دیگر وجود دارد که ممکن است در مغز به هم متصل باشد، گیرنده های سروتونین عملکرد متفاوتی نسبت به فردی بدون افسردگی دارند. به همین دلیل است که برخی از داروهای درمانی با سروتونین کار می کنند.
سابقه افسردگی در خانواده. در کسی که والدین یا خواهر و برادرش مبتلا به MDD است، احتمال ابتلا به افسردگی دو یا سه برابر بیشتر از یک فرد عادی است (یا احتمال 30-20 در مقابل 10٪).
کد ژنتیکی متفاوت است. وقتی متولد می شوید از هر یک از والدین ژن کوتاه یا بلند دریافت می کنید.

اختلال افسردگی

اختلال اضطراب

اضطراب یک احساس عادی و اغلب سالم است. با این حال، وقتی شخصی مرتباً سطح اضطراب نامناسبی را احساس می کند، ممکن است به یک اختلال پزشکی تبدیل شود.

اضطراب دسته ای از تشخیص های بهداشت روان را تشکیل می دهد که منجر به عصبی شدن بیش از حد، ترس، دلهره و نگرانی می شود

این اختلالات چگونگی پردازش احساسات و رفتار فرد را تغییر می دهد، همچنین باعث علائم جسمی می شود. اضطراب خفیف ممکن است مبهم و ناراحت کننده باشد، در حالی که اضطراب شدید ممکن است زندگی روزمره را تحت تأثیر جدی قرار دهد.

در حقیقت اضظراب به معنای بالینی آن، واکنش های نامتناسب تنش و نگرانی، ویژگی اضطراب است.
انجمن روانشناسی آمریکا (APA) اضطراب را به عنوان “احساسی که با احساس تنش، افکار نگران و تغییرات جسمی مانند: افزایش فشار خون مشخص می شود” تعریف می کند.

دانستن تفاوت بین احساس عادی اضطراب و یک اختلال اضطرابی که نیاز به مراقبت پزشکی دارد می تواند به فرد کمک کند تا این بیماری را شناسایی و درمان کند.

لازم به ذکر است این نوع از اختلال روانی که از شایع ترین آن ها نیز به شمار می رود، انواع مختلفی دارد و متخصصین این حوزه درمانی آن را به بخش های مختلفی تقسیم بندی کرده اند تا روند تشخیص و درمان سریع تر طی شود و آسیب های جدی به فرد منتقل نشود.

نشانه های اضطراب

اختلال خواب

اختلالات خواب از مشکلات خواب است. این موارد شامل مشکل در افتادن یا خواب ماندن، به خواب رفتن در زمان های نامناسب، خواب زیاد و رفتارهای غیرعادی در هنگام خواب است.
بیش از 100 اختلال خواب و بیداری مختلف وجود دارد. آن ها را می توان به چهار دسته اصلی تقسیم کرد:

 • مشکلات افتادن و خواب ماندن (بی خوابی)
 • مشکلات بیدار ماندن (خواب آلودگی بیش از حد در روز)
 • مشکلات مربوط به برنامه منظم خواب (مشکل ریتم خواب)
 • رفتارهای غیرمعمول در هنگام خواب (رفتارهای مختل کننده خواب)
 • مشکلات افتادن و فرار از خواب
 • بی خوابی شامل مشکل خوابیدن یا خواب ماندن است. قسمت ها ممکن است بیایند و بیایند، تا 3 هفته ادامه داشته باشند (کوتاه مدت باشند)، یا طولانی مدت باشند (مزمن).

علل بروز چنین شرایطی می تواند ناشی از:

 • شرایط پزشکی، مانند: فیبرومیالژیا و عملکرد کم تیروئید
 • مونونوکلئوز یا سایر بیماری های ویروسی
 • نارکولپسی و سایر اختلالات خواب
 • چاقی، به ویژه اگر باعث آپنه انسدادی در خواب شود.
 • وقتی هیچ دلیلی برای خواب آلودگی یافت نشود، آن را بی خوابی ایدیوپاتیک می نامند.
نشانه های اختلال خواب

اختلال جنسی

عملکرد جنسی محصولی از ذهن و بدن است. سلامت جسمی و روانی، نه فقط اعضای جنسی، همه نقش محوری دارند. در حقیقت، مغز اغلب مهم ترین اندام جنسی در نظر گرفته می شود. به همین ترتیب، دلایل اختلال عملکرد جنسی یا هر مشکلی که مانع از رابطه جنسی رضایت بخش از یک فرد یا یک زن و شوهر شود می تواند پیچیده باشد.

ریشه ای مشکل جنسی ممکن است در واقع یک مسئله پزشکی باشد.

شیمی درمانی برای درمان انواع سرطان ها، از جمله سرطان مثانه و گردن رحم، ممکن است عوارض جانبی جنسی از کاهش میل به رابطه جنسی دردناک برای یک زن ایجاد کند. شیمی درمانی می تواند پوشش واژن را تحریک کرده و همچنین باعث خشکی واژن شود. و اختلال نعوظ جایی که یک مرد به طور مداوم قادر به رسیدن یا نعوظ کافی برای رابطه جنسی نیست ممکن است در برخی از مردان اولین نشانه هشدار دهنده بیماری قلبی باشد. عروق کوچکتر در آلت تناسلی نسبت به عروق بزرگتر اطراف قلب نسبت به مسائل مربوط به جریان خون حساس هستند. بنابراین مشکلاتی مانند: فشار خون بالا که قبلاً کشف نشده بود ممکن است ابتدا توسط ED برطرف شود.

پزشکان می گویند، ارتباط بین سلامت جنسی و سلامت روانی در این است که نباید از مشکلات جنسی آزاردهنده چشم پوشی کرد.

اختلال جنسی

این اختلال انواع مختلف در طیف های متفاوتی از خفیف تا شدید دارد که شامل موارد زیر می شود:

اختلال عملکرد جنسی به طور کلی در یکی از چهار دسته تقسیم می شود:

 • اختلالات برانگیختگی: در درجه اول، عدم توانایی تحریک یا تحریک ناشی از فعالیت جنسی.
 • مشکل بی میلی جنسی
 • اختلالات ارگاسم: ناتوانی یا دشواری در ارگاسم.
 • رابطه جنسی دردناک

روانشناسی خانواده

در حقیقت روانشناسی خانواده بر روابط در خانواده ها، زوج ها، گروه ها و سازمان ها و زمینه ها و زمینه های بزرگتری که این روابط وجود دارد تمرکز دارد. روانشناسان زوج و خانواده از طریق مشاوره و درمان در زمینه های مختلف به آموزش، نظارت، تحقیق و انجام عمل می پردازند.

روانشناسی کودک و نوجوان

روانشناسی بالینی کودک و نوجوان (CCAP) (CP سابق: ADE) بر مسیرهای رشد کودکان و جوانان مبتلا به اختلالات روانشناختی در بطن خانواده، مدرسه و جامعه متمرکز است.

توجه به چندین ویژگی از جمله ویژگی های اجتماعی، عاطفی، شناختی و عصبی زیست شناختی رشد طبیعی و غیر معمول معطوف می شود. عوامل خطر و محافظتی که بر روند پیشرفت تأثیر می گذارد. تأثیر رشد وقایع استرس زای زندگی؛ و روش های رشد برای ارزیابی، تشخیص روان و مداخله درمانی.

از جمله روندهای ارتباطی والدین و فرزندان، کمرویی، روابط نوجوانی و دوست یابی، رفتار ضد اجتماعی، اوتیسم و ​​اختلالات رشد و نمو فراگیر، پیشگیری از آسیب در کودکان، درد کودکان، استرس والدین، ​​دلبستگی، روانشناسی اخلاقی، استرس و کنار آمدن در کودکان، اختلالات خوردن، رفتارهای خطرناک سلامتی نوجوانان، سابقه و علائم ضربه والدین، ​​کسب مهارت های سواد آموزی، ناتوانی در یادگیری و اختلالات خواندن در رشد. مربوط به حوزه روانشناسی کودک و نوجوان می شود.

مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج نوعی زوج درمانی است که می تواند به شما و همسرتان در آمادگی برای ازدواج کمک کند.

هدف این است که به شما و همسرتان کمک کند در مورد چندین موضوع مهم، از امور مالی گرفته تا کودکان بحث کنید تا هر دو در یک صفحه باشید. هم چنین می تواند به شناسایی مناطق احتمالی درگیری کمک کند و شما و شریک زندگی خود را به ابزاری برای پیمایش موفقیت آمیز در آن ها مجهز کنید. مشاوره قبل از ازدواج به شما کمک می کند بنیانی محکم برای ازدواج ایجاد کنید.

مشاوره قبل از ازدواج به زوجین کمک می کند تا نقشه ای برای زندگی مشترک خود ایجاد کنند.”

انواع مشاوره قبل از ازدواج
زوج درمانی انواع مختلفی دارد و بسیاری از آن ها در هر مرحله از روابط زوجین، از جمله مشاوره قبل از ازدواج، می توانند به طور جهانی اعمال شوند.

مشاوره قبل از ازدواج فرصتی را برای بحث در مورد چندین جنبه مهم ازدواج فراهم می کند، از جمله:

 1. امور مالی: پول برای زوج های متاهل می تواند یک مسئله استرس زا و مشاجره آور باشد، بنابراین تصمیم گیری در مورد نحوه مدیریت امور مالی قبلی می تواند به جلوگیری از مشکلات موجود در جاده کمک کند.
 2. اعتقادات، ارزش ها و دین: به اشتراک گذاشتن عقاید، ارزش ها و احساسات مذهبی با همسرتان می تواند به درک و احترام بهتر کمک کند. همچنین می توانید درباره پیامدهای این جنبه ها در زندگی روزمره خود بحث کنید.
 3. نقش ها در ازدواج: مهم است که در مورد نقش هایی که انتظار دارید خود و همسرتان در ازدواج شما بازی کند، بحث کنید تا بعداً از درگیری جلوگیری کنید.
 4. فعالیت ها و زمانی که با هم می گذرانیم: شما و شریک زندگی خود می توانید درمورد چگونگی برنامه ریزی برای گذراندن وقت با هم و فعالیت هایی که از انجام آن ها با یکدیگر لذت می برید بحث کنید
 5. فرزندان: زوجین گاهی اوقات پس از ازدواج متوجه می شوند که در مورد این که آیا می خواهند بچه دار شوند در یک صفحه نیستند. تصمیم گیری قبلی در مورد این که آیا می خواهید بچه دار شوید یا خیر و نحوه تربیت آن ها مهم است.
 6. روابط خانوادگی: مشاوره قبل از ازدواج می تواند به شما فرصتی بدهد تا در مورد روابط خود با خانواده خود نیز صادق باشید.

این روش درمانی با هدف بهبود کیفیت دوستی بین شما و همسرتان، افزایش صمیمیت و مجهز کردن شما به مهارت های حل مسئله است که می تواند به شما در ایجاد یک رابطه قوی تر کمک کند.

 1. درمان متمرکز بر احساسات (EFT)
  درمان متمرکز بر احساسات ، توسعه یافته توسط دکتر سو جانسون و لس گرینبرگ ، نوعی درمان کوتاه مدت است. این هدف برای بهبود دلبستگی و پیوند بین شما و همسرتان است ، که منجر به برقراری ارتباط بهتر و رابطه قوی تر می شود.
 2. زوج درمانی روان پویایی
  زوج درمانی روان پویایی موارد اساسی را که باعث ایجاد چرخه تعامل می شود ، بررسی می کند. شناسایی و رسیدگی به عواملی مانند امیدهای شما برای نزدیکی ، عشق و قدردانی و ترس از ترک و عدم تأیید می تواند به شما و همسرتان کمک کند تا یکدیگر را بهتر درک کرده و بپذیرید.
 3. تکنیک
  در مراحل اولیه مشاوره قبل از ازدواج، ممکن است شما و همسرتان چه به صورت فردی و چه با هم ارزیابی شوید. در طول دوره مشاوره ، هر دوی شما تشویق می شوند که تجربیات و وقایع زندگی را به اشتراک بگذارید ، این امر می تواند به شما کمک کند تا انتظارات و انگیزه های شما در رابطه را روشن کنید.
 4. ارزیابی شما و شریک زندگی خود
  مشاوره قبل از ازدواج اغلب شما و همسرتان را ملزم می کند که یک پرسشنامه را به طور جداگانه پر کنید تا احساس شما نسبت به یکدیگر و انتظارات شما از رابطه مشخص شود. این پرسشنامه ها می توانند به مشاور شما در شناسایی نقاط قوت ، ضعف ، زمینه سازگاری و زمینه های احتمالی مشکل کمک کنند. مشاور شما همچنین پویایی بین شما و همسرتان را در جلسات مشاوره ارزیابی می کند و از این بینش ها برای هدایت دوره درمان استفاده می کند.
 5. اشتراک رویدادها و تجربیات زندگی

مشاوره آنلاین

بسیاری از متخصصین در این حوزه به منظور سهولت در امر خدمت رسانی از سایر روش ها استفاده می کنند تا درمانجو ها و مراجعین با کمک سامانه مشاوره آنلاین بتوانند به روند مشاوره خود رسیدگی کنند در عین حال که از بروز هر گونه آلودگی و مخاطراتی که امروزه خارج از منزل بسیار است در امان باشند.

سایر خدمات وی عبارت اند از:

آموزش خانواده به معنای ارتباط موثر بین زوجین، مهارت های زندگی و شیوه های فرزند پروری

مشاوره در زمینه برنامه ریزی تحصیلی

اجرای تست های روانشناختی شخصیت و هوش

سوالات متداول

در ادامه به مهم ترین و پر تکرارترین سوالاتی که از سوی شما مخاطبین عزیز مطرح شده است می پردازیم:

نتیجه گیری

در صورتی که، برای رفع مشکلات خود به دنبال یک روانشناس خوب هستید می توانید از طریق راه های ارتباطی سایت مشاوره های لازم را از سرکار خانم زهرا امام دریافت نمایید.

زهرا امام

 • مشاورکلینیک روانشناسی بیمارستان شهید طالقانی
 • مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی.
 • درمان اختلالات روانشناختی
 • آموزش خانواده

2 thoughts on “راهنمای کامل انتخاب بهترین روانشناس تهران

 1. Zohre - جولای 30, 2021 در 2:03 ب.ظ

  نظر شما در مورد انتخاب راهکار درمان اصطراب چیه؟ کدوم بهتره؟

  پاسخ
  • زهرا امام - جولای 30, 2021 در 2:04 ب.ظ

   برای اینکه موضوع درست ریشه یابی گردد وآسیب شناسی آن بررسی گردد نیاز است که از لحاظ بالینی دیده شوید.
   حتمابا یک روانشناس باید صحبت کنید.
   باتشکر

   پاسخ

پاسخ

20 + پنج =

مدت زمان مطالعه ۲۷ دقیقه
Call Now Button