افسردگی

افسردگی شایع ترین و درمان پذیرترین بیماری روانی است. بیشتر مردم گاهی اوقات احساس “غمگینی” یا “بی حوصلگی” و کسالت می کنند . اما افسردگی یا دپرسیون چیز دیگری است. اختلالی است مربوط به پزشکی که بر افکار، احساسات، رفتار و سلامت بدنی انسانی اثر می گذارد.

نشانه های افسردگی

 • احساس غمگینی، ناامیدی، درمانگری و تحریک پذیری
 • کناره گیری و دوری از تماس با انسان ها
 • تغییر اشتها به کاهش وزن و یا اضافه وزن
 • تغییر در عادات خوابیدن؛ خواب مناسب، کم خوابی، یا پر خوابی
 • از دست دادن علاقه نسبت به فعالیت هایی که قبلا به آن علاقمند بوده
 • احساس بی ارزشی، ناتوانی در تصمیم گیری
 • خستگی و کسالت؛ عدم تمرکز
 • احساس گناه نابه جا
 • افکار راجعه ی مرگ یا خودکشی، یا اقدام به خودکشی

علت افسردگی

افسردگی ممکن است علت های زیادی داشته باشد، از جمله پیشینه ی خانوادگی، بیماری جسمی، الکل، داروها، جنس و سن. افزون بر آن اعتماد به نفس فردی، صفات شخصیتی نظیر وابستگی به دیگران یا منزه طلبی یا کمال طلبی و انتظارات غیرواقعی ممکن است به افسردگی بیانجامد. رویدادهای استرس آور مانند: مرگ همسر یا از دست دادن شغل نیز افسردگی می آورند.

نظریه های زیادی درباره ی علت افسردگی ارائه شده است . نظریه ی آموزش اجتماعی (social learning theory) می گوید نبود نیروی امدادی مثبت از جانب دیگران ممکن است به ارزشیابی منفی از خود و نگاه ناامیدانه به آینده منجر می شود. نظریه روانکاوانه می گوید از دست دادن عزیزان (مثلا پدر و مادر) یاترک خویشاوندان در کودکی (چه واقعی چه تصوری) ممکن است در زندگی سال های بعد به افسردگی بیانجامد.

نظریه میانفردی (interpersonal) که مربوط به روابط متقابل اجتماعی است، بر اهمیت تماس های اجتماعی در بهداشت روانی تاکید دارد. نظریه های دیگر می گویند که انتظارات غیرواقعی شخص و سایرین و از دست رفتن مناعت طبع عوامل اصلی بروز افسردگی هستند.

کسانی هم هستند که ممکن است به علل بیولوژیک پیش زمینه ی ابتلا به افسردگی را داشته باشند، یا این گونه به دنیا آمده اند و به طور مادرزادی و ژنی آمادگی دچار شدن به افسردگی را دارند. پژوهشگران به تحقیق درباره ی واکنش های شیمیایی بدن که زیر کنترل این ژن ها هستند ادامه می دهند . سابقه ی افسردگی اغلب در خانواده دیده می شود. مثلا اگر یکی از قلوهای دو قلوی همسان دچار افسردگی یا شیدایی افسردگی شود قلو دیگر هم 70 درصد احتمال دچار شدن را دارد.

بررسی های نشان داده است که بعضی از مبتلایان به افسردگی دچار بی تعادلی مواد گذاردهنده ی عصبی (neurotransmitters) هستند. این مواد شیمیایی طبیعی کارشان در بدن این است که در مغز به عبور پیام های عصبی از سلولی به سلول دیگر کمک می کنند. مواد بیوشیمیایی که در مغز افراد افسرده تعادل شان به هم خورده عبارتند از سروتونین (serotonin)، نوراپی نفرین (norepinephrine) و دُپامین (dopamine). ممکن است چند نوع ماده ی گذردهنده ی امواج عصبی از تعادل خارج شده باشند. پژوهشگران در جستجوی مواد گذردهنده ی دیگری هستند که ممکن است در بروز افسردگی اهمیت داشته باشند.

تاثیرات محیطی

پژوهشگران افسردگی را پی آمد تداخل میان عوامل محیطی و عوامل زیست شناختی (بیولوژیکی) می دانند . افسردگی می تواند درون زاد یا آندوژن (یعنی دارای عامل درونی) یا برون زاد (اگزوژن) ناشی از رویدادهای بیرونی باشد . تغییرات عمده در محیط زندگی فرد مانند جا به جا شدن محل زندگی، تعویض خانه یا تغییر شغل، یا هر نوع از دست دادن عمده نظیر طلاق یا مرگ عزیزان می تواند موجب افسردگی شود . احساس افسردگی در این موارد طبیعی است، اما اگر این افسردگی طولانی مدت شد (اگر بیش از یک ماه طول کشید) و بر کارهای زندگی روزمره تاثیر گذاشت و تداخل کرد، به درمان نیاز دارد .

بعضی عوامل محیطی که به افسردگی منجر می شوند عبارتند از: بی کار شدن، فقر، سالخوردگی، یا تنهایی.

افسردگی دیدگاه یا روش نگرش فرد به شرایط زندگی عادی را تغییر می دهد . فرد افسرده تمایل دارد جنبه های منفی را اغراق گونه جلوه دهد و بزرگ کند که همین امر به احساس یاس و ناامیدی، درماندگی و غرق شدگی یا تحت فشار بودن منجر می شود.

بیماری های ناتوان کننده ی جسمی می توانند به سختی روش زندگی معمولی انسان را محدود کنند، که این خود موجب افسردگی می شود. بیماری هایی که بر کار مغز اثر می گذارند و جریان خون مغز را مختل می کنند می توانند افسردگی آور شوند. این بیماری ممکن است شامل بدکاری غده تیروئید یا پاراتیروئید، بیماری هایی که بر اعصاب اثر می گذارند، اختلالات تغذیه ای و بیماری های عفونی باشند. افسردگی همچنین می تواند مربوط به عوارض جانبی بعضی داروهای مصرفی باشد.

زهرا امام

 • مشاورکلینیک روانشناسی بیمارستان شهید طالقانی
 • مشاوره ازدواج ,خانواده ومشکلات زناشویی.
 • درمان اختلالات روانشناختی
 • آموزش خانواده

پاسخ

12 − 1 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button